Güvenli Mod Nedir? Güvenli Mod Nasıl Açılır?

Bilgisayarlar, telefonlar ve tabletlerde karşımıza çıkan güvenli mod; birçok kullanıcının merak ettiği kavramlardan birisidir. Peki güvenli mod nedir? Tablet, telefon ve bilgisayarlardaki güvenli mod birbirinden farklı mıdır?

Bu içeriğimizde sizler için güvenli mod hakkında sorulan soruları yanıtlayacağız. Windows 10 ve Android telefonlarda güvenli mod nedir, ne işe yarar anlatmaya çalışacağız. Buna ek olarak güvenli mod nasıl açılır ve nasıl kapatılır sorularını da cevaplayacağız. Şimdi lafı daha da uzatmadan Windows cihazlarda güvenli modun ne olduğuna bakarak içeriğimize başlayalım.

Windows Cihazlarda Güvenli Mod Nedir?

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda güvenli mod, bilgisayarda yaşanan bir sorunun düzeltilmesine yardımcı olan bir yazılım modudur. Bilgisayarda kaynaklanan bir problemin ardından güvenli mod aracılığıyla sorunun çözümüne daha kolay ulaşılabilir. Dahası, ortaya çıkan problemin bilgisayarın açılmasını engellediği durumlarda güvenli mod kullanıcıya yardımcı olur.

Güvenli mod, bilgisayarın normal çalışma modu ile oldukça büyük farklılık gösterir. Bu yazılım modu bilgisayarın açılması sırasında yalnızca sistemin açılması için gerekli olan dosyaların yüklenmesini sağlar. Böylece bilgisayar yalnızca gerekli olan, varsayılan sürücüler ve ayarlar ile çalışır.

Windows 10 cihazlarda güvenli mod için farklı seçenekler bulunmaktadır. Örneğin, bilgisayarın tamamen varsayılan sistem ayarları ve sürücüler ile çalıştığı bir güvenli mod kullanıcılara sunulmaktadır. Buna ek olarak ağ bağlantısına olanak sağlayan bir güvenli mod seçeneği de bulunur. Ayrıca, komut istemcisinin çalıştığı bir güvenli mod ile de Windows cihazı açmak mümkündür.

Android Cihazlarda Güvenli Mod Nedir?

Android telefon ve tabletlerde güvenli mod, cihazda kaynaklanan bazı problemleri çözmek için kullanılan bir özelliktir. Eğer cihazın konfigürasyonunda ya da çalıştırmak istenilen uygulamalarda bir problem veya uyumsuzluk ortaya çıkarsa güvenli mod aracılığıyla bu sorun giderilebilir. Ayrıca, telefon ya da tabletin tamamen açılmaması durumunda da güvenli mod ile çalıştırmak problemin kaynaklandığı noktayı bulmaya yardımcı olacaktır.

Eğer bir Android tablet ya da telefonu güvenli modda başlatırsanız cihaz, yalnızca ana sistem dosyalarını yükleyecektir. Bu da muhtemelen probleme neden olan uygulama ve ayarların önüne geçmeye yardımcı olacaktır. Özellikle yeni yüklenen bir uygulama ya da ayardan sonra cihaz problem çıkardıysa güvenli modda cihazı başlatıp uygulama veya ayarı kaldırmak sorunun çözümünü sağlayabilir.

Bu özellik, Android cihazlarda “kurtarma modu” şeklinde de sunulmaktadır. Güvenli mod ile kurtarma modu arasındaki fark yalnızca isimdir. Temelde iki mod da aynı işlemleri içerir ve aynı desteği sağlar. Telefonun hiç açılmaması haricinde; yavaşlaması, kendi kendini yeniden başlatması, donması gibi problemeler de güvenli mod aracılığıyla çözülebilir.

safe mode

Güvenli Mod Ne İşe Yarar?

