AMD Gelecek Yıllardaki Stratejik Planlarını Açıkladı!

Dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden birisi olan AMD, yeni teknolojiler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Hızla gelişen teknolojiye ayak uydurmaya çalışan şirket, bu doğrultuda yeni planlar geliştirdi. AMD, yaptığı bir etkinlikle gelecek yıllardaki stratejik planlarını teknoloji takipçileriyle paylaştı. Paylaşılan planlar doğrultusunda şirket, teknoloji takipçilerini fazlasıyla memnun etmeyi başardı!

İlk etapta kısa vadeli planlarını açıklayan AMD hem işlemcilerin gelişim süreci hem de şirketin gelir artışı konusunda ciddi hedefler belirledi. Bu doğrultuda şirket, kısa süre içerisinde yüksek kalitedeki ürünlerini kullanıcılarıyla buluşturmayı hedefliyor.

AMD, Zen 5 Teknolojisiyle İlgili Stratejik Planlarını Açıkladı!

AMD, geliştirdiği işlemci mimarilerinin adına Zen adını vermeyi tercih ediyor. Bu doğrultuda şirket, yakın zamanda Zen 4 teknolojisiyle geliştirilen işlemcilerini kullanıcılarıyla buluşturacağını duyurmuştu. Yapılan etkinlikte AMD, kullanıcılarına sunacağı Ryzen 7000 Serisi modellerinin Zen 4 teknolojisi ile geliştirildiğini açıkladı.

Şirket, Zen 4 teknolojisi sayesinde önceki Ryzen modellerine göre yaklaşık %15 performans artışı sağlandığını belirtiyor. Bunun yanı sıra Zen 4, enerji tasarrufu konusunda da kullanıcılarını fazlasıyla memnun edecek. Ayrıca AMD, DDR5 RAM’ler ile çalışacak Zen 4 temelli işlemcilerin performans konusunda oldukça tatmin edici olacaklarını belirtiyor.

5nm olarak masaüstü bilgisayarlar ve sunucular için geliştirilen Ryzen 7000 Serisi modelleri, 2022 yılı içerisinde kullanıcılarıyla buluşacaklar. Bunun yanı sıra şirket, serinin modellerinin dizüstü bilgisayar kullanıcıları için 4nm olarak geliştirildiğini açıkladı.

AMD, Zen 5 Teknolojisiyle İlgili Strateji Planlarını Açıkladı

Ryzen 7000 Serisi ile adından söz ettirecek olan AMD, 2024 yılına kadar olan planlarını da paylaştı. Henüz Zen 4 teknolojisini kullanıcılarına yeni sunacak olan şirket, şimdiden Zen 5 teknolojisi üzerine çalışamaya da başladı. AMD, Zen 5 ile geliştirilecek olan ilk işlemcileri “Granite Ridge” ve “Strix Point” olarak açıkladı. Şirket, bu iki model hakkında detayları paylaşmadı.

Ancak Zen 5 teknolojisi, teknoloji kullanıcılarını çok fazla heyecanlandırıyor. Çünkü paylaşılan bilgilere göre şirket, bu teknolojide tamamen yeni bir mimari kullanacak. Böylece AMD, işlemcinin performansında ciddi bir artış sağlamayı hedefliyor.

Şirket, yaptığı planlama sayesinde 2024 yılında işlemci teknolojisinde büyük yenilikler yapmayı planlıyor. Bunun yanı sıra AMD yetkilileri, bu yenilikler sayesinde satışlarda da artış bekliyorlar. Yapılan etkinlikte paylaşılan veriler incelendiğinde şirketin önümüzdeki süreçte ciddi bir gelir artışı beklediği gözlemleniyor.

Sizler AMD tarafından geliştirilen stratejik plan hakkında ne düşünüyorsunuz? Teknoloji devinin işlemci teknolojisi üzerine geliştirdiği planlar hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.amd.com/en/press-releases/2022-06-09-amd-details-strategy-to-drive-next-phase-growth-across-300-billion-market

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.