Ücretsiz Dosya Formatı Dönüştürme Siteleri

Bilgisayar sistemlerinde standartlaştırılmış birbirinden farklı formatlarda dosya türleri mevcuttur. PDF, DOC, JPG, BMP, MP3, VİD ve WAV formatlarında farklı türden belgeler, dokümanlar veya ses, video, fotoğraf gibi ortam dosyaları bulunur. Bu denli farklı formatlarda olan bilgisayar dosyaları ise bazı durumlarda çoğu kullanıcı için problem haline gelebiliyor. Bu sorunu çözmek için ihtiyacınız olan tek şey ücretsiz dosya formatı dönüştürme siteleri.

Örneğin, final ödevinizi çevrimiçi ortama yükleyeceksiniz ancak gönderdiğiniz dosya tipi öğretmeninizin bilgisayarında probleme yol açtı. Başka bir örnek verecek olursak, arkadaşınızın kayıt altına alıp size gönderdiği videoyu açmak istiyorsunuz fakat dosya formatı bilgisayarında desteklenmiyor. Bu tip problemler endişe edeceğiniz kadar büyük bir problem çeşidi değildir. Çünkü yazımızda sizler için listeleyeceğimiz internet sitelerinde dosyaların formatlarını kolaylıkla ve herhangi bir ücret ödemeden değiştirebileceksiniz. Ayrıca bu sitelerin bir diğer avantajı da tek bir platformda, çeşitli formatlardaki dosya türleri arasında değişim sağlamasıdır. İşte en iyi ücretsiz dosya türü çeviricilerin listesi.

1- Zamzar

Zamzar, farklı türden ihtiyaçlar için gerçekten iyi bir seçenektir. 1.100’den fazla dosya formatını dönüştürmeyi destekler. Eğer formatlar arası dönüştürmeye başlamadan önce emin olmak istiyorsanız, yaygın dönüştürme türlerini sitenin ana sayfasında inceleyebilirsiniz. Dönüştürmek istediğiniz dosyanızı bulun, URL’sini girin ve çıktı (output) formatını seçin. Belge, görüntü, müzik, video hatta e-kitap seçenekleri arasından dilediğinizi seçebilirsiniz.

Zamzar, yeni formatlı dosyanızı edinmeniz için bir e-posta adresi girmeniz gerektiğinden ötürü, diğer dönüştürücülerden biraz farklı çalışır. Site, ayrıca ücretli bir hesap oluşturarak dosyalarınızı yönetmeniz için size bir gelen kutusu sunar. Dosyanızı almak için e-posta adresinizi kullanmaktan çekinmiyorsanız Zamzar’a bir göz atın deriz.

2- FreeFileConvert

Eğer nadir türden bir dosya formatına sahipseniz FreeFileConvert sizin için mükemmel bir tercih olacaktır. 8.700 türden dönüştürme kombinasyonunu destekler. Üstelik formatlar arası dönüştürme yaparken beş dosyaya kadar tek seferde dönüştürme işlemi yapabilirsiniz. Ancak beş dosyanın da aynı formatta olması gerektiğini gözden kaçırmayın. Siteye dosyanızı yüklediğinizde çıktı biçimi kutusu tavsiye edilen formatlarda otomatik olarak ayarlanacaktır. Hazır olduğunda, dönüştürmek istediğiniz dosya formatına tıklayın ve ardından indir tuşuna basarak yeni formatlı dosyanızı indirin. FreeFileConvert ile arşiv, belge, e-kitap, ses, görüntü, sunum, vektör, CAD ve yazı tipi dosya formatlarını da dönüştürebilirsiniz. Ayrıca ana sayfada bu desteklenen türlerden birine tıklayarak mevcut tüm dosya biçimlerini hızlı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

3- Online-Convert.com

Online-convert.com’da dosya dönüştürmeyi denemeden önce, ana sayfasında çıkan farklı dosya formatlarını dönüştürme seçeneklerini kolayca ve seri bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Farklı türden dosya seçeneklerini belirten kutucuklardan ihtiyacınız olana tıklayıp ‘’target format’’ yani dönüştürmek istediğiniz formatı seçin. Ardından ‘’choose files’’ seçeneğine tıklayarak istediğiniz dosyayı bilgisayaranızdan işaretleyin, ya da hiç uğraşmadan istediğiniz dosya türünü yeşil alana sürükleyin. Ardından dosyanız istediğiniz formata çevrilip, indirilmeye hazır olduğunda, dosyanızı indirebilirsiniz.