Windows ve Android cihazlarda güvenli modun ne anlama geldiğini açıkladık. Eğer genel olarak güvenli modun ne işe yaradığını anlatmak gerekirse de cihazınızın yaşadığı problemlerin tespiti için kullanılan bir yazılım modu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Bir başka deyişle, güvenli modda çalışan bir cihazın işlevleri kısıtlanmıştır. Yalnızca sistemin çalışması için gerekli olan bileşenler ve yazılımlar aktif hale gelir. Örneğin, ses gibi sistemin çalışmasına doğrudan etkisi olmayan bileşenler güvenli modda aktif hale gelmeyebilir. Bunun gibi birçok bileşen, sorunların güvenli modda ortaya çıkmamasına yardımcı olur. Böylece sorun tespiti daha kolay bir şekilde gerçekleşir.

Eğer bilgisayarınız sizin tercihiniz dışında güvenli modda başlıyorsa bu durum bilgisayarın olası bir problem ile karşılaştığı ve normal modda çalışamadığı anlamına gelebilir. Bu problemler arasında işletim sistemi ve yazılımının bozulması, zararlı yazılımların bilgisayarınıza yüklenmesi ya da sürücüler ve disklerinizde bir sorun ortaya çıkmasını saymak mümkündür.

Güvenli mod kullanırken erişim sağlanabilen araçlardan birisi de tanılama programlarıdır. Böylece olası bir unsurun yol açtığı problemi bulmak için bu tanımlayıcı araçlardan yardım almak da güvenli mod ile sunulur. Güvenli mod, düzenli bir şekilde kullanım için değil yalnızca bakım süreçlerinde kullanmak için tasarlanmış bir yazılım modudur. Bilgisayarınızı kullanmak için ideal olan normal mod haricinde güvenli mod, problemleri ortadan kaldırmaya yarar.

Günümüzde birçok cihazda ve işletim sisteminde güvenli mod yer almaktadır. Ayrıca uygulamalar ve programlarda da güvenli mod ile karşılaşmak mümkündür. Windows, macOS, Android gibi işletim sistemleri kullanıcıları için güvenli mod sunan yazılımlardır.

Güvenli Mod Nasıl Açılır?

İçeriğimizde şimdiye kadar güvenli modun ne olduğundan ve ne işe yaradığından bahsettik. Sıradaki başlığımızda ise farklı işletim sistemlerinde güvenli mod nasıl açılır sorusunu yanıtlayacağız. Bunun için en popüler üç işletim sisteminde güvenli mod açmanın yöntemlerini sizlerle paylaşacağız.

Sizlerle paylaşacağımız üç farklı işletim sistemi ise Windows, macOS ve Android platformları olacak. Bu işletim sistemlerinde güvenli modu çalıştırmak için birden fazla yöntem de bulunabiliyor. Bu nedenle güvenli modu açmak için tüm yöntemleri sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Windows Cihazlarda Güvenli Mod Nasıl Açılır?

Bir Windows cihazda güvenli modu aktif hale getirmek için denemeniz gereken ilk yol Shift + Yeniden Başlat yöntemidir. Bu yöntemde gerçekleştirmeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Bilgisayarınızda “Yeniden Başlat” menüsünün yer aldığı ekrana ulaşın. Bunun için Başlat menüsünü ya da Windows Tuşu + X kombinasyonunu kullanabilirsiniz.
 • Daha sonrasında Shift tuşuna basılı tutarak Yeniden Başlat seçeneğini tıklayın. Bu işlemin ardından bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve karşınıza farklı seçeneklerin olduğu mavi bir ekran çıkacaktır.
 • Bu seçeneklerin arasından “Sorun Giderme” seçeneği ile devam edin.
 • Daha sonra Gelişmiş Seçenekler ve Başlangıç Ayarları seçeneklerini takip edin.
 • Bu ayarların ardından Yeniden Başlat seçeneğini tıklayın ve bilgisayarınızın yeniden başlatılmasını bekleyin.
 • Bilgisayarınız yeniden başladığında karşınıza bir liste çıkacaktır. Windows’un varsayılan ayarlarında F4 tuşu ile Güvenli Mod, F5 tuşuyla da Ağ ile Güvenli modu açabilirsiniz. Bu tuşlar sisteminizde farklılık göstermektedir ancak ekranda basmanız gereken tuşlara dair bir bilgi yer alacaktır.
windows-guvenli-mod

