500px Nedir?

Profesyonel meslekler için işini büyütmek son zamanlarda sosyal medya ağları ile de mümkün. Sosyal medya potansiyel müşteriler edinmek için yardımcı oluyor. Bu profesyonel mesleklerden biri de fotoğrafçılık. Özellikle Instagram’da oldukça aktif olan potansiyel müşteriler için fotoğrafçılar profillerinde çalışmalarını paylaşıyor. Ancak profesyonel fotoğrafçıların kullanabileceği bir platform daha mevcut. Tamamen profesyonel çalışmalara odaklanan 500px nedir?

500px, küresel bir fotoğrafçılık ağı ve uygulamasıdır. İlham bulmak ya da olmak ve fotoğrafçıların bir araya gelmesi için ideal platformlardan birisidir. Platform, etkileyici derecede yüksek fotoğrafçılık standartlarını sergilemektedir. Ayrıca platformda dünya genelinde iyi fotoğrafları keşfedebilir ve paylaşabilirsiniz.

Fotoğrafçılar için önde gelen çevrimiçi bir ağ olan 500px’de aynı zamanda fotoğraf yarışmalarında rekabet edebilirsiniz. Öte yandan özel dağıtım ortakları aracılığıyla fotoğraflar lisanslanmaktadır.

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız ya da profesyonel fotoğrafçılardansanız günümüzde sosyal ağlar sizin için vazgeçilmez olacaktır. Öte yandan Instagram ya da Flickr gibi platformların aksine 500px, daha profesyonel çalışmalarla ilgilenmektedir. Bu yüzden 500px sizin için ideal bir platform olabilme ihtimali yüksek.

Ancak platforma giriş yapmadan önce uygulamanın yalnızca 15 gün ücretsiz olduğunu ardından iki üyelik seçeneğinden birini seçmeniz gerektiğini unutmayın. Bunun yanı sıra keşfetmek ve ilham almak içinde iyi bir platform olan 500px ile yaratıcılığınızı ortaya koyabilirsiniz.

Aklınıza gelebilecek her türlü kategoride fotoğraf ekleyebildiğiniz kategoride sizler için sayısız özellik yer alıyor. Türkiye’de çok sayıda fotoğrafçının yer aldığı platform 500px, 2009 yılından bu yana hizmet vermektedir. İki kurucu ortak Oleg Gutsol ve Evgeny Tchebotarev ile kurulan 500px’in hikayesi 2003 yılına kadar dayanıyor.

Peki bu platform tam olarak nedir? Nasıl kullanılmaktadır? Platform hakkında bilinmesi ya da dikkat edilmesi gerekenler unsurlar nelerdir? Eğer sizde bu soruların cevaplarını arıyor ve 500px ne demek merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘500px Nedir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

500px Nedir?

500px, önde gelen bir fotoğrafçılık topluluğudur. Aynı zamanda platform bir lisanslama pazarıdır. Fotoğraf paylaşım sitesi 500px, hevesli, amatör ve profesyonel fotoğrafçıları bünyesinde bulundurmaktadır. Fotoğrafçılar için önde gelen topluluklardan biri olan platform, 195 ülkede hizmet vermektedir. Şirketin merkezi ise Kanada, Toronto’da bulunmaktadır.

2003’de farklı şekillerde var olan platform aslında 2009 yılında piyasaya sürülmüştür. 2009 yılında Web 2.0 sürümü ile kullanıma açılan 500px, Oleg Gutsol ve Evgeny Tchebotarev tarafından kurulmuştur. 2018 yılında ise 500px, Visual China Group tarafından 17 milyon dolara satın alınmıştır. Peki 500px platformu tam olarak nedir?

Bir sosyal ağ niteliğine sahip olan 500px, yalnızca fotoğraflardan oluşmuyor. Platformdaki üyeler oy kullanma, yorum yapma ve takip etme olanaklarına sahip. Uygulamada kullanılabilir ve tüketilebilir içerik akışı sunuyor. Tıpkı bir sosyal ağ özelliklerini taşıyan platform’da ‘Beğen’ butonu da yer alıyor.

