Sony 11 Haziran’da Çevrimiçi PS5 Tanıtım Etkinliği Yapacak

PS5 ve diğer versiyonlarının yapımcısı Sony teknoloji firması, “The Future of Gaming” yani “Oyunun Geleceği” sloganıyla, oyun konsolu PS5’i 11 Haziran’da (yarın) yapacağı çevrimiçi bir etkinlikte Playstation severlere kesin olarak tanıtıyor. İnsanların merakla beklediği PS5’i duyurduğu andan itibaren Sony onları tatmin edecek pek bir duyuru yapmadı. Henüz fiyatı, resmi konsol tasarımı, kütüphanesi vb. özellikleri hala kesin olarak belli olmayan PS5’in 11 Haziran saat 13.00’da gerçekleşecek olan çevrimiçi etkinlikte bu açıkları kapatacağı tahmin ediliyor.

Playstation’ın gelecekteki yeri ve PS5 için daha fazla detayın anlatılacağı tahmin edilen etkinliğin 1 saat kadar süreceği belirtildi. PS5 hakkında gerek az bilgi sahibi olunması, gerekse yeni teknolojiyle daha fazla nasıl geliştirilmiş olacağı sevenler için büyük bir merak konusu. Bunların dışında PS5’in fiyatı konusunda da henüz kesin bir bilgi bulunmuyor. Kimileri bu bilginin açıklanmayacağını tahmin etse de hala etkinlikte duyurulması için bir ihtimal var. İstatistiksel olarak karşılaştırıldığında, piyasa ekonomisi doğrultusunda konsol fiyatının 450$ ile 600$ bandında olması öngörülüyor.

Önceki sürümlere uyumluluk konusunda ise Sony, yeni PS5 içerisine önceki versiyonu PS4 içeren çip tasarımının yerleştirilmesinin çok pahalıya mal olacağını söyledi. Fakat PS4 için bu bilgi verilmişken önceki sürümler için uyumluluk konusu pek mümkün görünmüyor. Bu durumda, beklenen etkinlikte bununla ilgili bir bilgi verilmemesi ihtimali oldukça yüksek.

ps5

PS5 Tanıtımı Neden Ertelendi?

Sevenlerinin güncel olarak takip ettiği Sony, PS5 için tanıtım etkinliğinin 4 Haziran’da gerçekleşeceğini duyurmuştu. Ancak Amerika’da siyasi ve toplumsal ortamın bu duruma pek uygun olmaması gerekçesiyle bu etkinlik iptal edildi. Sony ırkçılık karşıtı hareketi desteklediğini böylece sergilemiş oldu. Twitter’da yaptığı duyuruda:

“Dünya çapındaki oyuncuların PS5 oyunlarını görmek için heyecanlı olduklarını anlıyor olsak da, şu anda kutlama zamanı olduğunu düşünmüyoruz. Şimdilik geride durmak ve daha önemli seslerin duyulmasına izin vermek istiyoruz.”

PS5 ve ırkçı karşıtı protesto

ifadelerini kullandı. Bunun dışında gerçekleşen diğer bir aksilik ise tüm dünyayı saran COVID-19 pandemisiydi. Virüs nedeniyle etkinliğini hem sanal ortamda yapmak zorunda kalan hem de çalışanlarına tanıtım etkinliği için evde çalışma koşulları sağlamaya çalışan Sony, bir hayli baskı altında kalmış olabilir. Tüm bunlara rağmen çalışmalarına hız kesmeden devam edip yeni ürün tanıtımı için sevenlerini hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Etkinliğe Nasıl Ulaşacağım?

Yapılacak çevrimiçi etkinlik doğrultusunda Sony, izleyicilerine 1080p’lik ve 30fps görüntü kalitesiyle iddialı ses efektleri için kulaklıklarını hazır tutmalarını önerdi. Daha iyi bir video çözünürlüğü sunmak istese de çalışanlarının ev ortamı koşulları için bu durumu biraz geri plana atmış görünüyor. Fakat oyunlar için bu durumun böyle olmayacağını konusunda da sevenlerine güvence verdi. Oyun konsolu hakkında 11 Haziran’daki etkinlikte neler anlatılacağını hala bilmesek de yeni bilgiler için herkes oldukça heyecanlı.

Etkinlik önceden belirttiğimiz gibi sanal ortamda çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Etkinliğin paylaşılacağı platformlar: Playstation resmi web sayfası, Playstation Youtube ve Playstation Twitch resmi kanalları olacak. (linkler için üzerine tıklayabilirsiniz.)

Sony ve Microsoft’un partnerliğinde düzenlenen bir oyun vitrini ile bazı kullanıcılarının hayal kırıklığına uğradığını bu firmalar anlamış gibi görünüyor. Yaklaşan Xbox Series X’e gelecek oyunların oynanışını görmek için ilan edilen bu etkinlik, yeni oyunlar oynamanın nasıl bir şey olduğuna bakmaktan ziyade çoğunlukla bir fragman koleksiyonu olduğu için eleştirildi.

HANGİ OYUNLAR OLACAK? ONAYLANMIŞ PS5 OYUNLARI:

PS5 oyunları

PS5 için hangi oyunların olacağı da etkinlik için büyük bir önem taşıyor. PS5 için gelecek oyun vitrininin açıklanması heyecanı daha da artırıyor. Fakat daha önceden PS5 için onaylanmış oyunlar duyurulmuştu. EuroGames desteğiyle sağlanan PS5 için onaylanmış bazı oyunlar:

  • Godfall
  • Madden 21
  • Assassin’s Creed 5: Valhalla
  • The Lord of The Rings: Gollum
  • Outriders
  • Gods and Monsters
  • Dirt 5
  • Harry Potter RPG (Role Playing Game)…

ve yarın da açıklanması beklenen daha fazlası.

11 Haziran Playstation severler için kesinlikle önemli bir gün. Siz de PS5’in ve belki de daha fazlasının tanıtılacağı etkinliği eşzamanlı olarak izlemek için Playstation resmi kanallarını takip etmeyi unutmayın.

“Oyunun Geleceği” ile oyunlu günler…

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.