Yeni PlayStation VR 4K Desteği ile Gelebilir!

Yeni PlayStation VR için oldukça ilginç iddialar ortaya çıkıyor. UploadVR tarafından paylaşılan habere göre, yeni PlayStation VR 4K desteği ile gelecek! Üstelik yeni özellikler bu kadarla da sınırlı değil!

PlayStation’ın yeni VR cihazı uzun bir süredir kullanıcılar tarafından merakla bekleniyor. Yeni nesil PS5’in gelmesiyle artan bu bekleyiş yeni iddialarla daha da yükseğe ulaşıyor.

Upload VR’ın iddialarına göre, yeni PlayStation VR 4K çözünürlük desteğine sahip olacak. Toplamda 4000×2040 çözünürlükte olacak cihazda göz başına 2000×2040 çözünürlük desteği yer alacak.

Şu an piyasada yer alan PlayStation VR’ın çözünürlüğü ise göz başına 960×1080. Ayrıca, piyasadaki güçlü rakiplerinden birisi olan Oculus Quest 2’de göz başına 1832×1920 çözünürlük desteği mevcut.

Bu nedenle yeni PlayStation VR’ın 4K desteği ile böylesine güçlü bir cihazı bile arkasında bırakma ihtimali mevcut. Fakat Oculus Quest 2’nin gerisinde kaldığı bir nokta var; kablosuz kullanım.

Yeni PlayStation VR 4K

Oculus Quest 2‘de herhangi bir kablo olmadan kullanım imkanı mevcut. Ancak, yeni PlayStation VR’ın kabloyla çalışacağı Sony tarafından yapılan açıklamayla gündeme gelmişti. Yeni iddialara göre bu bir Type-C kablo olacak.

PS5’de de bir USB-C girişi yer alması ve bu teknolojinin yaygınlığı düşünülünce oldukça güçlü bir iddia olduğunu söylemek mümkün.

Yeni PSVR Göz Takibi de Yapabilir

Ayrıca, yeni PlayStation VR başlığının en dikkat çeken özellik iddialarından birisi de göz takibi oluyor. Eğer iddialar gerçeği yansıtıyorsa yeni VR cihazı eksik pikselleri doldurmak için göz takibini kullanacak.

Yeni PSVR, göz takibi özelliği sayesinde kullanıcıların bakışlarını takip edecek. Böylece, sadece kullanıcının izlediği yerleri netleştirecek. Görüş dışında kalan görüntüleri ise bulanıklaştıracak.

Bu özelliğin en önemli katkısı, cihazın daha az çalışmasını sağlamak oluyor. Sadece odaklanılan noktayı netleştirmek, 4K destekli bir cihazın gereksiz görüntüleri işlemesini engelleyecektir. Böylece cihaz, odaklanılan noktada daha net bir görüntü ve daha yüksek bir performans sunacaktır.

Buna ek olarak, iddialara göre yeni PSVR’da içten dışa izleme teknolojisi de yer alacak. Bu teknoloji temelde, dışa yerleştirilmiş kameraları kullanarak cihazın bulunduğu çevre içerisindeki konumunu saptıyor.

Tüm bu iddiaların gerçek olup olmadığını anlamamız için resmi bir açıklama gerekiyor. Ancak, yeni PlayStation VR hakkında Sony cephesinden gelecek açıklamanın tarihi henüz net değil.

Siz yeni PlayStation VR’ın bu özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.