Ayrıca 500px, tıpkı Adobe Stock ve GettyImages gibi platformlar gibi ‘Marketplace’ adı verdiği satış mecrasını başlatmıştı. Ancak 2018’de Getty Images, 500px’in Çin dışında lisanslama için özel dağıtıcısı haline geldi. Böylece 500px Marketplace 30 Haziran 2018 tarihinde kapatıldı.

Platformda iki farklı üyelik tipi yer almaktadır. Bunlar; Awesome ve Pro’dur. Ayrıca üyeliklerin aylık ve yıllık seçenekleri mevcuttur. Pro hesap üyeleri için özel ayrıcalıklar bulunmaktadır. Bunlardan biri portföy web sitesi hizmetidir. Bu hizmet ile birlikte Pro üyeler, resimlerini 500px web sitesinin dışında gösteren bir galeri web sitesi oluşturabilmektedir.

Öte yandan hizmet için web oluşturma bilgisine gerek yoktur. Portföy özelliği, bir dizi şablon oluşturmaktadır. Böylece Pro üyeler kişisel web sitelerini oluşturabilmektedir. Dolayısıyla kullanıcılar çalışmalarını 500px topluluğunun ötesine paylaşabilecektir.

500px

Diğer taraftan hem Pro hem de Awesome üyeliklerde sınırsız yükleme olanağı, ziyaretçi istatistikleri ve fotoğraflardan slayt gösterileri oluşturma olanağı yer almaktadır. Aynı zamanda profile rozet ekleme, iş için yapılan aramalara müsait olma ve istatistiklere ulaşma gibi seçenekler her iki üyelik türünde de mevcuttur.

Ancak Pro üyelik türünde profil sayfası için ek özelleştirme seçenekleri de yer almaktadır. Ayrıca fotoğraf lisanslama olanağı da kullanıcılara sunulmaktadır. Pro üyelikler de Awesome üyeliklerden farklı olarak bir de Kaynak Merkezi’ne kaynak ekleme desteği bulunmaktadır.

500px Nasıl Kullanılır?

500px platformu ile profesyonel ve özgün çalışmalar sergilenmektedir. Yüksek kaliteli görseller yükleme şansı veren platform, geri bildirim almanızı da sağlar. Aynı zamanda fotoğraflar 500px üzerinden ticari kullanım için görüntüleyip satın alabilmektedir.

Bilinmesi gereken önemli hususlardan biri fotoğrafların popülerlik kazanabilmesi için ilgili kategoride yer alması gerektiğidir. Kullanımı kolay ve iyi bir arayüze sahip olan platform reklam barındırmamaktadır. Her iki üyelik türü için de reklamsız bir deneyim sağlar.

Öte yandan bulundurduğu algoritması ile fotoğrafın “nabız değeri” hesaplanmaktadır. Bu değer 0-100 ölçeğinde yer alan bir puandır. Bu durumu etkileyen unsurlar ise fotoğrafın aldığı etkileşimlerdir. Peki platformu nasıl kullanabilirsiniz? Hangi alanlar yer almaktadır?

Tamamen yaratıcılık ve profesyonellik üzerine tasarlanan platformda beş farklı alan bulunmaktadır. Bunlardan ilki Editörün Seçimi alanıdır. Editörler tarafından ulaşılan bu alanda, keşfetmek ve ilham almak için sıra dışı içerikler yer alıyor. Ayrıca bu içerikler haftalık olarak yenileniyor.

Diğer alan ise Portföy olarak öne çıkıyor. Porftöy alanı fotoğrafçılar için tasarlanan, kaliteli web sitesi oluşturma amacı taşımaktadır. Böylece kendi markanızı oluşturabilir ve çalışmalarınızı harici olarak paylaşabilirsiniz.

