Adobe Photoshop’un Ücretsiz Alternatifi: GIMP

90’lı yıllarda Linus Torvalds ve Richard Stallman’ın GNU/ Linux’u öncülüğünde açık kaynak ve özgür yazılım çok fazla yükselişe geçti. Uygulama lisans ücretlerinin gittikçe artması ile birlikte de insanlar açık kaynak kodlu alternatifler geliştirmeye başladı. Bunlardan bir tanesi de Adobe’nin görüntü işleme programı olan Photoshop’un alternatifi GIMP. GIMP(GNU Image Manipulation Program) 1996 yılında piyasaya sürülmüş çapraz platform bir görüntü işleme yazılımıdır.

Açık kaynak kodlu olan ve bu nedenle tamamen ücretsiz olan GIMP, Photoshop’un bizlere sunduğu çoğu özelliği sunmaktadır. Ne yazık ki son kullanıcılar tarafından tanınma yüzdesi Photoshop’a göre oldukça düşüktür.

Adobe Photoshop her ne kadar ileri seviye özellikler ile kullanıcı dostu olsa da, fiyatı çoğu kullanıcı için yüksek seviyede. Bireysel kullanıcılar için aylık 132,16 TL fiyat biçen Photoshop, özellikle Türk kullanıcılarına bir nevi kendi alternatifini bulmaya sürüklüyor gibi.

gimp

GIMP’ in Özellikleri

  • Renklerle istediğiniz gibi oynayabilirsiniz
  • Kullanıcı arayüzünü istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz
  • GIMP bir çok donanım cihazını destekler (USB, MIDI kontrolcüleri de dahil)
  • Dosyalarınızı JPEG, PNG, GIF, TIFF gibi birçok formatta dışa aktabilirsiniz.
  • Aynı anda sınırsız görseli düzenleyebilirsiniz.
  • Yazılım, bir ön plan çıkarma özelliğine sahiptir. Rahatlıkla bir nesneyi arka plandan ayırabilirsiniz
  • 100 adete kadar hazır eklenti
  • Size sürekli yardım edebilecek çevrimiçi topluluklara sahip
  • Ayrıca ücretsizdir

UYGULAMA ARAYÜZÜ

gimp-interface

Arayüzü biraz farklı olan GIMP, iki adet ana element içeriyor. Image Window(Görsel Penceresi) ve Toolbox(Araçlar). Görsel Penceresini bir tuval gibi düşünebiliriz. Burası görselin açıldığı ve farklı araçlarla üstünde değişiklik yapıldığı yer. Görsel Penceresinin üst kısmında alt menüler içeren Ana Menü bölümü yer alıyor. Bu alt menüler ile GIMP’in tüm kontrollerine rahatça erişebilmekteyiz. GIMP ile birden fazla Görsel Penceresi açıp fazladan görselleri düzenleyebilirsiniz bu da GIF gibi hareketli resimler oluşturmak için büyük ayrıcalık.

Araçlar Kısmı hem görseli düzenlemek için kullanacağımız araçları, hem de Dock’u içeren bir kenar çubuğudur. Araçlar çubuğu 33 ana düzenleme aracını içerir. Eğer aracın ikonundan ne işe yaradığını çıkaramazsanız, imlecinizi bir süre ikonun üzerinde bekletirseniz kısa bir açıklama karşınıza çıkacaktır. Bu yeni başlayanlar için güzel bir özellik.

GIMP ve Photoshop’un Farkları

GIMPPhotoshop
Tamamen ücretsizAylık belli oranda ödeme istiyor
Kaynak kodlarıyla istediğiniz gibi oynayabilirsinizKodları gizli
Mobil versiyonu yokMobil versiyona sahip
Nadir güncelleme alırDüzenli olarak güncelleme alır
Sistem gereksinimleri düşüktürYüksek bir sistem gerektirir
Öğrenmesi kolayÖğrenmesi zor
Sadece RGB desteği varFarklı renk tiplerini de destekler
Kullanım alanı genellikle anlık gereksinimler içinDaha çok profesyonel amaçlar için
Mac, Linux, Windows desteği vardırSadece Mac ve Windows’ta çalışır

Sonuç olarak GIMP bize Adobe Photoshop’un sağladığı çoğu özelliği sağlamakta. Bu işlerle hobi olarak ya da anlık gereksinimler için uğraşıyorsanız GIMP sizin için çok ideal. Tabii bütçenizi Photoshop’a ayırmak istemiyorsanız da. Fakat görsel düzenleme işlerini profesyonel olara icra ediyorsanız Photoshop bu konularda biraz daha fazla olanak sağlamakta.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.