Signal’den Facebook Açıklaması: Reklamlarımız Engellendi

Signal’den Facebook ile ilgili çarpıcı bir reklam açıklaması geldi! Signal tarafından Instagram’da paylaşılması için teklif edilen reklamlar Facebook tarafından geri çevrildi. Ayrıca şirket, Signal’in Instagram’daki reklam hesabına erişimini engelledi.

Signal, açık kaynaklı bir mesajlaşma uygulaması olması sebebiyle son zamanlarda oldukça fazla kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Şirket, özellikle kullanıcıların gizliliği konusuna çok dikkat ettiklerini belirtiyor. Bu konuda da Facebook ile bir rekabet içerisindeler diyebiliriz.

Signal tarafından yapılan açıklamaya göre Facebook, Signal’in reklamlarını engelledi. Signal, Facebook ve ona bağlı şirketleri güvenlik politikalarından dolayı sıkça eleştiriyor. Onlara göre Facebook, reklam için kullanıcılarının özel bilgilerine erişiyor.

Signal, bu konuyu insanlara gösterebilmek için bazı Instagram reklamları hazırladı ve yayınlamak istedi. Reklamlarda insanların eğitimleri, hobileri, konumları ve hatta ilişki durumlarıyla alakalı bazı bilgiler yer alıyordu.

Facebook, bu reklamları hemen engelledi. Bunun yanı sıra Facebook, Signal’in Instagram reklam hesabını devre dışı bıraktı.

Signal Instagram Reklamları
Signal’in Instagram’da Paylaşmak İstediği Reklamlar

Signal’e göre Facebook, bu verileri kullanabilmek için insanlardan izin almalı veya onları bu konu hakkında bilgilendirmeliydi. Ancak Facebook uzun zamandır eleştirildiği bu konuda herhangi bir adım atmadı. Bunun üzerine Signal de farkındalık yaratabilmek için böyle bir yol kullanmayı tercih etti.

Facebook’tan Signal skandalı hakkında bir açıklama gelip gelmeyeceği ise merak ediliyor.

Signal Nedir?

Signalden Facebook Açıklaması

Signal 2014 yılında piyasaya sürülen açık kaynaklı bir mesajlaşma uygulamasıdır. Uygulamayı Signal Vakfı geliştirdi. Vakfın kurucusu ise WhatsApp’ın kurucu ortağı Brian Acton.

Vakfın amacı insanların gizliliğine önem vererek iletişim kurmalarını sağlayan bir platform oluşturmaktı.

Uygulama, bir mesajlaşma uygulamasında olması gereken tüm özellikleri barındırıyor. Bunun yanı sıra Signal’de en çok beğenilen özelliklerin başında mesajların zamanla sınırlandırılabilmesi geliyor.

Gönderdiğiniz mesajları dilediğiniz bir zaman aralığından sonra hem kendi cihazınızdan hem de mesajı gönderdiğiniz kişinin cihazından silebiliyorsunuz. Signal, iOS, Android ve masaüstünde kullanılabiliyor.

Signal’in yükselişini sağlayan olay WhatsApp’ın gizlilik kurallarındaki güncelleme oldu diyebiliriz. Bu güncellemeden sonra alternatif iletişim uygulaması arayan birçok insan Signal’i tercih etti.

Çünkü Signal, yaptığı açıklamalarda kullanıcılarının gizliliklerine saygı duyduklarını belirtiyor. Bunun dışında uygulamanın açık kaynaklı olması kullanıcılara güven veriyor.

Sizce Signal ve Facebook arasındaki rekabet nasıl ilerleyecek? Facebook, Signal’in reklamları hakkında bir açıklama yapmalı mı? Signal’den gelen Facebook açıklaması hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.