Xiaomi 12 Serisi Resmi Olarak Tanıtıldı!

Teknoloji devi Xiaomi, bir süredir heyecanla beklenen yeni ürün ve yazılım tanıtım etkinliğini gerçekleştirdi. Etkinlik kapsamında merakla beklenen Xiaomi 12 serisi, resmi olarak tanıtıldı. Bunun yanı sıra şirket, telefonlarında kullandığı MIUI arayüzünün yeni sürümünü de tanıttı.

Şirketin gerçekleştirdiği etkinlik, teknoloji takipçileri tarafından yoğun ilgi gördü. Bunun en temel sebebi de tabii ki merakla beklenen Xiaomi 12 serisi oldu. Yapılan tanıtımla birlikte serinin teknik detayları resmi olarak açıklanmış oldu. Paylaşılan bilgiler ile araştırmacılar tarafından ulaşılan bilgiler arasında büyük farklılıkların olmaması dikkat çekiyor.

Xiaomi 12 Serisi Özellikleri

Xiaomi, heyecanla beklenen 12 serisinin üç modelini yaptığı etkinlikte tanıttı. Bu kapsamda Xiaomi 12, Xiaomi 12X ve Xiaomi 12 Pro modelleri, detaylarıyla teknoloji takipçilerinin karşısına çıktılar.

Xiaomi 12 Özellikleri

Şirket, bu modelde 6.28 inç büyüklüğünde 120 Hz yenileme hızında çalışan AMOLED bir ekran kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra telefon, tahmin edildiği gibi Snapdragon 8 Gen 1 model işlemci ile geliyor. Ayrıca Xiaomi, güçlü işlemcinin performansını 8 ve 12 GB RAM seçenekleri ile destekleyecek.

Xiaomi, kullanıcılarına dahili depolama alanı kısmında da seçenekler sunacak. Cihazın 8 GB RAM’e sahip olan sürümü 128 ve 256 GB dahili depolama alanı seçeneklerine sahip olacak. Bunun yanı sıra 12 GB RAM’e sahip olan sürümde ise 256 GB dahili depolama alanı mevcut.

Güçlü donanımıyla dikkat çeken model gücünü 67W kablolu hızlı şarj desteği bulunan 4500 mAh kapasiteli bir bataryadan alacak. Bu batarya, aynı zamanda 50W kablosuz şarj desteğiyle de kullanıcılarına hizmet verecek.

Xiaomi 12

Xiaomi, kamera kısmında da kullanıcılarını memnun edecek. Çünkü cihazda 50 MP bir ana kamera mevcut. Bunun yanı sıra telefon, 13 MP ve 5 MP çözünürlüklerinde iki tane de yardımcı kameraya sahip olacak. Telefonun ön kamerasında ise 32 MP çözünürlüğünde bir kamera yer alıyor.

Xiaomi, güçlü donanımıyla kullanıcılarını etkileyecek 12 modelinin fiyatlarını ise şu şekilde açıkladı:

  • 8 GB RAM ve 128 GB dahili depolama alanına sahip olan Xiaomi 12 sürümü: 580 dolar
  • 8 GB RAM ve 256 GB dahili depolama alanına sahip olan Xiaomi 12 sürümü: 628 dolar
  • 12 GB RAM ve 256 GB dahili depolama alanına sahip olan Xiaomi 12 sürümü: 690 dolar

Xiaomi 12X Özellikleri

Xiaomi, tanıtımda çoğu kişinin beklemediği bir modeli daha tanıttı. 12X, sahip olduğu özellikler ile diğer modellerin biraz gölgesinde kalacak diyebiliriz. Şirket, bu modelde 6.28 inç büyüklüğünde 120 Hz yenileme hızında çalışan AMOLED bir ekran kullandı.

Bunun yanı sıra cihazın işlemci kısmında Snapdragon 870 yer alıyor. Ayrıca Xiaomi, kullanıcılarına bu modelde de 8 ve 12 GB RAM seçenekleri sunacak. Kullanıcılar, RAM kısmında olduğu gibi dahili depolama alanı kısmında da bazı seçeneklere sahip olacaklar.

Telefonun normal sürümü 8 GB RAM ve 128 GB dahili depolama alanı ile gelecek. Ancak daha üst düzey performans isteyen kullanıcılar için 12 GB RAM ve 256 GB dahili depolama alanına sahip olan sürüm de piyasaya sürülecek.

Xiaomi 12X Özellikleri

Xiaomi, telefonun gücünü 4500 mAh kapasiteli bir batarya ile sağlayacak. Bu bataryada 67 W hızlı şarj desteği mevcut. Ancak batarya, kablosuz şarj özelliğine sahip değil. Bundan dolayı Xiaomi 12X, batarya konusunda da 12 serisinin diğer modellerine göre biraz zayıf kalıyor.

