Amazon Prime Video ile Kişiselleştirilmiş Kullanıcı Profili

Amazon Prime Video’nun kişiselleştirilmiş kullanıcı profili özelliği artık dünya çapındaki kullanıcılar için de geçerli olacak. Daha önceden yalnızca belirli ülkelerde (Hindistan ve Afrika) var olan Amazon Prime Video kişiselleştirilmiş özelliği, bu ülkelerin dışında da kullanıcılara profil seçenekleri sunabilecek. Getirilen bu özellik ile birlikte müşterilerine bireysel kullanıcı profilleri, öneriler ve izleme listeleri sağlanacak. Netflix’in ve diğer video yayın hizmetlerinin halihazırda sahip olduğu bu özellik oldukça basit görünse de Amazon’un bu konuda geç kalması ses getirmişti.

Amazon Prime Video web sayfası

Netflix’e benzer şekilde Amazon da bu özellikle kullanıcılarına çocuk içeriklerini ve kısıtlamalarını içeren Çocuk profiline ek olarak 5 adet profil yaratma imkanı tanıyor. Ayrıca ebeveyn denetimi için PIN özelliği de bulunuyor. Bu PIN sayesinde çocukların ebeveyn/yetişkin profilinden satın alımını engelleyebilirsiniz. Yine Netflix’te de bulunan aynı anda en fazla farklı 2 cihazdan izleme fırsatı sunuluyor. Aynı hesapta bulunan profiller birincil hesabın satın aldığı ya da kiraladığı filmlere erişim sağlayabilir. Böylece diğer kullanıcıların yeniden aynı içerik için ücret ödemesine gerek kalmaz.

Amazon Prime Video Küresel Faaliyete Aşamalı Olarak Geçecek

Amazon Prime Video uygulaması için Amazon’a ait olan Fire TV ve Fire Tabletlerde, Android ve iOS’larda kullanıcıların profillerini yönetme şansı vardır. Dünya çapına tamamen yayılma durumu aşamalı olarak gerçekleşse de kullanıcıların çoğu, profil yönetimi özelliğine sahip oldular. Amazon Prime Video üzerinden profil paylaşımını kapatmak istiyorsanız bunu “Profil Yönetimi” seçeneğinden ayarlayabiliyorsunuz. Ancak bu özelliği bir kez kapatırsanız tekrar açma şansınız bulunmuyor.

2006 yılından beri faaliyette olan Amazon’un Prime Video uygulaması için kişiselleştirilmiş profil özelliği büyük bir eksiklik olarak görülüyordu. Amazon’un Prime Video uygulamasında ortak hesabı kullanan farklı kullanıcılar tek bir profil üzerinden izleme aktivitesi gerçekleştirmek zorunda kalıyorlardı. Kullanıcılar tarafından oldukça talep edilen bu özelliği 7 Temmuz tarihinde Amazon küresel anlamda tamamen faaliyete geçirme çalışmalarına başladı. Bu eksikliği nedeniyle Netflix‘e iyi bir rakip olarak görülmeyen Amazon Prime Video, bu özellikle daha da tercih edilebilir bir hale gelebilir. Belki de bu özellik için bu kadar geç kalınması Prime Video için beklentileri çoktan sonlandırmıştı.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı