VPN Hizmetlerini Kullanabileceğiniz Alanlar

VPN çevrimiçi ortamlarda dolaşmanız için oldukça kullanışlı bir araçtır. Temel düzeyde anlatmak gerekirse VPN, şifrelenmiş verilerinizin internette daha güvenli ve anonim bir şekilde korunmasını sağlar. Daha ayrıntılı bilgi için “VPN Nedir?” yazısını okuyabilirsiniz.

VPN hizmetlerini kullanabileceğiniz alanlar sınırsızdır. Bu yazıda VPN hizmetlerini kullanabileceğiniz 10 farklı alandan bahsedeceğiz.

1. Uzaktan Çevrimiçi Alışveriş Kolaylığı

Yurt dışında bir seyahattesiniz ve bir arkadaşınıza doğum günü hediyesi almak istiyorsunuz. Yurt dışında olduğunuz için gireceğiniz siteler o ülkeye özgü bir şekilde hizmetinize sunulacaktır. Bu durumu VPN kullanarak düzeltebilirsiniz. Yapmanız gereken VPN sunucunuzu alışveriş yapmak istediğiniz ülkenin sunucusuna bağlamak olacaktır.

2. Uzaktan Erişim Hizmetlerini Güvenli Bir Şekilde Kullanabilirsiniz

Masaüstü bilgisayarınızdaki kişisel verilerinize ulaşmanız gerektiği zaman bilgisayarınızı uzaktan erişime ayarlamanız yeterlidir. Ancak yapacağınız erişimi güvenli tumanız için bir VPN hizmeti kullanmanız gerekir. Aksi takdirde kişisel verileriniz çalınabilir veya silinebilir.

3. Halka Açık Wi-Fi Hizmetlerini Güvenli Bir Şekilde Kullanabilirsiniz

Okullar, oteller, havaalanları ve kafeler de dahil olmak üzere birçok yerde ücretsiz Wi-Fi erişimi sunulmaktadır. İnternet paketiniz olmadığı zamanlarda bu Wi-Fi hizmetlerine bağlanmanız gerekebilir.

VPN hizmetlerini kullanabileceğiniz alanlar

Ne yazık ki, bu kablosuz ağ trafiğini dinlemek zor değildir. Yönlendiricilerin bir parolası vardır ve trafiği güvende tutmak için şifreleme protokollerini kullanırlar. Halka açık kablosuz erişim noktaları, her kullanıcıya açıktır ve verilerinizi çalmak isteyen kullanıcılar tarafından sabote edilebilir. Böyle bir senaryoda verilerinizi güvende tutmak için bir VPN hizmeti kullanmanız elzemdir. VPN hizmeti verilerinizi şifreleyerek başkaları tarafından kullanılmasını engelleyecektir.

4. Web Sitelerinden IP Adresinizi Gizleyebilirsiniz

Web sitelerinin devamlılığını sağlaması için gelir elde etmesi gerekiyor. Gelir elde etmenin en yaygın yöntemlerinden biri de reklam kullanmaktır. Ancak TV’deki reklamların aksine, internet reklamları doğrudan kullanıcıların IP adreslerini hedef alır.

Amazon gibi bir web sitesinde bir ürün incelediniz farz edelim, diğer web sitelerinde aradığınız ürüne benzer ürünleri tanıtan reklamlara karşılaşmanız kaçınılmazdır. Bu şekilde izlenmek sizi rahatsız ediyorsa, VPN hizmetleri yardımıyla IP adresinizi gizleyebilirsiniz.

5. Anonim Bir Şekilde Uygulama İndirme Kolaylığı

Torrent servisleri popülerliklerini sürdürmeye devam ediyor. Bu servisler yasadışı telif hakkı ihlal eden indirmeler için kullanılabilirken, bir Linux dağıtımını veya LibreOffice gibi açık kaynaklı yazılımları indirmek gibi birçok yasal kullanım hizmeti de sunmaktadır.

