Sanal Dünyanın Kayıp Çocuğu: Kevin David Mitnick

6 Ağustos 1963 doğumlu olan Kevin David Mitnick, bilinen ilk bilgisayar korsanlarından birisidir. İlklerden olmasına rağmen gelmiş geçmiş en büyük hacker olarak kabul ediliyor ve kendisine sanal dünyanın kayıp çocuğu deniliyor.

Kevin David Mitnick Kimdir?

Kevin Mitnick (bilinen ilk bilgisayar korsanı.)

Kevin David Mitnick, çocukluğunda ailevi sıkıntılar yaşamış birisi. Anne ve babası kendisi daha çok küçükken ayrılmış ve babasıyla da çok zayıf bir ilişkisi olmuş. Annesi lokantalarda garsonluk yaparak geçimlerini sağladığı için ve sık sık da yer değiştirdikleri için düzenli bir hayatları olduğu pek söylenemez. Bu değişimler elbette Kevin’ın çevresinin de sürekli değişmesine neden olmuştur. Bunun getirdiği şartlarla Mitnick, telefonla çok fazla iletişim kurmaya başlar hale gelmiştir. Durum böyle olunca da Kevin David Mitnick, telefon sistemlerini giderek çok daha iyi öğrenmiş.

Kevin Mitnick ve Ekibi Kuruluyor

Sene 1978, Kevin Mitnick amatör radyoculukla uğraştığı zamanlarda aynı şekilde telefon sistemleriyle de ilgileniyordu. Bu sırada kendisi gibi telefon sistemleriyle ilgilenen üç kişiyle daha tanıştı ve bir ekip oluşturdular: Roscue, Roscue’nun sevgilisi Susan, Steven ve Kevin.

Bu ekip, telefon sistemleri konusunda çok şeye sahipti, hatta telekom teknisyenlerinden bile daha iyi biliyorlardı. İşin bahsettiğimiz bu sistem kısmından sonra sosyal mühendislik devreye giriyor. Sosyal mühendisliğin kendisi de ayrı bir konudur. Merak edenler “Who Am I” filmini izleyerek az çok ne olduğunu anlayabilir ya da Kevin David Mitnick’in Aldatmaca adlı kitabını okuyabilirler.

Ekip, elde ettikleri bilgileri para için kullanmıyor, sistemlere girmekle ve insanların bilgilerini toplamakla yetiniyordu. İşin garip kısmı da bunlarla eğleniyorlardı. Fakat bir süre sonra ilgi alanları yavaş yavaş telefonlardan bilgisayarlara doğru kaydı.

Çatlaklar

Ekibin kalabalık olmasıyla ve bir de işin içinde ikili ilişkiler olunca çatlamaların başlaması uzun sürmedi. Roscue ve Susan ayrılınca Susan, intikam almak istedi ve işleri bir anda zora soktu. Hatta daha da zorlayıp Roscue’yu iş yerine ihbar ederek işinden atılmasına sebep oldu. Bütün bunlardan tabii ki Kevin Mitnick de etkilendi. Susan, Kevin ve Roscue’nun telefonlarını dinlemeye başladı. Onlara karşı delil toplamaya çalışmak için bunu yapmak onun için hiç de zor değildi. Kevin ise dinlendiğini fark edince santrale girerek kendi telefonun bulunmasını engelledi. Susan yetinmeyip emniyete Kevin ve Roscue’nun yaptıklarını anlattı ve koruma talep etti.

1981 yılında Kevin ve ekibi, ülke çapında pek çok sistemi kurulu olan Pasifik Bell şirketinin telefon firmaları tarafından kullanılan bir veritabanı uygulaması olan COSMOS merkezini hedef aldılar. İşleri çok daha ileriye götürüp bir yöneticinin odasından birçok COSMOS kılavuzunu da çalmışlardı. Durumu fark eden yetkililer hemen emniyete haber verdi ve Susan’ın da verdiği ifadeyle emniyetin suçluları bulması pek de uzun sürmedi. Bu durumun ardından Kevin ve Roscue hakkında tutuklama emri çıktı. Mitnick, yakalandıktan sonra duruşmada iki suçunu da kabul edip 90 günlük bir inceleme ve 1 yıllık gözetim cezası aldı.

