Zuckerberg, Oculus Quest için Önemli Geliştirmeyi Duyurdu!

Oculus, Facebook’un bir miktarına sahip olduğu VR çözümleri üreten bir şirket. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg Oculus Quest modeli için birkaç yeniliği Facebook hesabında paylaştı.

Bu yeniliklere göre Quest 2‘de yer alan “Air Link” özelliği Quest için v30 güncellemesi ile gelecek.

“Air Link” kısaca VR başlığı için bağlantıyı kablosuz olarak yapabilme özelliğine verilen isim. Bu özelliğin ilk nesil Quest için sunulup sunulmayacağı bilinmiyordu.

v30 güncellemesi ile gelecek bir diğer geliştirme ise çoklu görev tarafında yer alıyor. Yapılan güncelleme ile çoklu görev gerçekleştirmek çok daha kolay ve geniş bir görüş açısı ile gerçekleşiyor.

Zuckerberg tarafından yapılan Oculus Quest paylaşımı dakikalar içinde oldukça fazla etkileşim aldı. Quest’in ilk nesline sahip olan kullanıcılar “Air Link” özelliğinin sunulmasından oldukça memnun.

Oculus-Quest-V30-Guncellemesi
Mark Zuckerberg’ün paylaşımı

Oculus, Quest’i Ne Zaman Duyurdu?

Oculus Quest 21 Mayıs 2019’da satışa çıktı. Aynı zamanda kullanıcıların oldukça dikkatini çekti. Oculus bu VR başlığında Qualcomm’un Snapdragon 835 işlemcisini kullandı. Ayrıca 4 GB dahili hafıza ile birlikte USB-C girişi, Wi-Fi, Bluetooth gibi özellikler cihaz ile sunuldu.

Cihaz kullanıcılar tarafından fiyatı ve tasarımı sayesinde oldukça beğeni topladı. Ancak kullanılacak uygulamaların sadece Oculus mağazasıyla sınırlandırılması kullanıcılar tarafından eleştirilere neden oldu.

Bu eleştirileri dikkate alan şirket bir süre sonra diğer sistemlerden yazılımların çalışabilmesi için “Oculus Link” özelliğini kullanıma sundu.

Quest’te, 1440 × 1600 çözünürlüğe sahip iki ekran yer alıyor. Aynı zamanda bu ekranlar 72 Hz görüntü tazeleme oranını sunuyor. Pil ömrü ise yaklaşık 2-3 saat olarak karşımıza çıkıyor.

Şirketlerin tanıttığı cihazlar ve geliştirmeler VR’ın kullanım alanlarına doğrudan etki ediyor. İlk dönemde yalnızca film izlemek ya da gerçekçi görüntüler için kullanılan VR teknolojisi günümüzde farklı alanlara hizmet ediyor.

Örneğin, geliştirilen başlıklar sayesinde bazı meslek gruplarına eğitim verilebiliyor. Ancak bu tip eğitimler için hem yazılım hem donanım konusunda birçok geliştirmeye hala ihtiyaç duyuluyor.

Yakın zamanda HTC de yeni nesil VR gözlüklerinin profesyonel kullanımına dikkat çeken bir tanıtım gerçekleştirdi.

Bu tip gelişen teknoloji ve cihazlarda bu tip kullanım amaçları için oldukça önemli. Gelecekte VR ile çok daha işlevsel kullanım bu sayede mümkün.

Oculus, son dönemlerde daha çok oyun alanına yüklense de VR teknolojisi gelişimine devam edecek gibi gözüküyor.

Sizler VR teknolojileri hakkında neler düşünüyorsunuz? Hemen alt tarafta bulunan yorumlar kısmından bizlerle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.