PS5 Yakında Çıkıyor mu? Sahip Olduğumuz Tüm Bilgiler

PS5 ne zaman çıkacak? PS5 ne gibi özelliklere sahip olacak? Grafikleri nasıl olacak? Bu gibi sorular sevenlerinin merak konusu. Teknoloji gelişiyor ve hal böyle olunca yeni nesil oyunlardan yeni nesil farklılıklar bekleyebiliyoruz. PlayStation da konsol oyunları deyince akla gelen isimlerden biri. Bu yüzden yeni çıkaracağı PS5 merak konusu.

PlayStation hayranlarının heyecanla beklediği PS5 hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. PlayStation bu yıl tatil döneminde ilgi çekici birçok başlıkla PS5’i piyasaya sürmeyi planlıyor. Sony başkanı ve CEO’su Kenichiro Yoshida bu hafta gerçekleştirdikleri bir toplantıyla PS5 ile yeni bir oyun deneyimi sunacaklarını, oyunların hem birinci hem de üçüncü taraf geliştiriciler tarafından yapıldığını ve zorlayıcı bir çizgi sunmayı planladıklarını doğruladı.

Sadece Unreal Engine 5 demosunda gördüklerimizi bile düşündüğümüzde daha hiçbir şey görmediğimizi düşünebiliriz. İnanılmaz görseller ve kusursuz karmaşıklık özellikleri yeni nesil oyunlarda yolunu gözlediğimiz özellikler. Ve PS5 bu isteklerimizi karşılayacak gibi görünüyor.

PS5 CPU Özellikleri

PS5, sekiz Zen-2 işlem çekirdeği, 10 teraflop grafik sihirbazı ve 16GB GDDR6 RAM ile çalışan kaliteli bir canavar. Sony beklendiği gibi SSD kullanıyor ve çok hızlı ve özel olan 825GB SSD’yi kilit bir özellik olarak kullanacak. Bu hızla oyunlarda yükleme ve/veya bekleme süreleri ortadan kaldırılacak.

PS5 Grafik İşlemci Özellikleri

PlayStation 5 Grafik işlemcisi AMD RDNA 2. Gayet güçlü olan bu grafik işlemcisiyle iyi bir deneyim yaşanacak gibi duruyor.

PS5 Ses Özellikleri

PS5 ses kolonlarına ihtiyaç duymuyor.

Oyunlarda genellikle öncelikli olarak hız, grafik  gibi özelliklere baktığımızdan dolayı ses için özel bir segment görmek güzel oldu. PlayStation hayranlarını heyecanlandırabilecek bir özellik. Oyun tasarımcısı Mark Cerny oyunlarda çok daha kaliteli bir ses ortamı olacağını ve sadece temel TV hoparlörleri ile PS5’ten kulaklık veya kolona ihtiyaç duymadan 3D ses alabileceğimizi iddia ediyor.

PS5 Fiyatı

PlayStation oyun kolu

PS5’ in şu an için fiyatı bilinmiyor. Özellikleri iddia edildiği gibiyse fiyatı hakkında tahminler yapılabilir. Tabii tam olarak bilemeyiz, bunlar sadece özelliklere göre tahminler ve fiyatı etkileyecek başka faktörler olabilir. Şu an PlaysStation 4 fiyatları 3.300 tl gibi fiyatlardan başlıyor ve değişen özelliklere göre artış gösteriyor. PS5 geriye dönük uyumluluk özelliği sunuyor. Böylece PS4 oyunlarınızı PS5’te oynayabileceksiniz.

PS5 – PS4 Karşılaştırma

PlayStarion5 PlayStation4
İşlemci3.5GHz’de 8x Zen2 Çekirdek (değişken fraks)1.6Hz’de 8x Jaguar Çekirdek
GPU MimarisiÖzel RDNA 2özel GCN
Bellek-Arayüz16GB GDDR6/ 256 bit8GB GDDR6/ 256 bit
Bellek-Bant Genişliği448GB/sn176GB/sn
Dahili DepolamaÖzel 825GB SSD500GB HDD
IO Üretimi5,5GB/s (Ham) Tipik 8-9GB/s (Sıkıştırılmış)Yaklaşık 50-100MB/s
Genişletilebilir Depolama AlanıNVMe SSD SlotDeğiştirilebilir dahili HDD
Harici DepolamaUSB HDD desteğiUSB HDD desteği
Optik Sürücü4K UHD Blue-ray SürücüBlue-ray Sürücü

Peki Ne Zaman Çıkıyor?

PS5 ne zaman çıkacak? sorusu ise resmi olarak bir tarih verilmemesiyle beraber net bir sonucu olmuyor. Yaz sezonunda olacağı söyleniyor fakat tam bilinmiyor. Tam tarihi kestirilemezken bazı söylentiler Haziran ayını işaret ediyor.  

Yeni bir oyun deneyimi yaşatmak için iddialı gelen PS5’i çoğumuz heyecanla bekliyoruz. Umarız yakın zamanda ne zaman çıkacağı belli olur ve hayallerimizde canlandırdığımız gibi ve hatta daha iyisi olur:)

Yeni gelecek gelişmeleri bizimle beraber takip edebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.

“PS5 Yakında Çıkıyor mu? Sahip Olduğumuz Tüm Bilgiler” üzerine bir yorum

  1. Çok ilgi alanım olmamasına rağmen yeni modeller çok dikkat çekici görünüyor 👍🏻 PS4 ile yakından karşılaştırma da çok faydalı olmuş ellerinize sağlık

Yorumlar kapalı.