Airfryer Nedir?

Airfryer nedir? Son günlerin popüler teknolojik aletlerinden birisi olan airfryer hakkında detaylı bir içerik hazırlamanın faydalı olacağını düşündük. Bu nedenle bu teknolojinin geçmişten günümüze nasıl geliştiğini ve ne işe yaradığını sizler için bir içerikte derlemek istedik.

İçeriğimizde airfryer hakkında sık sık sorulan sorulara da yer vermeye çalıştık. Konuyla ilgili aklınıza takılan tüm sorulara bu içerikte cevap bulacağınızı söylememiz mümkün. Şimdi lafı uzatmadan airfryer nedir sorusunun yanıtıyla içeriğimize başlayalım.

Airfryer Nedir?

Sıcak hava fritözü ya da daha yaygın bilinen adıyla Airfryer, temelde kızgın yağ kullanmadan kızarmış yiyecekler yapmak için kullanılan bir mutfak aracıdır. Ancak teknolojinin gelişmesiyle yalnızca kızartma değil birçok yemek için airfryer kullanmak mümkün hale gelmiştir.

Airfryer aslında konveksiyonlu bir fırın alt yapısını kullanmaktadır. Bir başka deyişle bu tarz fırınlar ile airfryer cihazının çalışma prensipleri birbirine bir hayli benzer. Bu nedenle bu teknolojiye ait ilk ürünler 1940’larda ortaya çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Tabii ki sonrasında modern airfryer ürünlerinin ilk örneği Philips tarafından ortaya çıkarılmıştır. 2010 yılında IFA fuarında tanıtılan bu ürün aslında airfryer modeller için yeni bir devrin başlangıcıdır. Aradan geçen zamanla birlikte birçok marka kendisine ait airfryer modelleri geliştirmeye devam etmiştir. 2018 yılında ise bu isim spesifik bir marka olmak yerine bir kategorinin adı haline gelmiştir.

Günümüzde dünyanın dört yanından birçok marka airfryer cihazları üretmektedir. Tabii ki ülkemizde de bu markalara rastlamak mümkündür. Temel mantığı aynı olan bu cihazlar son dönemlerde gittikçe popüler hale gelmiştir. Peki airfryer cihazları tam olarak ne işe yarar?

airfryer ne demek

Airfryer Ne İşe Yarar?

Temelde bir airfryer cihazı, kızgın yağda pişirebileceğiniz yemekleri daha az yağ ile pişirmek üzere üretilmiştir. Farklı bir çalışma prensibine sahip olan sıcak hava fritözleri ile yağ kullanımının önemli ölçüde azaltılması hedeflenmiştir.

Geleneksel fritözlerde yemekler belli bir dereceye ulaşmış yağlar ile kullanılmaktadır. Yağın belirli bir sıcaklığa ulaşmasının ardından pişirilecek olan yiyecek doğrudan yağın içine atılır. Pişme işleminin sonrasında ise yağdan çıkartılır. Airfryer modellerinde ise bu işlem için kızgın yağ yerine sıcak hava akımı kullanılmaktadır.

Cihazın içerisinde yer alan fanlar ve mekanizmalar kapalı alanda bir sıcak hava akımı oluşturur. Bu akım sayesinde cihaza yerleştirdiğiniz üründe kimyasal reaksiyonlar sonucu pişme işlemi gerçekleşir. Aynı zamanda geleneksel fritözlerde yer alan kızarmış çıtır tabaka da airfryer cihazlar ile kullanıcıya sunulmaktadır.

Özetlemek gerekirse airfryer, kızgın yağ kullanmadan kızartma ve pişirme işlemi yapmayı mümkün kılan bir teknolojik cihazdır. Bunun için içerisinde yer alan fanları ve sıcak hava akımını kullanır. Böylece yoğun yağ kullanımı olmadan kızartma işlemi gerçekleşir.

Airfryer ile Neler Yapılır?

Bu sorunun cevabı aslında elinizde bulunan modele göre oldukça farklılık göstermektedir. Çünkü airfryer modelleri arasında da özellik farkları günümüzde bir hayli dikkat çekici noktaya ulaşmıştır. Örneğin sulu yemek pişiren modeller bile günümüzde kullanılmaktadır.

Ancak temel anlamda airfryer cihazlarının ana kullanım amacı kızarmış ve pişmiş yiyecekler hazırlamaktır. Bu örnekle birlikte birçok insan için akla ilk gelen yiyecek şüphesiz patates kızartmasıdır. Bunun yanında herhangi bir kızartma yemeği için airfryer kullanmak mümkündür.

Bir başka önemli airfryer özelliği ise mikrodalga fırın benzeri bir özellik olan ısıtma olmaktadır. Kısa sürelerde yüksek ısılara ulaşabilen bir hava akımı ile yiyeceklerinizi kısa sürede ısıtabilirsiniz. Ayrıca bazı airfryer modelleri ile közleme, yoğurt yapma ya da buz çözdürme gibi işlemler yapma imkanınız olduğunu da belirtelim.

