Akıllı Valiz Nedir? Akıllı Valiz Neler Yapabilir?

Akıllı valiz, son zamanlarda sık sık seyahat edenler ve teknoloji meraklıları arasında popülerlik kazanmış durumda. Akıllı valiz veya akıllı bagaj da denen, yolculuklarda cihazınızı şarjlı tutmanıza, bagajınızın nerede olduğunu takip edebilmenize yarayan, içerisinde pil ve devre kartı bulunduran çantalardır. Akıllı valiz nedir ve akıllı valiz neler yapabilir bunlara değineceğiz. Akıllı valiz, gelişen teknolojinin bir ürünüdür. Kulağa hoş gelse de kullanımı konusunda bazı zorluklar olabiliyor.

Akıllı Valiz Nedir?

Akıllı valizlere bazen akıllı çantalar veya akıllı sırt çantaları da denebiliyor ama genel olarak zaten aynı şeyleri ifade ediyorlar. Hava yolları akıllı valizleri; “Kendi kendine güç sağlamak veya diğer cihazları şarj etmek amacıyla kullanılan pil içeren bagajlar” şeklinde tanımlıyor. Buradaki “Akıllı” ifadesi bir güç kaynağına sahip olarak çantanın sunabileceği ek yetenekleri ifade ediyor.

Akıllı Valiz Neler Yapabilir?

akıllı-valizlerle-cihazlar-şarj-edilebiir
Akıllı valizle telefonunuzu şarj edebilirsiniz.

Akıllı valizleri diğer valizlerden ayıran ve ilginç kılan şey, genelde güç kaynağı olmadan normal bir valizde olamayacak benzersiz özelliklerinin olmasıdır.

Yüksek teknoloji yetenekleri içeren akıllı bagajlarda genelde şunlar bulunur:

 • Elektronik teraziler
 • Wi-Fi bağlantısı
 • Bluetooth bağlantısı
 • Cihaz şarjı
 • Uzaktan kontroller
 • GPS izleme

Akıllı bagajların genel olarak yapabildikleri:

 • Yerleşik bagaj tartıları: Bazı akıllı valizler saplarında yerleşik bir bagaj ölçeği bulundurur. Valizinizin ne kadar ağırlıkta olduğunu görebilirsiniz. Ve ağırlık durumunun önemli olduğu zamanlarda bu özellik işinize yarayabilir. Örneğin uçakla seyahat edeceğinizde valiziniz ağırlığını bilip ona göre kendinizi ayarlayabilirsiniz.
 • RFID engelleyici bölmeler: Bu özelik elektrikle çalışmıyor ve çoğu akıllı valiz RFID engelleyici bir cebe sahip. Günümüzde basit bir tarayıcı ile bile verileri çalabiliyorlar. Bu yüzden bu RFID engelleyici cebe koyduğunuz hiçbir kredi kartı vb. eşyalarınız dışarıdan okunamayacaktır.
 • Cihaz şarj etme: Genellikle akıllı çantalar yerleşik güç bankaları bulundurur. Bu özellik ile priz olmayan yerlerde telefonunuzu veya tabletinizi şarj edebilirsiniz. Özellikle trenlerde, hava alanlarında ve otobüslerde kullanışlı olabiliyor.
 • Valiz takibi: Çeşitli markalara göre tam izleme yöntemi farklılık gösterebiliyor (GPS, Bluetooth, GPRS veya Wi-Fi aracılığıyla) . Genel olarak prensip aynıdır. Akıllı bagajınızı bağladığınız cihazınızdaki uygulamadan valizinizin nerede olduğunu takip edebilirsiniz.
 • Yakınlık takibi: Bazı akıllı valizler, siz valizden çok uzaklaştığınız zaman bir bildirim yollar. Örneğin, valizinizi takside unutursanız, aranızda belirli bir mesafe olduğunda valizinizi unuttuğunuza dair bir bildirim yollar. Böylece üzerinden çok zaman geçmeden valizinize ulaşabilirsiniz.

Akıllı Valizlerin Sıkıntısı

Eşyalarınızı her zaman kontrol edebileceğinizi ve her zaman bulabileceğinizi bilmek insana bir rahatlık verir. Fakat bazı sorunlar var. Hava yolları akıllı valizler için pek mutlu değil.

Sorun, çoğu akıllı valizin lityum iyon pillerle çalıştırılmasıdır. Lityum iyon piller özellikle uçaklarda yangın tehlikesi olarak bilinir. BM Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) gibi havacılık yönetim organları, bu pillerin uçağın kargo bölümünde taşınmamasını önermektedir.

Bazı hava yolu şirketleri tarafından lityum iyon pili bulunduran akıllı valizleri taşımak yasaklanmıştır. Çıkarılabilir pillere sahip akıllı valizlere bazı hava yolları izin vermektedir. Çıkarılabilir pilli valizlerle check-in yapılamaz.

Bu izin durumları önceki yıllarda ciddi sıkıntılar yaşatsa da 2020’de büyük ölçüde değişti. Yine de biletinizi almadan önce o hava yolunun akıllı valizlere izin verip vermediğine bakmalısınız.

Akıllı Valiz Almaya Değer mi?

akıllı-valiz-kendini-tartabilir
Akıllı valiz kendi ağırlığını tartabilir.

Bu sorunun cevabı size göre değişmektedir. Kişiliğiniz ve mesleğiniz bu durumda etkendir.

Dijital olarak bir bağlı kalma zorunluluğunuz varsa örneğin; bir web sitesi yönetiyorsanız ,seyahat halindeyken bile birçok teknolojik ürün taşıyor olabilirsiniz. Dizüstü bilgisayar, akıllı telefon, kamera… Bu cihazlarınızın şarj durumlarını riske atmak istemediğiniz zamanlarda akıllı valizler kullanışlıdır.

Eğer valizinizde, çantanızda değerli eşyalar taşıyorsanız akıllı bir valiz veya akıllı bir çanta tercih etmeniz kullanışlı olabilir. GPS ile konum belirleme ve yakınlık uyarısı işlevleri sizin için akıllı valizleri/çantaları oldukça kullanışlı kılar.

Ancak eğlence amaçlı seyahat eden, teknolojiye pek bağımlı olmayan biriyseniz akıllı bir valiz taşımanın pek bir avantajı olmayabilir. Ayrıca fiyatları da normal valizlerden pahalıdır.

Sonuç Olarak

Yüksek teknolojiye sahip akıllı valizler, seyahat teknolojisi için önemli bir gelişmedir. Akıllı valizlerin ilerleyen zamanlardaki kullanım durumunun ne olacağını bilemiyoruz. Ancak kullanım durumu, çıkarılamayan lityum iyon pillerinin uçaklarda, yangın riskine olan etkisine göre değişiklik gösterebilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.