ücretsiz dosya formatı dönüştürme siteleri

4- ConvertFiles

ConvertFiles, çeşitli girdi (input) ve çıktı (output) dosya formatlarını kapsamlı olarak barındıran bir başka basit seçenektir. Başlamak için dosyanıza göz atın veya URL’sini girin. İstediğiniz türü belge, çizim, sunum, e-kitap, video, görüntü, arşiv veya ses türleri arasından seçin. Ardından dosyanız yüklendikten sonra eğer giriş yöntemi kolayca algılanırsa otomatik olarak çıktı metodu doldurulacaktır. Sonrasında ise doğrudan bir bağlantının size e-postayla gönderilmesi için checkbox kutusunu işaretleyebilir veya dosyanızı hemen almak için convert (dönüştür) düğmesine basabilirsiniz. Dönüştürme tamamlandığında yeni dosyanızı almak için sitenin size sağladığı bağlantıya tıklayıp indirebilirsiniz. Son olarak, belirli ancak nadir bulunan bir dosya türü arıyorsanız sitenin desteklediği tüm format seçeneklerine de göz atabilirsiniz.

ücretsiz dosya formatı dönüştürme siteleri

5- Convertio

Dosyaları bilgisayarınızdan, Dropbox’tan, Google Drive’dan veya bir URL’den hızlı bir şekilde dönüştürmek istiyorsanız Convertio sizin için ideal bir tercih olacaktır. Siteye girdiğinizde karşınıza toplam ne kadar boyutta dosya ve kaç adet dosya dönüştürdüklerine ait bir sayaç da bulunmakta. Convertio’nun güzel yanı tıpkı FreeFileConvert’de olduğu gibi, ”Daha Fazla Dosya Ekle” düğmesine tıklayarak aynı anda birden çok dosyayı dönüştürebilmenizdir. Dilerseniz de, dönüştürülen dosyalarınızı Dropbox veya Google Drive’a kaydedebilirsiniz. Hazır olduğunuzda dönüştür düğmesine tıklayın ardından dosya boyutuyla birlikte dönüştürme işleminin ilerleyişini görebilirsiniz (dönüştürülen her dosya için indir düğmesine basın). Ek olarak şunu da belirtmekte fayda var ki, tüm dönüştürmelerinizi içeren bir ZIP dosyasını da siteden edinebilirsiniz.

ücretsiz dosya formatı dönüştürme siteleri

Özetlemek gerekirse, bu yazımızda çoğu bilgisayar kullanıcısının sıkıntı yaşadığı dosya formatı problemini çözebileceğiniz ücretsiz dosya formatı dönüştürme siteleri listesini oluşturduk. Birbirinden farklı dosya türleri arasında kolaylıkla dönüştürme yapabileceğiniz bu siteler gerçekten ideal ve kullanışlı. Özellikle de oldukça basit bir kullanım deneyimi sundukları için her türden bilgisayar kullanıcısına da hitap ediyorlar.

Son olarak hatırlatmak isteriz ki, bu tür sitelere önemli/hassas bilgilerin olduğu dosyalarınızı yüklememelisiniz. Ne de olsa, ilgili servisin dosyalarınızı çevirme dışında ne yaptığı konusunda çok fazla bir bilgimiz bulunmamaktadır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Okumayı ve eleştirmeyi sever. Motor sporlarının sıkı takipçisi. Petrolhead.