Bu indirmeler zamanla kullanıcılar hakkında bilgi biriktirebilen izleme sistemleri tarafından toplanır. En bariz risk, bu verilerin 3. şahıslara verilebilmesi olsa da, bu bilgiler sadece en yüksek teklifi verenlere satılabilir. Bu tür verileri toplamak tamamen IP adreslerine dayandığından, VPN kullanarak kendinizi güvence altına alabilirsiniz.

6. Uzaktan Erişimlerden Korunabilirsiniz

İster kampüs, ister kolej, ister daha büyük bir iş yeri olsun, bu kuruluşlar öğrencilerine veya çalışanlarına fayda sağlayacak çok sayıda çevrimiçi kaynağa sahiptir. Ancak üniversiteler ve şirketler değerli verilerini korumak zorundadır. Bu nedenle her türlü uzaktan erişimler bir VPN hizmeti ile uygun bir şekilde korunmalı ve takip edilmelidir.

7. Coğrafi Engellemeleri Aşabilme Kolaylığı

Coğrafi engellemeler internet içeriğinin kullanıcının konumuna göre engellenmesidir. Bu engellemeler genellikle TV şovları veya filmler söz konusu olduğunda yapılır.

Yurtdışına seyahat ettiğinizde ve coğrafi olarak engellendiği için Netflix’e erişim sağlayamadığınızda bu engeli VPN kullanarak aşabilirsiniz. Aynı şekilde ülkenizde engellenen bir içeriğe erişebilmek için VPN hizmetleri yardımıyla sunucunuzu değiştirmeniz yeterlidir.

8. Trafik Şekillendirmeden Kurtulun

Trafik şekillendirme, internet trafiğinin analiz edildiği ve ardından belirli bir modele uyacak şekilde işlenmesidir. Bu kulağa pek kötü gelse de, trafik şekillendirme genellikle belirli bir performans ve kalite düzeyi sağlamak için ISS’ler (İnternet Servis Sağlayıcıları) tarafından yapılır ve paketlerin serbest bırakılma hızı sabit bir akışı sürdürmek için ayarlanabilir.

Trafik şekillendirme ve trafik denetleme birbiri ile bağlantılıdır. Genellikle kullanıcının akışlarını veya indirmelerini sınırlamak için bant genişliği kısıtlamaları ile birlikte kullanılır. Bu hız kısıtlamalarından kurtulmak için VPN hizmeti kullanarak trafiğinizi şifreleyebilirsiniz. Bu sayede herhangi bir hız kısıtlamasına maruz kalmazsınız.

9. Hackerlardan Korunmanızı Sağlar

Bilgisayar korsanları IP adreslerinizi siz internette gezinirken ele geçirebilir. VPN hizmeti kullanarak kendinize farklı bir IP adresi atayarak verilerinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. VPN hizmetleri saldırganları sizin IP adresiniz yerine VPN sunucularına yönlendirir. Bu nedenle VPN, bilgisayar korsanlarından etkili bir şekilde korunmanızı sağlar.

10. İnternet Servis Sağlayıcınızın Takibinden Kaçınabilirsiniz

İnternet Servis Sağlayıcıları (ISS), son zamanlarda abonelerini sıkça takip etmeye başladı. Bazı kullanıcılar bu durumdan rahatsız.

İzlenen verilerle, sizin isteklerinize uygun reklamlar karışınıza çıkarabiliyorlar veya yaptığınız aramaları denetleyebiliyorlar.

İnternet Servis Sağlayıcıları üçüncü şahıslara kullanıcı verilerini, gezinme geçmişinizi, konum verileriniz ve uygulama kullanımınız gibi verileri satma yetkisine sahip olduğu için kullanıcılar bu durumdan oldukça rahatsız olmaya başladı. Bu durumdan rahatsızsanız yapmanız gereken, VPN hizmetleri yardımı ile verilerinizi şifrelemenizdir.

VPN hizmetlerini kullanabileceğiniz alanlar ihtiyaçlarınıza göre şekillenebilir. Çevrimiçi ortamda verilerinizin güvenliği için VPN hizmetlerine başvurmanız gerekmektedir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.