Yeni Snapdragon 895 ve 895+ İddiaları Merak Uyandırıyor!

Dünyanın en büyük çip üreticilerinden birisi olan Qualcomm, yeni Snapdragon 895 ve 895+ için oldukça ilginç bir iddia ile gündeme geliyor. Söylenenlere göre şirket Snapdragon 895 için Samsung ile, Snapdragon 895+için ise TSMC ile çalışacak.

Qualcomm geçtiğimiz dönemde her iki şirketle de çalışarak işlemci üretmişti. Snapdragon 865 TSMC’nin N7P isimli süreciyle ortaya çıkmıştı. Bu teknoloji ile 7nm işlemciler üretilmişti.

Bunun yanı sıra Snapdragon 888 modelinde ise Samsung ile Qualcomm işbirliği ortaya çıkmıştı. Hatta, Snapdragon 888+ modelinde de aynı 5nm Samsung düğümünü görmek mümkün.

Ancak Qualcomm bu sefer hangi tarafı tercih edeceğine karar verememiş gibi gözüküyor. Güvenilir kaynaklardan IceUniverse, Snapdragon 895’in Samsung tarafından üretilen 4nm düğüme; 895+ modelinin ise TSMC tarafından üretilecek 4nm’lik düğüme sahip olacağını belirtiyor.

Her iki işlemcinin de 5nm’lik işlemcilerden daha yüksek performans göstereceği tahmin ediliyor. Ancak konuyla ilgili henüz resmi bir veri mevcut değil. Bu nedenle işlemcilerin performansı hakkında konuşmak doğru olmayacaktır.

Bu işlemcilerin çıkış tarihi olarak ise en erken gelecek sene gösteriliyor. Şu anda her sektörü etkisi altına alan çip krizi işlemci üreticileri için de aynı zorlukta geçiyor. Ancak yeni Snapdragon 895 modellerinin öncesinde Snapdragon 888 serisinin çıkacağı tahmin ediliyor.

Snapdragon 888 için verilen tarih ise en erken 2021 Aralık/2022 Ocak ayları oluyor. 888+ modelinin ise bu işlemciden 6-7 ay sonra geleceği tahmin ediliyor. Tüm bunların ışığında Snapdragon 888’den bir yıl sonra Snapdragon 895’i görebiliriz. Ancak bunun sadece bir tahmin olduğunu belirtelim.

snapdragon-888

TSMC Hala Apple Siparişlerini Yetiştiriyor

Qualcomm, Snapdragon 888 için Samsung’u tercih etmek zorunda da kalmış olabilir. Bilindiği üzere TSMC, dünyanın en önemli yarı iletken üreticilerinden birisi. Bu nedenle teknoloji devleri de TSMC ile çalışıyor.

Bu şirketlerden birisi de Apple. Cupertino’nun gözde ismi A14 Bionic ve M1’in 5nm çipleri için TSMC ile çalışıyor. Bu nedenle Snapdragon 888 için yeterli sayıda 5nm düğüm kalmamış olabilir.

Ancak gelecek yıl için işler biraz daha değişecek gibi gözüküyor. Çünkü Apple’ın gelecek seneki iPad modellerin 3nm işlemci kullanma olasılığı mevcut. Ancak, iPhone cephesinde yine 4nm işlemci kullanacağı tahmin ediliyor.

TSMC’nin Apple ile anlaşması öylesine önemli ki geçtiğimiz günlerde şirket, Apple ürünleri ve arabalar için çip üretimine öncelik vereceğini duyurmuştu.

Samsung cephesinde de bir hareketlilik mevcut. Bilindiği üzere AMD ile anlaşması sonucunda Samsung, yeni Exynos işlemciler ile daha güçlü bir performans sunmak istiyor. Bu işlemcilerinde 4nm olacağı tahminler arasında.

Önümüzdeki dönemde tüm bu iddialar hakkında daha detaylı bilgilere sahip olacağız gibi gözüküyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.