Kevin, Lenny adında bir arkadaşıyla kaldığı yerden telefon ve bilgisayar sistemlerine girmeye devam ediyordu. Bu ikili en çok da üniversite bilgisayarlarına erişmekten hoşlanıyorlardı. Hatta bir gün yine üniversite bilgisayarlarına girmeye çalışırken yakalandılar. Kevin, 6 ay ıslah evinde kaldıktan sonra 1983 yılında serbest bırakıldı.

Mitnick, çıktıktan sonra büyük bir işe girişerek NSA(National Security Agency) bilgisayarlarına erişti. Böylece ele geçirdiği verilerle Los Angeles halkına dair çok fazla bilgi topladı.

İşler Karışıyor

Kevin Mitnick aranıyor.
Kevin Mitnick aranıyorken

Kevin gün geçtikçe daha da büyük işler yapmak istedi fakat Lenny buna daha fazla devam etmek istemediği için polise gitti. Yaptıkları her şeyi anlatıp polisle beraber Kevin’a tuzak kurdular. 1988 yılında Kevin Mitnick tekrardan tutuklandı ve yine mahkemede birkaç suçunu kabul edip özür dileyerek bir daha yapmayacağı konusunda söz verdi. İyi hali göz önüne alınarak 1990 yılında cezası henüz bitmeden salıverildi.

FBI bu özürlere ve sözlere inanmayıp Mitnick’i izlemesi için peşine başka bir hacker olan Justin Petersan’ı taktı. Justin, düzenli bir hayata başlayan Kevin ve Roscue ile arkadaş oldu. Üçü beraber birçok bilgisayara erişim sağlayarak birbirlerine güven sağladılar. Kevin, Justin’in durumunu (FBI adamı olduğunu) biraz geç fark etti. Bu yüzden Kevin Mitnick şartlı tahliyeyi ihlal etmekten dolayı tekrardan tutuklama kararıyla karşı karşıya kaldı. Bu sefer hapse girmektense enteresan bir şekilde kaçmaya başladı. Sürekli olarak şehir ve kredi kartı değiştiriyordu fakat bilgisayarlara girip onları hacklemekten de asla vazgeçmiyordu.

Kevin, şehir şehir gezerken birçok iş yaptı ve yine hakkında bir tutuklama emri çıkarıldı. Bu sefer de Raleigh şehrine (ABD, Kuzey Karolina) kaçarak kendisini kurtarmayı düşündü.

Tsutomu Shimomura
Tsutomu Shimomura, Mitnick’in yakalanmasını sağladı.

İşte kayışlar burada koptu. Kevin, sert kayaya çarptı: Tsutomu Shimomura, bir astrofizikçi… Bilgisayarlara aşırı düşkün ve güvenlik konusunda da gerçekten uzman olan Shimomura, bilgisayarına erişilmesine çok sinirlenip bunu kimin yaptığını araştırmaya başladı. Kevin’dan daha önce de şüphelenmişti fakat sonradan o olduğundan tamamen emin oldu. En sonunda da Kevin’ı polislere ihbar edip yakalatarak bu işe bir son vermek istedi.

1995 yılında Kevin Mitnick; Fujitsu, Motorola ve Sun Microsystems gibi şirketlerin bilgisayar ağlarına izinsiz girmekten suçlu bulundu. Sonuç olarak 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2000 yılında ise bilgisayar ve telefona dokunmamak şartıyla serbest bırakıldı. 2003 yılında da üzerindeki bu yasak tamamen kalktı.

Sanal dünyanın kayıp çocuğu olarak da bilinen Kevin David Mitnick, şu an bilgi teknolojisi danışmanlığı yapıyor. Ayrıca yazdığı birkaç kitap da bulunmakta:

  • Sızma Sanatı
  • Aldatma Sanatı
  • Kablolardaki Hayalet

Yukarıda yazan bilgiler için genel kaynak: Katie Hafner ve John Markoff’un Cyberpunk: Outlows and Hacker on the Computer Frontier, Revised kitabı

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.