WhatsApp Gizlilik Politikası: Kritik Tarih 15 Mayıs!

WhatsApp gizlilik politikası hakkında yeni bir açıklama yaptı. Bir süre önce açıklanan gizlilik sözleşmesi birçok kullanıcının tepkisini çekmişti. Alternatif arayışına giden kullanıcılar farklı uygulamaları kullanmaya başladı.

Bunun üzerine daha öncesinde uygulamayı her açtığınızda onaylamanız gereken sözleşme bir süre ertelenmişti. WhatsApp tarafından belirlenen yeni tarih ise 15 Mayıs olarak açıklanmıştı.

Kullanıcılar arasında bu tarihe kadar sözleşmeyi onaylamayan hesapların silineceğine dair bir dedikodu ortaya çıktı. Ancak WhatsApp tarafından yapılan açıklama kafadaki soru işaretlerini sildi.

İddia edilenin aksine bu süreye kadar sözleşmeyi onaylamayan kullanıcıların hesapları silinmeyecek. Üstelik WhatsApp’ın yaptığı açıklamaya göre sözleşmeyi onaylamayan kullanıcılar WhatsApp üzerinden çağrı alabilecek.

Ayrıca bu kişiler mesaj almaya da devam edebilecek. Fakat WhatsApp, sözleşmeyi onaylamayan kişilerin “kısıtlı işlevsellik” kapsamında yetkilere sahip olacağını ifade ediyor.

Bu da demek oluyor ki, kullanıcılar WhatsApp üzerinden herhangi bir şekilde arama yapamayacak. Sadece gelen aramaları cevaplayabilecek.

Ayrıca, yeni bir mesaj göndermeleri de mümkün olmayacak. Sadece kendilerine gelen mesajları cevaplayabilecekler. Bu işlemi de uygulamaya girmeden, bildirimlerin arasından konuşmaya tıklayarak yapabilecekler.

Şirket sözleşmeyi onaylamayan hesapları hemen silmeyecek ancak WhatsApp genellikle 120 gün boyunca aktif olmayan hesapları sildiğini ifade ediyor.

WhatsApp gizlilik politikasının 15 Mayıs’a kadar kabul edilmemesi durumunda uygulama kısa hatırlatmalar ile kullanıcıları uyaracak. Kullanıcılar bu tarihten sonra uygulamayı açtığında kalıcı olarak aşağıdaki bildirimi görecek.

WhatsApp yeni gizlilik sözleşmesi.
WhatsApp Gizlilik Politikası

Yeni kullanıcılar uygulamayı indirerek bu sözleşmeyi kabul etmiş olacak. Aktif kullanıcılar ise sözleşmenin kabul edilmesi durumunda uygulamayı eskisi gibi kullanabilecekler.

WhatsApp Gizlilik Politikası Nedir?

Kullanıcılar geçtiğimiz aylarda WhatsApp tarafından sunulan yeni sözleşme ile karşılaşmışlardı. Ardından WhatsApp kullanıcıları, bu sözleşmenin gizliliklerini ihmal ettiğini düşünmüştü.

Ancak WhatsApp, sanılanın aksine bu politikanın uçtan uca şifreleme yöntemine herhangi bir zararı bulunmadığını açıkladı.

Yine de şirket tarafından paylaşılan bu bilgiler tartışmaların önüne geçmek için yeterli olmadı. Bunun ardından kullanıcılar Telegram ve Signal gibi iletişim uygulamalarını tercih etmeye başladı.

Özellikle bu süreç içerisinde kimi zaman Telegram kimi zaman da Signal, uygulama mağazalarının zirvesine oturdu. Hatta Signal, hiç beklemediği yoğunlukta bir kullanıcı kitlesiyle karşılaştı. Bunun başlıca sebebi ise uygulamanın açık kaynaklı ve gizlilik konusunda şeffaf olması.

Elon Musk gibi ünlü isimler bile WhatsApp’ın güvenlik sözleşmesi hakkında yorumda bulundu. WhatsApp ise tüm bu olaylara karşı sözleşmenin onay tarihini erteledi ve kullanıcıları yeni sözleşme hakkında daha bilgili hale getirmek için zaman kazandı.

Sizler WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlarda paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.