Xbox X Serisi Yakında Çıkıyor mu? Bildiğimiz Her Şey

Xbox X Serisi (Xbox Series X) ne zaman çıkacak? Ne gibi özelliklere sahip olacak? Grafikleri nasıl olacak? Bu gibi sorular sevenleri tarafından oldukça merak edilen sorular. Xbox, konsol oyunu deyince akla gelen başlıca isimlerden biri. Bu iddialı yaklaşım nedeniyle piyasaya girmesini bekleyenler için Xbox X Serisi büyük bir merak konusu.

Konsol oyunları ilgililerinin heyecanla beklediği Xbox X Serisi’nin 2020’nin tatil döneminde çıkacağı biliniyor. Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru paylaşılan tanıtım videosunda konsolun 2020 yılının yazında çıkacağını belirtmişlerdi. 11 Haziran’da tanıtılan Playstation 5 sonrasında gözler Xbox X Serisi’ne döndü.

Microsoft İddialı!

Xbox X Serisi, etkileyici özelliklerinden tutun, geriye dönük uyumluluğuna kadar her şeyiyle Microsoft’un şimdiye kadar var olan en kapsamlı oyun konsolu olmayı hedefliyor. Microsoft, sistemin saniyede 60 kare hızında (fps) ve 4K çözünürlükte oyun çalıştırabileceği gibi bazı oyunları 8K çözünürlükte ve saniyede 120 kare hızla çalıştırabileceğini belirtti. Oyun kütüphanesinin tüm detayları şu an için tam belli değil ancak Halo Infinite, Hellblade 2, Outriders ve daha fazlası bu kütüphanede olacak.

Microsoft’un bu oyun konsolunun, CPU gücü, SSD hızları ve bir oyunun ne kadar hızlı tepki verebileceği bilgisini değiştirebilecek olan “Hızlı Devam” özelliği sayesinde 3D grafiklerden beri oyundaki en büyük değişikliği getireceği söyleniyor.

Xbox X Serisi Özellikleri

xbox x

Konsol toplam 12 teraflop (konumlandırma işlemi birimi) ile AMD’nin Zen 2 ve RDNA 2 mimarisini kullanan özel bir işlemciye sahiptir. Bu Xbox One X’in grafik gücünün iki katı demektir. Paylaşılan bir örnekte Minecraft’ı teknolojinin mümkün kıldığı dinamik aydınlatma sayesinde çok daha sürükleyici ve gerçekçi hale getirdiği için konsolun ışın izleme özelliklerinin ne kadar büyük bir etkisinin olacağı konuşuluyor. Ayrıca yapılan karşılaştırmalara göre Xbox X Serisi , Xbox One X’e göre çok daha temiz ve ayrıntılı dokular ortaya koyuyor.

Oyunlarda en çok aranan özelliklerden olan hız ve yükleme sürelerinin görülmesi için bir demo video yayınlanmıştı.

Yukarıdaki videoda The Vision 2 gibi bir oyunun Xbox One X’e kıyasla Xbox X Serisi’nde ne kadar hızlı yükleneceğini gösteriyor. Bu konsolun 1 TB SSD’sinin de etkisini gösteriyor.

X Serisi’nin Hızlı Devam özelliği ile herhangi birini kapatmak zorunda kalmadan birden fazla oyunu askıya almanıza ve oyun değiştirebilmenize izin veriyor. Videoda Ori and the Will of the Wisps, Forza Motorsport 7 ve The Cave oyunlarının arasında nasıl gezindiğini ve en az bekleme süresiyle her oyunda kaldığı yerden devam ettiğini görebiliyoruz.

Xbox X Serisi Özellikleri:

CPU8 çekirdekli, 3,8 GHz AMD Zen 2
GPU12 teraflop AMD RDNA 2
RAM16GB GDDR6
Depolama1 TB özel NVMe SSD
Harici DepolamaUSB 3.2 harici HDD desteği
Maksimum çözünürlük8K
Optik Sürücü4K UHD Blu-ray sürücü

Yeni Xbox X Serisi Oyun Kolu

xbox x joystick
Xbox X Serisi oyun kolu

Microsoft, Xbox X Serisi ile beraber ona eşlik edecek yeni Xbox kablosuz oyun koluna derinlemesine bakış yapıldığı bir blog yazısı yayınladı. Bu kol, Xbox One X’in oyun koluna benzer gibi görünse de gamepad, ekran görüntülerini ve oyun kliplerini kolayca yakalamak için özel bir Paylaş düğmesine ve Xbox Elite 2 Serisi oyun kumandasına dayanan revize edilmiş bir d-pad’e sahip olacak.

Ayrıca Microsoft bir blog yazısında boyutunun ve şeklinin daha da geniş bir kitleye uyacak şekilde rafine edildiğini söylüyor.

Yeni X Serisi, One X’in tüm aksesuarlarıyla da çalışabilecek. Böylece Xbox One X’in kablosuz oyun koluyla Xbox X Serisi’nde de oyun oynayabileceksiniz.

Xbox X Serisi Ne Zaman Çıkıyor?

2020 tatil dönemi çıkacağı söylenen Xbox X Serisi’nin kesin çıkış tarihi henüz açıklanmadı. Ama 2020 yılında olduğumuza ve yaz döneminde olduğumuza göre çok uzak bir süre olacağı düşünülmüyor.

Xbox yöneticisi Phil Spencer, “Oyunların geleceği hiç bu kadar ilham verici olmamıştı. Oyunlardaki yaratıcılık gelişiyor. Yeni hizmetler hem daha fazla oyunu keşfetmenizi sağlıyor hem de sizi sevdiğiniz oyunlara, içerik oluşturuculara ve yayıncılara yaklaştırıyor.” diyerek ekledi: “Ve pek çoğumuz için de hiçbir şey yeni bir konsol neslinin başlangıcından daha ilham verici değil.”

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.