Samsung ve AMD Exynos İşlemcileri Üst Seviyeye Taşıyor

AMD, Computex etkinliğinde tanıttığı yeni ürünler ile göz doldurdu. Ancak, AMD’nin CEO’su Dr. Lisa Su, Computex 2021 açılış konuşmasında farklı bir detay daha belirtti. Bu detaya göre yeni Exynos işlemciler Samsung ve AMD ortaklığı ile karşımıza çıkacak.

Ayrıca bu bilgiye dayanarak gelecek sene beklenen Samsung Galaxy S22 AMD ile ortak geliştirilen Exynos işlemci ile gelmesi mümkün.

Basın bültende yer alan detaylar ise oldukça dikkat çekici. Yeni işlemcinin ışın izleme desteği ve AMD RDNA 2 mimarisine sahip olacak şekilde geliştirileceği belirtiliyor.

Bir sonraki nesil Exynos işlemci 2200 olarak ismine sahip olacak. Aynı zamanda bu işlemcide AMD GPU kullanılacak. Bu ortaklık ile birlikte grafik birimi tarafında yeni nesilde oldukça başarılı sonuçlar veren geliştirmeler görebiliriz.

AMD CEO’su Dr. Lisa Su, bu ortaklığın neler getireceğine dair detayların bu yıl Samsung tarafından açıklanacağını da belirtti. Yani, yeni nesil Exynos işlemciyi bu yılın ilerleyen günlerinde göreceğiz.

Ayrıca işlemcinin tanıtılmasıyla kullanılacağı ilk cihaz da oldukça önemli. Gelen ilk bilgilere göre Samsung, yeni işlemcisini ilk olarak 2022 yılında Galaxy S22’de kullanacaktı.

Ancak, yeni iddialar bu tarihin çok daha yakınımızda olma ihtimalini gösteriyor. Bilgi sızdırmasıyla ünlü Ice Universe isimli Twitter kullanıcısına göre, yeni ortaklık ile çıkacak ürünleri temmuz ayında görebiliriz.

Ice Universe, daha önce 2021 Haziran’da tanıtılacağı tahmin edilen ürünlerin ertelendiğini vurguluyor. Temmuz ayında konuyla ilgili daha detaylı bilgilere ulaşacağımızı da vurguluyor.

Aynı zamanda oldukça heyecan verici bir söylenti bulunuyor. Bilindiği üzere Apple’ın M1 işlemcileri oldukça dikkat çekiyor. Samsung tarafında yeni nesil Exynos işlemciler ile Apple’ın M1 işlemcisine rakip olabileceği belirtiliyor.

Tüm bu gelişmeler ile birlikte önümüzdeki dönemde oldukça güçlü bir işlemci ortaya çıkacak diyebiliriz. Yeni nesil Exynos işlemcinin neler sunacağını yıl sonlarına doğru hep birlikte göreceğiz.

Galaxy S22 AMD Tabanlı Exynos İşlemci ile Gelebilir
Computex 2021 Açılış Konuşması

Samsung Exynos İşlemcilerini Geliştirmeye Devam Ediyor!

İlk olarak 2010 yılında Samsung Galaxy S ailesi ile birlikte Exynos işlemcileri gördük. Ayrıca devamında Exynos işlemciler günümüze kadar farklı geliştirmeler ile sunuldu.

Samsung, tüm Exynos yongalarında ARM tabanlı stok GPU kullanıyor. Ayrıca üzerinde bulunan fotoğraf işlemcisi, sinyal işlemcisi gibi yan bileşenler Samsung tarafından üretiliyor.

Ancak Samsung, Exynos işlemciler ile ilgili geliştiricilerden bazı olumsuz geri dönüşler alıyor. Bu olumsuzluk yeterli bilgi olmamasından kaynaklanıyor. Bu nedenle Exynos için tamamen baştan bir geliştirme yapılamıyor.

Samsung kullanıcıları tarafından da Exynos işlemciler için her ne kadar bazı olumsuz yorumlar olsa da şirket işlemcilerini geliştirmeye devam ediyor. Öyle ki daha önce kullanıcılar sadece Qualcomm işlemci kullanılması yönünde Change.org üzerinden imza bile toplamışlardı.

Ancak şirket tarafından bu yönde herhangi bir adım gelmedi. Öte yandan Samsung Exynos ve Qualcomm olarak ayrılan işlemcilerini bazı ülkeler farklı şekilde gönderebiliyor.

Örneğin, Samsung Galaxy S20 FE modeli geçen yıl 4G (Exynos 990) ve 5G (Snapdragon 865) sürümleri ile birlikte satışa sunuldu. Ülkemizde Exynos 990 ile birlikte 4G desteği sunuluyor. Bu gibi örnekler farklı ülkeler için de karşımıza çıkıyor.

Sizler Exynos işlemciler hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce Galaxy S22, AMD tabanlı işlemci için ilk ürün olacak mı? Samsung ve AMD ortaklığını nasıl buluyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.