Tabii ki çalışma prensibinden kaynaklı olarak airfryer cihazınızı bir fırın gibi de kullanmanız mümkündür. Fanlı bir fırın gibi çalışabilmekte olan airfryer ile fırında yaptığınız birçok yemeği de yapabilirsiniz. Genel anlamda airfryer cihazı ile yapabilecekleriniz bu şekilde özetlenmektedir.

Neler Yapılır

Airfryer’ın Fırından Farkı Nedir?

Sıcak hava fritözü ile fırın esasında oldukça benzer ve farklı özelliklere sahiptir. Şüphesiz en çok göze çarpan faktör iki cihaz arasında boyut farkıdır. Airfryer modelleri tezgah üstü mutfak araçları arasında almaktadır. Buna karşın tezgah üstü fırın modelleri sayıca oldukça azdır.

Daha önce de bahsettiğimiz üzere sıcak hava fritözleri pişirme işlemi için sıcak hava akımından yararlanmaktadır. Bu hava akımı cihazın içerisinde hareket ederek gerekli pişirmeleri tamamlar. Öte yandan fırınlarda hareketsiz bir sıcak hava kullanılmaktadır.

İki ürün arasındaki dış görünüş farkı da oldukça barizdir. Fırınlar genellikle geniş bir iç yapıya sahip olurlar. Bu yapı sayesinde daha geniş yemekler ve tatlılar için bolca yere sahiplerdir. Öte yandan airfryer modelleri genellikle hacim olarak çok daha küçüktür. Bu da yemek pişirme sırasında sorun teşkil edebilmektedir.

Eğer fırınınız fanlıysa airfryer benzeri bir etki yakalamanızın çok da zor olmadığını belirtelim. Tabii ki birebir aynı etkiyi yaratmasa da fanlı bir fırın ile de hava akımı yaratabilirsiniz. Ancak airfryer modellerinin hızlı bir şekilde yüksek sıcaklıklara ulaşması fırına karşı oldukça büyük bir avantajdır.

Aynı zamanda iki farklı kategori olan bu cihazlar teknik anlamda da bir hayli farklılaşmaktadır. Örneğin elektrik tüketim değerleri arasında bir fark olabileceğini belirtelim. Sonuç olarak daha geniş hacimli bir cihaza ihtiyacınız varsa fırın kullanmanız gerekecektir. Ancak hızlı bir şekilde küçük porsiyonlu bir yemek pişirmek isterseniz airfryer yardımınıza koşacaktır.

Airfryer Sağlıklı mı?

Bu konuyla ilgili aslında kesin bir kanıya varmak pek de kolay değildir. Ancak geleneksel fritözler ile kıyaslandığında kullanılan yağ miktarının önemli ölçüde az olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bunun sonucunda ise airfryer modelleriyle pişirilen yemeklerin geleneksel fritözlere göre daha az yağ içerdiğini söylemek mümkündür.

Konuyu bu açıdan ele aldığımız airfryer cihazlarının kızartmalar ve benzeri yiyecekleri daha sağlıklı hale getirdiğini söylemek pek de yanlış olmaz. Ancak unutulmaması gereken nokta airfryer ile ne pişirdiğinizdir. Çünkü patates kızartmasını her ne kadar kızgın yağ ile pişirmemiş olsanız da yine de patates kızartması olduğunu unutmamalısınız. Yoğun tüketiminde tuz ve yağ oranı yine sağlıksız sonuçlar doğurabilmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse airfryer cihazları geleneksel fritöz ve kızgın yağ ikilisine kıyasla çok daha sağlıklı bir şekilde yemek pişirmenizi sağlar. Ancak yoğun kullanım ve sık tüketim sonucunda airfryer yemeklerinin de tamamen sağlıklı bir noktadan çıktığını belirtmek gerekir.

Airfryer sağıklı mı

Airfryer Avantajları ve Dezavantajları

Öncelikle airfryer modellerinin avantajlarına göz atalım. En önemli özelliği daha önce de sık sık dile getirdiğimiz gibi az yağ ile çok kolay bir şekilde pişirme ve kızartma işlemi gerçekleştirmesidir. Şüphesiz piyasadaki airfryer modellerinin en büyük avantajı budur. Doğal olarak daha az yağ tüketiminin sağlık üzerinde de etkisi vardır. Bir başka deyişle, geleneksel yöntemlere kıyasla daha sağlıklı bir pişirme tekniği olduğunu söylemek mümkündür.

Bunun yanı sıra kullanım kolaylığı konusunda da airfryer modellerinin başarılı olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır. Günümüzde birçok airfryer modeli dijital göstergelere ve panellere sahiptir. Hatta özel modlar sayesinde tek tuş ile dilediğiniz yemeği pişirebileceğiniz cihazlar da mevcuttur.