Şirket, bu modelde de 50 MP bir ana kamera kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra cihazda 13 MP ikinci ve 5 MP çözünürlüğünde üçüncü kameralar yer alıyor. Ayrıca telefonun ön kamera kısmında 32 MP çözünürlüğünde bir kamera mevcut.

Xiaomi, 12X sürümlerini şu fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşturacak:

  • 8 GB RAM ve 128 GB dahili depolama alanına sahip olan Xiaomi 12X sürümü: 502 dolar
  • 12 GB RAM ve 256 GB dahili depolama alanına sahip olan Xiaomi 12X sürümü: 596 dolar

Xiaomi 12 Pro Özellikleri

Xiaomi, 12 serisinin heyecanla beklenen Pro modelini de tanıttı. Şirket, bu modelde 6.73 inç büyüklüğünde 120 Hz yenileme hızında çalışan bir ekran kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra Xiaomi 12 Pro, Xiaomi 12 gibi Snapdragon 8 Gen 1 ile kullanıcılarıyla buluşacak.

Şirket, bu modelde de 8 ve 12 GB RAM seçeneklerini kullanıcılarına sunacak. 8 GB RAM’e sahip olan sürümün 128 ve 256 GB dahili depolama alanı seçenekleri mevcut. Bunun yanı sıra 12 GB RAM’e sahip olan sürüm ise 256 GB dahili depolama alanı ile kullanıcılarıyla buluşacak.

Xiaomi 12 Pro Özellikleri

Xiaomi 12 Pro, 4600 mAh kapasiteli bataryası ile kullanıcılarıyla buluşacak. Bu bataryada 120 mAh kablolu hızlı şarj desteği mevcut. Bunun yanı sıra batarya, kablosuz şarjda ise 50 mAh hızlı şarj desteği sağlayacak. Bu sayede Xiaomi kullanıcıları, cihazlarını çok uzun süre beklemeden şarj edebilecekler.

Kamera kısmına baktığımızda Xiaomi bu noktada da başarılı bir iş çıkartmış diyebiliriz. Çünkü cihazın ana kamerasında 50 MP çözünürlüğünde Sony IMX707 lens yer alıyor. Bunun yanı sıra ikinci ve üçüncü kamera alanlarında da 50 MP çözünürlüğünde kameralar mevcut. Şirket, ön kamerada ise 32 MP çözünürlüğünde bir kamera kullanmayı tercih etti.

Güçlü donanımıyla ön plana çıkan Xiaomi 12 Pro, şu fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşacak:

  • 8 GB RAM ve 128 GB dahili depolama alanına sahip olan Xiaomi 12 Pro sürümü: 738 dolar
  • 8 GB RAM ve 256 GB dahili depolama alanına sahip olan Xiaomi 12 Pro sürümü: 785 dolar
  • 12 GB RAM ve 256 GB dahili depolama alanına sahip olan Xiaomi 12 Pro sürümü: 848 dolar

MIUI 13 Özellikleri

Şirket yaptığı etkinlikte sadece cihaz tanıtımı gerçekleştirmedi. Bunun yanı sıra Xiaomi, bir süredir merakla beklenen MIUI 13 sürümünü de tanıttı. MIUI 13, hem iyileştirilmiş performansıyla hem de yeni sunduğu özellikler ile kullanıcılarını fazlasıyla memnun edecek diyebiliriz.

Xiaomi, MIUI 13’ü sadece telefon ve tabletlerde kullanmayı düşünmüyor. Şirket telefonların yanı sıra akıllı saat ve televizyon modellerinde de bu arayüzü kullanmayı planlıyor. Ayrıca yeni MIUI sürümü ile birlikte şirket, cihazlar arası bağlantının iyileştirildiğini belirtiyor.

Bunun yanı sıra Xiaomi, tahmin edildiği gibi yeni sürümde akıcılığa odaklandı. Yapılan tanıtımda güncellenen arayüzün akıcılık kısmında %52 oranında bir iyileştirme vadettiği belirtiliyor. Ayrıca şirket, yazılımı hafifleterek cihazların kullanım süresini uzatmayı da hedefliyor.

MIUI 13, Xiaomi tarafından yeni geliştirilen Mi Smart Hub yazılımının beta sürümüne sahip olacak. Böylece MIUI 13 kullanıcıları, cihazlar arasında bağlantıları üst seviyeye çıkartmayı hedefleyen Mi Smart Hub yazılımının beta sürümünü kullanma imkanı elde edecekler.

Ayrıca şirket, yeni MIUI sürümünde kişileştirme imkanlarını da artırdıklarını belirtiyor. Böylece kullanıcılar, daha çeşitli widget ve duvar kağıdı seçeneklerine sahip olacaklar. Xiaomi, MIUI 13 sürümünü 2022’nin ilk çeyreğinden itibaren dağıtmaya başlayacaklarını duyurdu.

Kaynak: https://www.gsmarena.com/xiaomi_12_and_12_pro_debut_with_snapdragon_8_gen_1_chipsets_50mp_main_cams-news-52456.php

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.