Öte yandan bir diğer alan Kaynak Merkezi’dir. Kaynak Merkezi’nde, fotoğrafçılığın yeni alanları keşfedebilir ve 500px hazır ayarlarına, atölyelerine, makalelere göz atabilirsiniz. Bir diğer bölüm ise Görevler’dir. Görevler, çalışmalarınız ile ödüller kazandığınız yaratıcı fotoğraf yarışmalarıdır. Her hafta farklı temalar ile yeni görevler başlatılmaktadır.

Son alan ise Lisanslama’dır. Bu alanda çalışmalarınız için ödeme alabilirsiniz. Lisanslama sayesinde görünürlük kazanabilirsiniz. Böylece fotoğraflarınız lisanslandığında satışlardan para kazanabilirsiniz. Bu durumda %60 telif ücreti kazanılmaktadır.

500px

Tüm bunların dışında profilinizi oluşturduktan sonra fotoğraflar ile doldurmanız gerekecektir. Bunun için en iyi yol en iyi birkaç fotoğrafınızı yüklemektir. Böylece ziyaretçilerin sizi takip edip etmediğini istatistikler yolu ile öğrenebilirsiniz.

Öte yandan diğer fotoğrafçıların çalışmalarını 500px’de keşfedebilirsiniz. Çalışmalardan ilham alarak öğrenebilirsiniz. Önemli hususlardan bir diğeri ise kaliteyi mümkün olduğunca yüksek tutmaktır. Platformda yer alanların çoğu fotoğrafçı olduğundan teknik anlamda iyi fotoğraflar etkileşim görmektedir.

Fotoğrafları yüklemek için ise mobil uygulama üzerinde + simgesinin yer aldığı “Upload” seçeneği mevcuttur. Buradan yaratıcı fotoğraflarınızı ekleyebilirsiniz. Discover seçeneğinden ise başka kullanıcılara, fotoğraflara, galerilere ve kaynaklara göz atabilirsiniz.

500px’e Fotoğraf Yüklerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

500px, özellikle fotoğrafçılar için tanınmış bir paylaşım sitesi olarak öne çıkmaktadır. Çevrimiçi fotoğraf paylaşım sitesi çoğunlukla profesyonel fotoğrafçılara yönelik hizmet vermektedir. Aynı zamanda sosyal medya pazarlamasında ve kariyerlerinde fayda sağlamaktadır.

Öte yandan platformda topluluk genel anlamda fotoğrafçılardan oluştuğu için kaliteli fotoğraflara ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle de fotoğrafçı olmayanlar arasında 500px pek popüler değildir. Platformun profesyonel ya da yarı profesyonel fotoğrafçılara yönelik olduğunu söylesek yanlış olmaz.

Dikkat etmeniz gereken ilk unsurlardan biri üyelik tipinizi seçmektir. İki farklı üyelik tipi de aylık ya da yıllık olarak ücretlidir. Dahası Pro üyelik ile birlikte fotoğrafçılar çok daha fazla seçeneğe ulaşabilmektedir. Yine de Awesome üyelikte de avantajlı özellikler yer almaktadır. Bu seçeneklere lisans satma kabiliyeti de dahildir.

Her ne kadar 500px başlangıçta fotoğraf paylaşım sitesi olarak kurulsa da 2016 yılı itibari ile platform fotoğrafçıları vurgulamak için üretilmiş bir ticari lisans pazar yeri olarak hizmet veriyor. Fotoğraflar, 500px’in odak noktasıdır. Peki fotoğrafları paylaşmadan önce nelere dikkat etmemiz gerekir?

500px’de fotoğraf yüklerken önemli hususlardan biri fotoğrafın Title yani başlığıdır. Örneğin, fotoğraf başlığı ‘IMG_2312’ olarak bırakılmamalıdır. Bunun yerine fotoğrafınızın anlamlı bir adı olmalıdır. Öte yandan Description yani açıklama bölümüne ne yazacağınız tamamen sizin kişisel görüşünüze bağlıdır. Örnek vermek gerekirse, fotoğrafın açıklamasına mekan ya da tarih gibi çeşitli bilgiler verilebilmektedir.

