WhatsApp Kullanıcı Etkileşiminde Büyük Artış!

Yeni bir araştırma WhatsApp platformunun kullanıcı etkileşiminde büyük bir artış gösterdiğini ortaya çıkardı. 2022 yılının ilk çeyreğinde popüler mesajlaşma uygulamasının etkileşiminde önemli düzeyde bir artış gözlemlendi. Rapora göre WhatsApp kullanıcı sayısındaki artışın %41 olduğu belirtiliyor.

Android Central tarafından paylaşılan haber MoneyTransfer.com tarafından yapılan bir araştırmayı ele alıyor. Farklı para gönderme araçlarını araştıran site, WhatsApp’ın 2022 yılının ilk çeyreğinde önemli bir artışa imza attığını belirtiyor. Kullanıcı sayısında %41’lik artış gösteren uygulama bir önceki seneye kıyasla önemli bir ivme yakalıyor.

Bu artışı sağlayan en önemli yaş grubunun ise 18-34 yaş arasındaki kullanıcılar olduğu ifade ediliyor. Buna ek olarak Meta’nın sahip olduğu Facebook ve Instagram kullanımında da aynı yaş grubunun artış gösterdiği belirtiliyor. Ayrıca WeChat, Weibo ve Facebook gibi platformların da kullanıcı sayısında genel bir artış gözlemlendiği bildiriliyor.

WhatsApp Kullanıcı Artışı Liderliği Sağladı

Yapılan araştırma kullanıcıların günlük kullanımları hakkında da fikir sahibi olmamızı sağlıyor. 2022 yılının ilk çeyreğindeki veriler aylık ortalama kullanıcıların %55’inin her gün WhatsApp kullandığını ortaya çıkarıyor. “Power user” olarak adlandırılan bu kesimin diğer uygulamalara kıyasla WhatsApp’ta daha yüksek olduğu da belirtiliyor.

Ayrıca bir önceki sene WhatsApp için bu oranın %39 olduğu ifade ediliyor. Telegram’da ise bu değerin %15.5 olduğu bildiriliyor. Yine de 2022 yılının ilk çeyreğinde %9’luk bir artış gösterdiği söyleniyor.

whatsapp-kullanici-artis

WhatsApp’a güçlü bir rakip ise Japon mesajlaşma platformu LINE oluyor. %45’lik bir günlük kullanıcı sayısı ile listenin ikinci sırasında yer alan LINE %10 değerinde bir artış yakalıyor. Listenin üçüncü sırasında ise %16.4 ile Messenger yer alıyor. Bir önceki dönemde ise Messenger’ın %12’lik bir kullanıcı dilimine sahip olduğu ifade ediliyor.

WhatsApp ve Messenger’a sahip olan Meta’nın 2022 yılının ilk çeyreğinde %78’lik bir kullanıma sahip olduğu belirtiliyor. Geriye kalan rakiplerde ise %22’lik bir kullanım söz konusu. Ancak bu değerin 2020 yılının ilk çeyreğinde %14 olduğu vurgulanıyor. Bir başka deyişle WhatsApp ve Messenger’ın payının iki yıl içerisinde düşüş gösterdiği bildiriliyor.

Tüm bunlara ek olarak dünya genelindeki sosyal medya platformlarıyla ilgili de birkaç bilgi raporda yer alıyor. Kullanıcıların Discord ve Telegram gibi uygulamaları kullanma konusunda istekli olduğu söyleniyor. WeChat’in ise Ocak 2022 tarihinde 1 milyar 500 milyon kullanıcıya ulaştığı ifade ediliyor.

WhatsApp’ın son günlerde gündeme geldiği tek konu bu değil. Şirket güncellemeler ile de dikkat çekmeyi başarıyor. Yakın zamandaki güncellemeler arasında ise emoji tepkileri ve dosya paylaşım limiti artırımını görmek mümkün. Ayrıca görseller için de tepkilerin yakında uygulamada yer alacağı ifade ediliyor.

Kaynak: https://www.androidcentral.com/apps-software/whatsapps-user-base-saw-a-huge-uptick-in-q1-2022-but-competition-is-growing

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.