Bitcoin Fiyatını Canlı Grafiklerle Takip Etme

Kripto para dünyasında en popüler kripto paralardan birisi olan Bitcoin, ilk tanıtıldığı 2009 yılından bu yana dünya çapında bilinir olmuştur. Bu bakımdan özellikle BTC/USD fiyatı ne kadar oldu, Türk lirası bazında değeri ne kadar gibi sorular pek çok kişi tarafından düşünülmektedir. Bu noktada Bitcoin fiyatını canlı grafiklerle takip etme, Bitcoin fiyatını öğrenmek için en çok kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir.

Güncel olarak bu rakamlardan bahsetmek gerekirse 1 Bitcoin’in 26,437.14 Amerikan doları olduğu görülmektedir. Türk lirası bazında ise 530.584,89 TL’dir. Ne var ki kripto paraların her dakika farklı değerlere sahip olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle Bitcoin’in canlı değer grafiği güncel olarak kontrol etmeniz önerilmektedir.

Bu sayede Bitcoin kaç TL sorusuna daha anlık yanıtlar alabilirsiniz. Binance gibi bir kripto para borsası sayesinde BTC grafiklerini hızlı bir şekilde takip edebilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımız, bir bilgilendirme rehberidir. Rehberimizde yer verdiğimiz bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadırlar.

Yıllara Göre BTC Grafiği Takibi

Bitcoin’in geçmiş dönemdeki fiyatları pek çok kişinin ilgisini çeken konular arasındadır. Bundan dolayı BTC/USD değerleri yıllara göre nasıl değişti sorusunun cevabı fazlasıyla merak edilmektedir. Örnek olarak Bitcoin’in ilk piyasaya sürüldüğü 2009 senesinde fiyatı 0 olarak görülmektedir. Ancak bundan bir sene sonra 1 Bitcoin’in değeri, 0.06 USD’ye ulaşmıştır.

2011 yılı 1 Bitcoin değeri 6.05 USD iken, 2013 senesinde 189,54’e ulaştığı görülmektedir. Bunun gibi farklı yıllarda da değişimler yine yaşanmıştır. Ancak bu durum sadece senelere göre farklılaştığını düşündürmemelidir. Zira bu sektör günlere, hatta saatlere göre büyük değişimler arz edebilmektedir.

Güncel Bitcoin değerinin kaç TL olduğunu öğrenmek istiyorsanız canlı Bitcoin grafik aracılığıyla bu görüntülenebilir. Çünkü bahsettiğimiz gibi dakikalar bile kripto para dünyasında büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla güncel bir rakam verilse bile gün içinde bu değişeceği için hatalı olacaktır.

Bitcoin Fiyatını Neler Etkiliyor?

Sadece BTC’de değil, genel anlamda kripto paralarda fiyatı etkileyen bazı faktörler vardır. Söz konusu faktörler genel anlamda şu şekildedir:

 1. Sınırlı Tedarik
 2. Spekülasyonlar
 3. Erişilebilirlik ve likidite
 4. Riskler ve yatırım konuları

Bunların yanı sıra ekonomi ve finans sektörleri de Bitcoin fiyatları üzerinde etki yapabilmektedir.

Sınırlı Tedarik

Her dört yılda bir Bitcoinlerin üretilme hızı yarıya indirilir. Bu durum “halving” olarak da adlandırılmaktadır. Her ne kadar Bitcoin çok da eski bir tarihe sahip olmasa da bugüne dek üç Bitcoin yarılanması olmuştur.

Spekülasyonlar

Medyada meydana gelen yorumlar spekülasyonları etkileyebilmektedir. Medyada Bitcoin hakkında çıkan haberlerin, çoğunlukla olumsuz olması Bitcoin fiyatlarını negatif etkileyebilmektedir. Ne var ki bu durumun tam tersi de meydana gelebilmektedir. Şayet Bitcoin hakkında olumlu haberler alınırsa fiyatı yükselme eğilimi gösterebilir.

Erişilebilirlik ve Likidite

Erişilebilirlik ve likidite de Bitcoin fiyatlarını etkileyen başlıklardan bir tanesidir. Bitcoin’in kullanım durumları açıklandıkça fiyatı etki edebilmektedir. Örnek olarak yeni bir platform bunu ödeme yöntemi olarak kabul edeceklerini söylerse, bu fiyatlarda kendini gösterebilmektedir.

Riskler

Riskler arz ve talebi, böylece nihai olarak Bitcoin’in fiyatını etkileyebilir. Dijital doğası göz önüne alındığında, Bitcoin özellikle siber saldırılara eğilimlidir. Bu da Bitcoin’in fiyatına etki edebilmektedir. Merkezi olmayan bir dijital para birimi olan Bitcoin, Amerikan Dolarına veya başka bir itibari para birimine sabitlenmez. Fiyatı borsadan borsaya değişiklik gösterebilir. Bu bakımdan Bitcoin fiyatının son derece değişken olduğunu her zaman hatırlanmalıdır.

Bitcoin Kullanım Alanları Nelerdir?

Bitcoin’i günümüzde pek çok firma kabul etmektedir. Her birinde kullanım alanları değişkenlik gösterebilmektedir. Bunlardan bazılarına şu örnekler verilebilir:

 1. AMC – Sinema biletleri
 2. AT&T – Çevrimiçi faturaları
 3. CheapAir – Uçak biletleri ve otelleri
 4. ExpressVPN – ExpressVPN aboneliğinizi ödeyin
 5. Microsoft – Store’dan Microsoft Digital ürünleri
 6. com –  Newegg.com üzerinden yapılan satın alma
 7. PayPal –  PayPal aracılığıyla kripto parayla ödeme yapılmasını sağlayan herhangi bir satıcıda kripto ile ödeme yapma
 8. Starbucks – Kahvesi ve mağaza ürünleri
 9. Tesla – Tesla çevrimiçi mağazasından öğeleri seçme
 10. Time Magazine – Time Magazine aboneliği

Rehberimizde yer verdiğimiz başlıca şirketler, günümüzde ödeme yöntemi olarak Bitcoin’i kabul etmektedirler. Dünya genelinde ödeme seçeneği olarak Bitcoin’i kabul eden şirket sayısı her geçen gün artış göstermektedir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.