500px

Önemli hususlardan bir diğeri ise Keyword yani anahtar kelime eklemektir. Fotoğrafların kategori dışında da bulunmasının en kolay yolu budur. Bu sebeple kolay bir şekilde fotoğrafların bulunması için en az beş tane keyword eklemek gerekmektedir.

Ayrıca tıpkı bir sosyal ağ gibi Location yani konum ekleme seçeneği mevcuttur. En son ekleme ise Category’dir. Yaklaşık 30 farklı kategori bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; siyah beyaz, aile, moda, doğa ve evlilik olarak açıklanabilir.

Tüm bunlara ek olarak fotoğraflarınız için işaretleyebileceğiniz iki seçenek daha yer almaktadır. Bunlardan biri NSFW Content’dir. Eğer görselde müstehcen içerikler yer alıyorsa bu seçeneği işaretlenmeniz gerekmektedir. Diğer seçenek ise fotoğrafınızı lisanslama ile ilgilidir. Böylece 500px Lisanslama ile fotoğraflarınız için ödeme alırsınız.

Ancak tüm bu özelliklerin Awesome üyelik bazında olduğunu unutmayın. Pro üyeler için bu özelliklere ek olarak farklı seçenekler de yer almaktadır. Eğer bu işi profesyonel olarak yapıyorsanız üyelik tipiniz doğrultusunda daha fazla özelliğe erişmeniz mümkündür.

500px Nedir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde profesyonel fotoğrafçılar için önemli bir sosyal ağ alternatifi olan 500px nedir sorusunu cevapladık. Aynı zamanda platform nasıl kullanılır ve özellikleri nedir bu sorulara değindik. Ayrıca platformu kullanırken bilinmesi ya da dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusunun cevabını açıkladık.

Harika içeriklerin konuşması gerektiğine inanan 500px, fotoğrafçıların özel çalışmalarını sergilemelerine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kullanıcılarına yaratıcı bir yolculuk fırsatı sunmaya çalışan platform, öğrenmeye ve konfor alanının dışına çıkmaya zorlamaktadır.

Öte yandan tanınmanın ve yeteneklerinin keşfedilmesi önemli olan fotoğrafçılar için yeni yollar sunmaktadır. Böylece fotoğrafçılar, toplulukta yüksek kaliteli çalışmaları görme şansı yakalar. Dahası platform da kariyer inşası için yardımcı olmaktadır.

Kullanıcılar kendilerini profesyonel olarak tanıtırken, atölyeler sergilemek ve çalışmaları öne çıkarmak için galeriler oluşturulmaktadır. Öte yandan İstatistikler ile fotoğrafların nasıl performans sergilendiği görülmektedir. Böylece nasıl bir sıralamaya sahip olduğunuz görünürken fark ortaya konmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak 500px, diğer çevrimiçi sosyal ağlara kıyasla farklılıkları ile de fotoğrafçılar için dikkat çeken bir platformdur. Bunlardan ilki bir fotoğrafçı olarak büyümenize yardımcı olmasıdır. İlk yükleme ile birlikte kullanıcılar görünür olmaktadır. Algoritması ile fotoğrafları ve fotoğrafçıları göz önüne çıkarmaktadır. Böylece fotoğrafların topluluk tarafından görülmesini sağlar ve değerli geri bildirimler alınır.

Profesyonel fotoğrafçıların özel ilgi alanı olan platformda fotoğraflar için lisans ve satış gibi seçenekler mevcut. Bu nedenle teknik anlamda iyi çalışmaların fark edilme olasılığı çok yüksek. Böylece fotoğraflarınız için etkileşim sağlarken satış yapma imkanı da bulabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken şey platformu iyi analiz etmek olacaktır. Bunun için ise diğer fotoğrafçıların ya da editör seçimlerine göz atabilirsiniz. İlham aldığınız ve yaratıcılığınızı kullandığınız platformda sizde popüler olabilirsiniz.

Eğer bir fotoğrafçıysanız 500px platformunu daha önce duydunuz mu? Fotoğraflarınızı çevrimiçi platformların hangisinde paylaşıyorsunuz? Sizler de 500px platformu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.