Yeni PSVR Yolda: Çıkış Tarihi Sızdırıldı!

VR cihazları gün geçtikçe daha da gelişiyor. Bu teknolojinin gelecek dönemde çok önemli bir yere geleceği tahminler arasında. Sony de bunun farkında olarak yeni bir PSVR geliştiriyor. Üstelik iddialara göre bu yeni PSVR cihazının çıkış tarihi 2022 olarak ifade ediliyor.

Sony’nin yeni PlayStation VR gözlüğü 2022’nin sonunda piyasaya çıkacak gibi gözüküyor. Bloomberg tarafından paylaşılan habere göre Sony, gelecek senenin tatil sezonunu hedefliyor. Tatil sezonunu 2022’nin sonları olarak ifade etmek mümkün.

Üstelik bu yeni VR gözlüğün Samsung Display tarafından geliştirilen OLED panellere sahip olacağı da iddialar arasında. Görüntünün neredeyse her şeyden önemli olduğu bu cihazda piyasa liderlerinden Samsung doğru bir tercih gibi gözüküyor.

Her ne kadar ürünün çıkış tarihi 2022’nin sonları olarak ifade edilse de tanıtım tarihinin çok daha erken olması muhtemel. Sony’nin yeni PSVR cihazını çoktan doğruladığı düşünülürse çıkış tarihi iddiaları için de doğru demek mümkün.

Cihaz şubat ayında resmi olarak ilk defa karşımıza çıkmıştı. Hemen ardından Sony, mart ayında cihazla ilgili birkaç görüntü daha paylaştı. Ancak, cihazın tamamını gösteren bir görüntü hala karşımıza çıkmadı.

psvr-cikis-tarihi-sizdirildi

Yeni PSVR Özellikleri

Sony tarafından üretilen yeni PSVR hakkında birkaç özellik de sızdırıldı. Bunlardan en önemlisi ekran çözünürlüğü oldu. İki göz için toplamda 4000 x 2040 çözünürlüğe sahip olacak PSVR’da son iddialara göre OLED bir panel yer alacak.

Son zamanlarda HTC ve Facebook gibi OLED panel yerine LCD panel tercihi ile karşımıza çıkıyor. Daha pratik bir çözüm olsa da Sony, OLED panelden taviz vermeyecek gibi gözüküyor.

Buna ek olarak yeni PSVR göz takibi konusunda da çok daha gelişmiş bir performans sergileyecek. Bu sayede cihazın çok daha hızlı ve çok daha kaliteli görüntüler sunacağı iddialar arasında.

Bunun dışında yeni PSVR’da içten dışa izlemenin ve dokunsal geri bildirimin (İng. haptic feedback) yer alacağı da iddia ediliyor.

Son dönemde VR dünyasındaki hareketlilik şirketleri yeni cihazlar geliştirmek için motive ediyor. Üstelik bu her zaman yeni cihazlar için değil, eski cihazları geliştirme konusunda da şirketleri ateşleyen bir unsur oluyor. Zuckerberg’ün açıkladığı yeni destek de bunun kanıtı gibi gözüküyor.

Siz VR cihazların geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? VR cihazlarla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.