HTC Yeni VR Cihazlarını ViveCon 2021 Etkinliğinde Tanıttı

HTC yeni VR cihazlarını ViveCon etkinliğinde tanıttı. Geçtiğimiz günlerde sizlerle HTC Vive’nin yeni VR gözlüklerini tanıtacağını paylaşmıştık. 11 Mayıs tarihinde ise beklenen etkinlik gerçekleşti.

Pandemi döneminde birçok tanıtım ve etkinlik sanal olarak yapılıyor. ViveCon 2021 etkinliği de bu şekilde gerçekleştirildi. Bizim de takip ettiğimiz etkinliğin açılış konuşmasında sıklıkla “Gelecek Nesil VR” konusundan bahsedildi.

Öncelikle VR kullanım alanları üzerine bir konuşma gerçekleşti. VR oldukça geniş bir kullanım alanına sahip. Aynı zamanda çeşitli meslek gruplarında eğitim vermek için kullanılıyor.

Bir pilotun ilk defa uçak kullanacağı bir simülasyon ya da bir elektrik direğinin onarımını yapacak personel için eğitimlerde VR kullanımı mümkün. Bu açıdan baktığımızda VR profesyonel alanlar içinde oldukça kullanışlı çözümler getiriyor.

HTC yeni VR cihazlarının her ikisini de etkinlikte tanıtıyor. Bu cihazların daha çok profesyonel kullanıma uygun olduğunu belirtelim.

Bu yeni ürünlerin isimleri HTC Vive Focus 3 ve Vive Pro 2. Bu ürünlerin teknik özelliklerine bakalım.

HTC Vive Focus 3 Özellikleri

htc-vive-focus
HTC Vive Focus 3 (Kaynak: ViveCon 2021)

Vive Focus 3, eskiye göre çok daha gelişmiş bir donanım ve yazılım ile karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda bir önceki nesilden daha yüksek çözünürlükte, 5K bir görüntü yer alıyor.

Önceki nesilde 90 derece olan görüş açısı yeni nesil ile 120 dereceye çıkıyor. Bu görüş açısı özellikle mesleki kullanımlarda oldukça önemli. Örneğin, bir pilot kullandığı simülasyonda daha geniş bir görüş elde ediyor.

Önceki nesilde 60 Hz olarak sunulan görüntü tazeleme hızı 90 Hz olarak geliştirilmiş. Görüntü tazeleme hızı doğrudan hareketli tüm nesneleri etkiliyor. Bu sayede hareketler daha pürüzsüz bir şekilde görülüyor.

Alaşım olarak kullanılan malzeme sayesinde oldukça hafif bir cihaz Vive Focus 3. Ayrıca batarya konusunda oldukça önemli bir geliştirme mevcut. Hızlı şarj özelliği sayesinde 30 dakikada %50 gibi bir şarja sahip olabiliyor.

Aynı zamanda geliştirilmiş mikrofonlar, gürültü ve yankı engelleme özelliği sunuyor.

Yeni geliştirilen HTC Vive kontrol cihazları ise 142 g ile üretilen en hafif kontrolcü. Ayrıca tek şarj ile 15 saatlik kullanım imkanı sunuyor.

Qualcomm Snapdragon XR2 işlemcinin kullanıldığı cihaz birçok yeni özelliğini bu işlemci sayesinde kazanıyor.

Vive Focus 3’ün fiyatı ise 1.300 dolar olarak duyuruluyor.

HTC Vive Pro 2 Neler Sunuyor?

htc-vive-pro-2
HTC Vive Pro 2 (Kaynak: ViveCon 2021)

Vive Pro 2 ise oldukça başarılı bir tasarıma sahip ve ayrıca bu konuda bir tasarım ödülü bulunuyor.

Çift 2.5K ekrana sahip cihazda 120 derece görüş açısı ve 120 Hz gibi oldukça yüksek bir görüntü yenileme hızı mevcut.

Grafik ve görüntü kalitesi olarak bir önceki nesil HTC Vive Pro’ya göre oldukça geliştirilmiş. Ürün, 3D ses sistemine sahip dahili kulaklıklar ile oldukça gelişmiş ses kalitesi sunuyor.

Ayrıca VR başlığı ön ve arka kısımları hareket özelliği önceki nesle göre daha gelişmiş. Bu sayede oldukça rahat bir şekilde tüm ölçülerde kullanılabiliyor.

Ayrıca VR başlığı görme bozukluğu olan kullanıcıların ürünü gözlükle kullanmasını mümkün kılıyor.

Bu ürünün fiyatı ise 800 dolar olarak açıklanıyor.

HTC tarafından, Vive Pro 2 cihazının bugünden itibaren ön siparişe açıldığı ayrıca 3 Haziran’da teslim edileceği belirtiliyor. Vive Focus 3’ün ise 27 Haziran’da satışa sunulacağı açıklanıyor.

Ayrıca HTC, gelecekte bilgisayara ihtiyaç duymayan VR cihazlarının mümkün olacağını ve bu konuda çalıştıklarını belirtiyor.

Sizler HTC Vive yeni VR cihazları hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlarda paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.