YouTube’un Bağış Özelliği Daha Fazla Kullanıcıya Sunuldu!

En sevdiğiniz yayıncıyı izlerken destek olmak isterseniz YouTube’da üçüncü taraf uygulamalar şu an için tek çözüm. Ancak YouTube’un bağış özelliği, doğrudan bir çözüm sunmak için geliştirilme aşamasında!

“Super Thanks” olarak adlandırılan özellik hala beta sürecinde. Bu hafta birçok beta kullanıcısı programa dahil olacak. Özelliğin 68’den fazla ülkede aktif olacağı belirtilmekte.

Sevdiğiniz yayında anlık olarak kolayca bağış yapmanızı sağlayacak özellik ile bağış seçenekleri doğrudan karşınızda olacak. Örneğin, ABD’de bağış yaparken; 2 dolar, 5 dolar, 10 dolar ve 50 dolar gibi seçenekler bulunmakta.

Ödeme işlemini tamamladığınızda ise uçan balonlarla birlikte animasyonlu bir GIF yayında belirecek. Sohbette ise gönderdiğiniz miktar ile birlikte yorumunuzda dikkat çekici bir görüntüye kavuşacak.

Bu özellik ile yapılan bağışlarda YouTube yayıncıya göndermeden %30’luk bir kesinti uygulayacak. Bu kesinti yayıncılar açısından oldukça yüksek bir miktar. Ancak YouTube’un yaptığı geliştirme oldukça önemli.

YouTube halihazırda tek video platformu olarak hizmet vermiyor. Günden güne gelişen birçok rakip, farklı özellikler ile daha fazla kullanıcıyı kendisine çekmeyi hedefliyor.

“Super Thanks” özelliği için harcanan çabalara rağmen bir türlü nihai sonuca ulaşamadı. Özelliğin duyurulmasından bu yana bir hayli zaman geçti. Fakat, özellik hala istenen etkiyi yaratamadı.

Her ne kadar gecikse de bu tip geliştirmeler içerik üreticilerini ve dolayısıyla kitlelerini platforma çekmek için oldukça önemli.

Özelliğe ait ekran görüntüsü

Video Platformlarının Savaşı!

Oldukça fazla kullanıcının zaman geçirdiği video platformlarında alternatifler de bir hayli fazla. Öyle ki, YouTube’un tekel olduğu bir alanda şu an TikTok, Twitch, Intagram IGTV gibi oldukça güçlü rakipler boy göstermekte.

Hal böyle olunca platformlar, kullanıcılar için farklı yenilikleri birbiri ardına geliştiriyor. Hatırlayacağınız üzere TikTok yakın zamanda CV yükleme, ücretli içerikler gibi birçok yeniliği duyurdu.

Aynı zamanda Twitch, IGTV gibi platformlar da kullanıcılar tarafından oldukça tercih edilmekte. Ancak konu video platformu olunca düşünülmesi gereken tek taraf izleyiciler olmuyor.

En önemli noktalardan biri de içerik üreticilerine sunulan özellikler. Bu özellikler platformun kullanıcı kitlesi, sunulan video/içerik özellikleri, bağış/ödeme desteği gibi oldukça farklı alanlarda.

Tam bu noktada yeni özellikle bağdaşan bir noktaya değiniyoruz; bağış. Bu özellik şuan için Twitch ve TikTok’ta kolaylıkla yapılabilmekte. Ancak YouTube tarafının attığı bu adım önemli bir eksiğe çare olabilecek nitelikte. Bu özelliğin son sürüme ne zaman kavuşacağı hakkında ise hala hiç bir bilgi bulunmamakta.

Sizler YouTube’un bağış özelliği hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.