Apple Ürünlerinde Kullanılacak 3nm Çip Üretimi Başlıyor

Apple’ın en önem verdiği konulardan biri cihazlarındaki donanım parçaları oluyor. Bu konuda oldukça önemli ortaklarından birisi ise TSMC yani Taiwan Semiconductor Manufacturing Company. İddialara göre TSMC, Apple ürünlerinde de yer alacak 3nm çiplerin pilot üretimine başlıyor.

DigiTimes tarafından paylaşılan haberde, TSMC’nin 3nm teknolojisine sahip çipler için üretim denemelerine başladığı ifade ediliyor. Bu pilot üretimlerin henüz toplu bir halde olmadığı ve seri üretimin başlamadığı da belirtiliyor.

3nm teknolojisine sahip çiplerin seri üretime girmesi için verilen tarihse 2022’nin son çeyreği olarak belirtiliyor. Bu bilgilerin ortaya çıktığı kişi ya da kişiler ise anonim endüstri kaynakları olarak ifade ediliyor.

Seri üretim için gösterilen tarihin 2022 yılının son çeyreği olması, iPhone ve Mac modellerinde bu çipin kullanılması için 2023 senesini gösteriyor. 2022 yılında bu teknoloji ile üretime girecek olan 3nm çip modellerinin, 2023 yılının sonlarında piyasaya çıkacak Apple cihazlarında kendini göstermesi muhtemel.

Üretimde Gecikme Olasılığı Mevcut

Daha önce ortaya atılan iddialar, Apple’ın 2022 yılındaki ürünlerinde 3nm sürecine sahip çipler kullanabileceğini gösteriyordu. İlk olarak iPhone 14’le piyasaya sürüleceği iddiası, yeni raporlarla birlikte çok daha gerçek dışı gözüküyor.

m1-pro-ve-m1-max

Apple’ın halihazırda kullanmakta olduğu çipler 5nm süreci ile üretiliyor. Bu çipler arasında A15, M1, M1 Pro ve M1 Max yer alıyor. Her birinin oldukça başarılı çipler olduğu bilinse de daha küçük bir üretim sürecinden geçecek parçalarla çok daha yüksek kaliteye sahip ürünler ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.

3nm çiplerin etkisini özellikle verimlilik ve performans konularında göstermesi bekleniyor. Apple’ın bu konudaki hedefi ise en büyük rakiplerinden biri olan Intel’in gelecek dönemde üreteceği işlemcilerini de geride bırakmak oluyor.

Ortaya çıkan raporların gösterdiği tarihler konusunda da bazı gecikmelerin kendini gösterebileceği belirtiliyor. Şimdilik 2022 yılının son çeyreğinde seri üretim başlayacak gibi gözüküyor. Ancak, TSMC’nin 3nm teknolojisine geçişte bazı sorunlar yaşadığı da dile getiriliyor. Bu nedenle sorunsuz bir geçişin tam anlamıyla söz konusu olmadığı da ifade ediliyor.

Şimdilik ortaya çıkan raporlar arasında herhangi bir resmi bilginin yer almadığını belirtmekte fayda var. Ancak Apple’ın 3nm teknolojisine geçişi hedeflediği tahminler arasında. Üretim ortaklarından TSMC’nin bir aksilik yaşamaması durumunda 2023 yılında yeni çipleri görme ihtimalimiz oldukça yüksek.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.