Whatsapp Payments Brezilya Tarafından Askıya Alındı

Bloomberg’de yapılan açıklamada Facebook tabanlı Whatsapp Payments (ödeme hizmeti) özelliğinin, hizmetin başlamasından 1 hafta sonra Brezilya Merkez Bankası tarafından askıya aldığı bildirildi. Merkez Bankası’nın bu süreci, ülkenin ödeme sisteminde oluşabilecek riskleri değerlendirmek ve uygulamanın düzenlemeye uygunluğunu teyit etmek için kullanacağı belirtildi.

Whatsapp Payments, Facebook tarafından geliştirilen ve Whatsapp uygulaması üzerinden ödeme kolaylığı sağlayan bir sistemdir. İşletmelere yapılan ödemeler ve kişiler arası para aktarma işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için geliştirilmiştir. Bu uygulama ilk olarak Brezilya’da yürürlüğe girmişti ancak Whatsapp’ın en büyük pazarlarından biri olan Brezilya’da gerçekleşen bu askıya alma durumu Facebook’u hayal kırıklığına uğratacaktır.

whatsapp payments ödeme hizmeti askıya alındı

Whatsapp temsilcileri, Payments özelliği henüz Brezilya’da test aşamasındayken, hedeflerinin kullanıcılara dijital ödeme kolaylığı sağlamak olduğunu ve bu yönde Brezilya Merkez Bankası ile birlikte çalıştıklarını söylemişti. Brezilya hükümeti tarafından da bu ödeme sisteminin desteklendiği belirtilmişti.

Gerçekleşen askıya alma hareketiyle iki taraf arasında bir gerginlik oluştu. Brezilya Merkez Bankası bazı kartlar üzerinden para transfer işlemi ve ödeme sisteminin durdurulmasını talep etti. Buna yönelik olarak sunduğu sebeplerde veri gizliliği ve paylaşımının Brezilya ödeme sistemine zarar oluşturabileceğini söyledi. Eğer bu karara uyulmazsa da gerekli para cezalarının ve idari yaptırımların uygulanacağı da ekledi.

Whatsapp Payments Özelliği Nedir?

Facebook tarafından Whatsapp’a entegre olacak şekilde geliştirilmiş olan Whatsapp Payment kullanıcılarına Whatsapp üzerinden ücretsiz bir şekilde ödeme hizmeti sunuyor. Deneme sürümü ilk olarak 2018 yılında Hindistan’da başlatılmıştı. Bu sistem kullanıcının banka hesap numarası ve IBAN numarası girmeden kolay ve hızlı bir şekilde para transferi yapmasını sağlıyor. Kaydedilen ödemeler olarak telefonunuzda kayıtlı tuttuğunuz kişilere ve işletmelere basit bir şekilde ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Acil durumlarda hızlı para transferiyle birçok konuda rahatlama sağlaması bekleniyor ancak dolandırıcılara da bir fırsat vermesi durumu her şekilde göz önünde bulunduruluyor.

Bu sebepten kaynaklı olacak ki Brezilya Merkez Bankası bazı tetkikler yapmak amacıyla uygulamanın ödeme hizmetini şimdilik askıya aldı. Ayrıca, Facebook kaynaklı gizlilik sıkıntıları ve veri depolama politikalarının Brezilya halkı tarafından bir risk olarak belirtilmesi de bu karara neden olmuştur.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı

“Whatsapp Payments Brezilya Tarafından Askıya Alındı” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.