Akıllı Kilit Nedir? Akıllı Kilit Neler Yapabilir?

Akıllı kilit, Wi-Fi, bluetooth, parmak izi ve birçok farklı yöntem ile kullanılabilen kapı kilididir. Geleneksel kapı kilitlerinin aksine güvenliği daha iyi sağlamak adına kullanılmaktadır. Akıllı kilitler uzaktan erişimi de desteklemektedir. Böylece evde değilken de kapınızı açabilirsiniz. Akıllı kilitler, evinize giriş çıkışları her zaman kontrol etmenizi sağlamak için tasarlanmıştır. Özelleştirme yöntemi sayesinde, ev güvenliği konusunda yeni bir deneyim yaşatan akıllı kilit nedir?

Akıllı Kilit Nedir?

Akıllı kilitler, yeni gelişen teknolojiler arasında yer almaktadır. Ev ve ofis güvenliği konusunda farklı bir deneyim sunan akıllı kilitlerin, birçok özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler modelden modele değişkenlik gösterebilmektedir. Parmak izi ile çalışandan, dijital asistan desteği sağlayanlara kadar birçok farklı özellikte akıllı kilit bulunmaktadır.

Akıllı Kilitler Neler Yapabilir?

akıllı-kilit
Akıllı kilitlerin çoklu giriş sistemleri vardır.

Akıllı kilitler, adından da anlaşılacağı üzere sıradan kilitlerin yeteneklerinin çok ötesindedir. Bluetooth ve Wi-Fi desteği ile uzaktan kullanımı desteklemektedir. Sadece bluetooth özelliği olan kilitlerde belirli bir mesafeden sonra bağlantı sorunu yaşanırken, akıllı kilitler ile bu sorun ortadan kalkmaktadır.

Akıllı kilitlerin bazı özellikleri:

Çoklu Anahtarsız Giriş Seçenekleri

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi akıllı kilitler birçok farklı giriş seçeneğine sahiptir. Akıllı telefonla yakından/uzaktan kilit açma, parmak izi tanımasıyla giriş yapma veya evinize girmesi için izin verdiğiniz kişilere özel bir kod(numara) ile giriş yapma seçenekleri sunmaktadır.

Kalıcı veya Geçici Giriş Kodu

Evinize aileniz dışında girmesi gereken misafirleriniz, hayvan bakıcılarınız, temizlik veya onarım hizmetleri için gelen kişiler gibi izin verdiğiniz kişilerin evinize girebilmesi için bir kod belirleyebilirsiniz. Bu kod geçici ve kalıcı olabilir ve akıllı kilidiniz gelenleri tanıyabilir.

Wi-Fi Bağlantısı

Akıllı kilitlerde bulunan bir özellik de Wi-Fi bağlantısıdır. Giriş çıkışları gerçek zamanlı olarak izleyebilmenizi sağlar. Böylece kilidi koyduğunuz yere kimin gelip gittiğini bilirsiniz. Bu özellik ile evde olmayan ebeveynler, çocuklarının okuldan güvenle eve dönüp dönmediğini görebilir.

Bluetooth Bağlantısı

Akıllı kilidinizi bluetooth bağlantısı ile akıllı telefonunuza bağlayabilirsiniz. Böylece akıllı telefonunuzla kapıya yaklaştığınızda kilit sizi tanıyabilir ve kendiliğinden açılabilir. Örneğin elleri dolu olan biri akıllı telefonu sayesinde evine geldiğinde kapısı otomatik olarak açılabilir.

Uygulama Desteği

Akıllı kilitler, uygulamalar sayesinde uzaktan kontrol edilebildiği gibi giriş ve çıkışların da izlemesini sağlayabilir. Sizi herhangi bir durumda uyarmasını isterseniz de iOS ve Android uygulamalarıyla bunu yapabilir.

Akıllı Telefona Uyarı Alma

Akıllı kilidiniz, içeriye izinsiz girmeye çalışan birini tespit ettiğinde telefonunuza uyarı gönderir. İçeri girmeye çalışan veya akıllı kilidi kurcalayan birileri olduğunda akıllı telefonunuza uyarı vermenin dışında, böyle durumlarda otomatik olarak polise veya güvenlik servisinize haber verebilir.

Erişim Sınırlamaları Ayarları

Belirlediğiniz her giriş kodu için erişim sınırlamaları yapabilirsiniz. Bu sınırlamalarla kod sahiplerinin evinize veya ofisinize onayladığınız zamanlarda erişebilmesini sağlayabilirsiniz.

Otomatik Kilitleme Seçenekleri

Otomatik kilitleme seçenekleri ile akıllı kilidinizi, kapı bir süre açık bırakıldığında otomatik olarak kilitlenmesi için ayarlayabilirsiniz.

Çevre Otomatik Kilitleme

Akıllı telefonunuzun konumu, akıllı kilidiniz için belirlemiş olduğunuz konumun dışında algılandığında çevre otomatik kilitleme, kapınızı kilitleyebilir.

Akıllı Evinize Entegre Edilebilir

Akıllı kilidinizi, akıllı evinizle entegre ederseniz kapınız açılınca akıllı ev cihazlarınız otomatik olarak etkinleştirilebilir. Örneğin; akıllı kilidiniz açıldığında akıllı ışıklarınızın yanmasını sağlayabilirsiniz.

Akıllı Kilitler Hakkındaki Bazı Soru İşaretleri

akıllı-kilit-uygulaması

Akıllı kilitler de diğer güvenlik cihazları gibi bazı soru işaretlerini beraberinde getirir. Güvenliğiniz için akıllı kilide geçme konusunda bazı endişeleriniz olabilir. İnsanların akıllı kilit konusuyla ilgili endişeleri genellikle şunlardır;

Akıllı kilidin Wi-Fi bağlantısı kullanılarak evime erişilebilir mi? : Bu tarz konular birçok insanı endişelendiriyor. Güvenliğiniz için en iyi uygulamaları kullanarak Wi-Fi sisteminizi kurmanız, büyük ölçüde akıllı ev cihazlarınıza erişmek isteyen bilgisayar korsanlarından ve olası elektronik müdahalelerinden korunmanızı sağlar. Güvenilir Wi-Fi kurulumu (tahmin edilemeyecek karmaşık parolalar koymak vb.) oldukça önemlidir.

İnternet bağlantısının veya elektriğin kesilmesi durumunda akıllı kilidi kullanabilir miyim? : Birçok akıllı kilit gerekli olabileceği düşünülerek standart bir anahtar bağlantı noktasını da bulundurur. Böylece internet bağlantınızı kaybettiğinizde veya elektrik kesildiğinde bu normal anahtarı kullanabilirsiniz. Ayrıca bluetooth bağlantısı ile de elektrik ve internet bağlantınız olmadığında da akıllı telefonunuz akıllı kilitle çalışmaya devam edecektir. (Bu özellik için akıllı telefonun akıllı kilitle bluetooth bağlantısını yapmış olmanız gerekir.)

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.

“Akıllı Kilit Nedir? Akıllı Kilit Neler Yapabilir?” üzerine 2 yorum

  1. Her ne kadar daha güvenli olsa da bazen tereddüt etmiyor değilim su döküldü yandı bozuldu pili bitti enerji kesildi hata verdi çalındı şeklinde ama mecbur teknolojiye uyum sağlıyoruz teşekkür ederiz bilgilendirme için.

Yorumlar kapalı.