Windows cihazlarda güvenli modu açmak için bir başka yöntem ise bilgisayarın ayarlarını kullanmaktır. Bu yöntem için izlemeniz gereken adımları şöyle sıralamak mümkündür:

 • Bilgisayarınızın Ayarlar menüsünü açın. Bu işlemin kısayolu için Windows Tuşu + I kombinasyonunu kullanabilirsiniz.
 • Eğer Windows 10 kullanıyorsanız Güncelleme ve güvenlik sekmesinin altında yer alan Kurtarma menüsüne ulaşın. Ancak Windows 11 kullanıyorsanız Sistem menüsünün altında yer alan Kurtarma seçeneğini tıklayın.
 • Daha sonra Gelişmiş başlangıç seçeneğinin yanında yer alan Şimdi yeniden başlat butonuna tıklayın.
 • Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra Sorun Giderme seçeneğinden başlayarak ilk yöntemdeki adımları takip edebilirsiniz.

Windows için kullanabileceğiniz bir başka yöntem de sistem konfigürasyonlarını değiştirmektir. Bu işlemin sonuncunda bilgisayarınız her açılışta güvenli modda çalışacaktır. Sistem konfigürasyonlarını değiştirmek için ise şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Bilgisayarınızın Çalıştır programını başlatın. Bunun için kısayol Windows + R kombinasyonudur.
 • Daha sonrasında Çalıştır programındaki satıra “msconfig” yazın ve çalıştırın.
 • Karşınıza çıkacak Sistem Yapılandırması menüsünden Önyükleme sekmesine tıklayın.
 • Daha sonra Güvenli Önyükleme seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretleyin ve Tamam seçeneğine tıklayın.
 • Güvenli mod ile işiniz bittiğinde bu kutucuktaki işareti kaldırmayı unutmayın.
guvenli-mod-sistem-yapilandirmasi

macOS Cihazlarda Güvenli Mod Nasıl Açılır?

Güvenli modu kullanabileceğiniz bir başka işletim sistemi ise macOS işletim sistemidir. Mac cihazınızdaki olası problemleri çözmek için de güvenli modu kullanabilirsiniz. macOS işletim sisteminde de güvenli modu çalıştırmak için iki farklı yöntem bulunmaktadır.

Öncelikle Intel işlemciye sahip bir Mac cihazda güvenli modu başlatmak için yapmanız gerekenleri sıralayacağız. Eğer bilgisayarınızda Intel işlemci bulunuyorsa izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Mac cihazınızı yeniden başlatmak için gerekli menüye ulaşın. Yeniden başlatılırken Shift tuşuna basılı tutun.
 • Daha sonrasında oturum açma penceresi karşınıza gelene kadar tuşa basmayı sürdürün. Oturum açma menüsünü gördüğünüzde tuşu bırakın ve oturum açın.
 • Bu işlemin ardından sağ üst köşede güvenli modda başladığını göreceksiniz. Ancak cihazınız sizden ikinci defa oturum açmanızı isteyebilir.

Eğer bilgisayarınızda Apple Silicon bulunuyorsa güvenli mod için farklı bir yöntem izlemeniz gerekmektedir. Apple Silicon’a sahip Mac cihazınızda güvenli modu başlatmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • M1, M1 Pro ya da M1 Max çipe sahip bir Mac kullanıyorsanız cihazınızı güvenli modda başlatmak için yapmanız gereken ilk adım bilgisayarı kapatmaktır.
 • Daha sonrasında bilgisayarınızı yeniden açın ancak güç düğmesine basılı tutun. Karşınıza çıkacak olan başlangıç seçeneklerini görene kadar güç düğmesini bırakmayın.
 • Ardından karşınıza çıkacak menüden başlangıç diskinizi seçin.
 • Bu işlemin peşinden Shift tuşuna basılı tutun. Güvenli Modda Sürdür seçeneğine tıklayın ve bu işlemi yaparken Shift tuşuna basılı tutmaya devam edin.
 • Son olarak Mac cihazınızda oturum açın ve bilgisayarınızı güvenli modda kullanmaya başlayın.
guvenli-mod-Apple-Silicon
Görsel: Apple

Android Cihazlarda Güvenli Mod Nasıl Açılır?