Bunların haricinde dışarıya ısı ve koku yaymaması da önemli bir avantajdır. Böylece en zorlu yiyeceklerde bile is, koku ya da duman olmadan pişirme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Tabii ki tamamen kokusuz bir pişirme her airfryer için mümkün değildir. Ancak çoğu modelde bu unsurun mevcut olduğunu belirtelim.

Dezavantajlarına baktığımızda ise ilk göze çarpan unsur airfryer hacmi oluyor. Maalesef bu ürünler bir fırın ya da tencere kadar genişliğe sahip olmayabiliyor. Bu nedenle geniş bir aile ya da fazla yemek için ilk tercih airfryer olmayabilir.

Bunun yanı sıra pişirme ile ilgili de dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta söz konusu. Yüksek sıcaklıklara hızlı bir şekilde çıkması olumlu olsa da dikkat edilmemesi halinde yiyeceğinizi yakmanız işten bile değil. Ayrıca bazı yiyecekler ile (özellikle yoğun yağ içeren) kullanımı sırasında istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.

Airfryer Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Airfryer nedir içeriğimize önemli bir başlık ile devam ediyoruz. Bir airfryer satın alırken dikkat edilmesi gerekenlere değinmeden içeriğimizi sonlandırmak istemedik. Bu nedenle sizler için ana unsurları bir araya toplamaya çalıştık. İlk göze çarpan unsur şüphesiz kapasite oluyor.

Bildiğiniz üzere airfryer modelleri iki ana parçadan oluşuyor. Bu parçalardan birisi fanlar ve motorun bulunduğu sabit parça olurken diğeri ise yemeğin yerleştirildiği pişirme aparatı oluyor. Bu aparat ana gövdeden ayrılabiliyor. Aynı zamanda yemeğin pişmesi de bu parçada gerçekleşiyor. Bu nedenle kapasitesi yani hacmi ne kadar büyük olursa o kadar fazla yemek pişirebileceğinizi unutmayın. Eğer bu aparat küçük bir hacme sahipse maalesef porsiyonlarınız da küçük olacaktır.

Teknolojik ve teknik özellikler de dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Günümüzde airfryer modelleri yalnızca kızartma değil közleme, yoğurt yapma, ısıtma hatta sulu yemek yapma konusunda bile marifetlere sahip. Ayrıca güç tüketimi konusunda da dikkatli olmanızda fayda var. Gereğinden daha fazla güç tüketen bir model elektrik faturanıza olumsuz yansıyacaktır.

Tasarım ve boyut da dikkat edilmesi gereken önemli konular arasında. Bu cihazlar çoğunlukla tezgah üstünde yer aldığı için mutfağınızda fazla yer kaplayabilir. Bu nedenle satın almadan önce yeterli yere sahip olduğunuza emin olun. Ayrıca şık bir görüntü sunması için tasarıma da dikkat etmenizi öneririz. Çok küçük olmayan bu parça mutfağınızın görünümüne de zarar verebilir.

Son olarak fiyat konusuna dikkat etmelisiniz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda bir model tercih etmenizi öneriyoruz. Bu nedenle her özelliğe sahip bir airfryer yerine kullanacağınız özelliklere sahip daha uygun fiyatlı bir model sizin için daha işlevsel olabilir.

airfryer ne işe yarar

Airfryer Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Airfryer çok elektrik harcar mı?

Birçok airfryer modeli 1500 W ile 2500 W arasında güç tüketim değerine sahiptir. Bu değer aşağı yukarı ankastre bir fırın ile benzemektedir. Ancak çalışma süresinin çok daha kısa olması uzun vadede daha az elektrik harcamasını sağlayabilir.

Airfryer sağlıksız mı?

Geleneksel fritözlerde yer alan kızgın yağ ile pişirme tekniğine kıyasla daha sağlıklı bir pişirme sunmaktadır. Bir başka deyişle daha az yağ kullanımından ötürü biraz daha sağlıklı yiyecekler sunduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak yediğiniz yemeklerin porsiyonları ve yoğun tüketimi sağlıksız olmasına neden olabilir.

Airfryer ne işe yarar?

Sıcak hava fritözü ya da airfryer cihazları sıcak hava akımı ile yemek pişirmeyi mümkün kılmaktadır. Bunun yanı sıra ısıtma, közleme, buz çözme gibi işlevlere sahip airfryer modelleri de mevcuttur.

Airfryer Nedir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde sizler için airfryer nedir sorusunun yanıtını detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık. Görüldüğü üzere airfryer birçok işe yarayan yeni bir teknolojidir. Ancak bu cihazların henüz gelişme aşamasında olduğunu unutmayın. İlerleyen dönemlerde yaşanacak gelişmeler doğrultusunda içeriğimizin güncelleneceğini de belirtelim.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.