YouTube Podcast Yayıncıları için Yenilikler Hazırlıyor!

YouTube, podcast yayıncıları için yenilikler hazırlıyor. Gelecek dönemde YouTube’un web sitesine ve mobil uygulamasına bir podcast bölümü ekleyeceği konuşuluyor. Bu da “YouTube’de podcast yapabilir miyiz?” sorularını akıllara getiriyor.

İlk olarak PodNews kaynağından ortaya çıkan bu bilgi, YouTube’un podcast hazırlamak isteyenler için platformda hazırlık içinde olduğunu iddia ediyor. Konuyla ilgili hazırlanan bir slayt gösterisinden bazı görselleri sızdıran PodNews, podcast yayıncıları için özel imkanların yer alabileceğinden bahsediyor.

Şu anda pek çok podcast içerik üreticisi, mevcut yayınlarını video formatında yüklüyor. Bir başka deyişle yalnızca podcast hazırlayan yayıncılar için ayrılan bir alan mevcut değil.

Fakat sızdırılan bu yenilik ile beraber yakın zamanda YouTube tıpkı Spotify ve Apple Podcast gibi platformlara rakip olacağa benziyor. Şu an için geliştirilme aşamasında olan bu özellik, “podcaster” olan kişiler için oldukça teşvik edici diyebiliriz.

YouTube’da Podcast Yayıncısı Olmak Mümkün Oluyor

Şu an için konuyla ilgili açıklanmış detaylı bir bilgi mevcut değil. Ancak yeni özellik ile birlikte podcast yayınlarına özel bir bölüm YouTube’da yer alacak gibi gözüküyor. Buna ek olarak podcast için Analytics verileri ve gelir elde etme seçenekleri de yeni platformda yer alacak gibi duruyor.

Bu yeni podcast platformunda olası reklamların Google AdSense üzerinden sağlanacağı tahminler arasında yer alıyor. Bu da YouTube’un mevcut reklamcılık anlayışında pek farklı değil de diyebiliriz. Ancak bu reklamların Spotify’da olduğu gibi yalnızca ses içerikli olması muhtemel.

Gelen yenilik ile birlikte podcastlerin özelleştirilmiş reklamlar ile tanıtılacağından bahsediliyor. Her bir podcast türü için de bölümlere ayrılacağı tahmin ediliyor. Bu reklamların Premium aboneliğe ne şekilde yansıyacağı da henüz net değil. Ancak diğer premium üyeliklerden pek farklı olmayacağına güçlü bir tahmin gözüyle bakılıyor.

Şu an için bu yeniliği bekleyen pek çok YouTube kullanıcısı da mevcut. Arayüzün kolaylığı ve video içeriklerine olan ilgiden dolayı podcast girişimi yakın zamanda popülerliğini daha da artıracak diyebiliriz.

YouTube Podcast

YouTube şu an için Spotify platformundaki örneklerde olduğu gibi bir ivme yakalamayı hedefliyor. Ayrıca kullanıcılarına cazip imkanlar sunacağı da konuşulan bir başka konu. Tanıtımlarda hangi ünlü podcast yayıncılarıyla iş birliği yapacağı da merak ediliyor.

Bu strateji podcast dinlemekten hoşlanan kişilerin dikkatini çekmek için oldukça yararlı görünüyor. YouTube için bir yenilik olmuş olsa da diğer platformlar benzer özelliklere çoktan sahipti. Bu nedenle YouTube’un podcast yayıncıları için bir platform ya da özellik geliştireceği tahminler arasındaydı.

Sonuçta YouTube Music benzeri bir podcast platformu YouTube’un en yeni özelliklerinden birisi olacak gibi gözüküyor. Peki siz podcast yayınları dinlemek için YouTube platformunu kullanışlı buluyor musunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz!

Kaynak: https://podnews.net/update/youtube-podcasting-plans

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojinin her alanı ile yakından ilgilenen ve bunları insanlarla buluşturmaktan oldukça keyif alan biriyim!