Güvenli modda başlatmak isteyebileceğiniz bir diğer cihaz grubu ise Android işletim sistemine sahip ürünlerdir. Bunlar arasında telefonlar ve tabletleri saymak mümkündür. Ancak Android işletim sistemini kullanan onlarca marka bulunması burada ufak bir karışıklığa yol açmaktadır.

Her üretici ürettiği telefon ve tabletlerde farklı yöntemler kullanarak güvenli mod başlatma seçeneği sunar. Bu nedenle Android cihazlarada güvenli modu açmak için tek bir yöntemden bahsetmek mümkün değildir. Eğer sayacağımız yöntemlerden hiçbiri sizin işinize yaramıyorsa cihazınızın kullanım kılavuzundaki ayarları kontrol edebilirsiniz.

Telefon ya da tabletinizde güvenli modu çalıştırmak için deneyebileceğiniz ilk yöntem Kapat seçeneğine basılı tutmaktır. Cihazınızı kapatırken kullandığınız butona basılı tutarak güvenli modda yeniden başlatmayı sağlayabilirsiniz.

Eğer bu seçenek, sizin cihazınızda yer almıyorsa telefonu yeniden başlatırken ses kapama ya da ses açma tuşuna basılı tutabilirsiniz. Siyah ekranda ya da Android logosunun bulunduğu ekranda ses açma ya da kapama tuşuna basılı tutmak güvenli modu başlatacaktır.

Ancak belirttiğimiz gibi her üretici farklı bir yöntem ile güvenli mod başlatma imkanı sunar. Bu nedenle en doğru çözüm için telefon üreticinizin talimatlarını takip etmelisiniz.

güvenli android

Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

Güvenli modu açmak için farklı yöntemler yer alsa da güvenli modu kapatmak için kullanılan yöntem neredeyse tüm cihazlarda aynıdır. Eğer bir cihazda güvenli modu çalıştırdıysanız bu ayarı iptal etmek için yapmanız gereken işlem bilgisayarı yeniden başlatmaktır.

İster bir Mac cihaz ile isterseniz de bir Android cihaz ile çalışın. Güvenli moddan çıkmak için yapmanız gereken işlem cihazı yeniden başlatmaktır. Ancak burada ufak bir istisna yer almaktadır.

Windows cihazlarda saydığımız yöntemlerden birisi olan “msconfig” yöntem, bilgisayarın her açılışında varsayılan ayar olarak güvenli modu tercih edecektir. Bu nedenle kullandığınız yöntem sistem yapılandırması ise yeniden başlatmak güvenli moddan çıkmanızı sağlamayacaktır. Bu yöntem ile güvenli modu kapatmak için yapmanız gereken işlem yapılandırma menüsüne gidip Güvenli Önyükleme seçeneğinin önündeki işareti kaldırmaktır.

Güvenli Mod Zararlı mıdır?

Eğer cihazınız sizin isteğiniz dışında güvenli modda başladıysa kafanızda bu işlemin cihazınız için zararlı olup olmadığı sorusu canlanmıştır. İçeriğimizde anlattığımız gibi güvenli mod, bilgisayarınız için zararlı değil hatta tam tersine yararlı bir özelliktir. Olası bir problem durumunda sorunlarınızı çözmeye olanak sağlayan bu yazılım, bilgisayarınıza zarar veren unsurları kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

Bu içeriğimizde güvenli mod nedir, hangi cihazlarda nasıl açılır gibi sorulara ve merak edilen tüm detaylarıa değindik. Siz de güvenli mod ile ilgili aklınıza takılan soruları ve görüşlerinizi, aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.