Pandemi Dönemi Siber Suçlara İlgi Arttı

Pandemiyle beraber insanların alışkanlıkları ile birlikte ilgi alanlarının da değişmeye başladığı gözlemleniyor. COVID-19 sebebiyle bir süredir evlerinden çıkamayan insanlar bilgisayar korsanlığı başta olmak üzere siber suç olarak kabul gören konular hakkında daha fazla araştırma yapmaya başlamış durumdalar. Siber suçlara ilgi arttı teşhisi şimdilik sadece İnternet arama trendlerine dayanıyor olsa da, Hacker’lık olarak adlandırılan bilgisayar korsanlığı ve bir yerlere sızma insanların ilgisini son derece çekmiş gibi görünüyor.

Siber Suçlara İlgi Arttı

CyberNews’in yapmış olduğu bir araştırma birçok insanın siber suçlara ‘potansiyel bir gelir kaynağı’ olarak baktığını ortaya koyuyor. Son verilere göre Mart, Nisan, Mayıs aylarında siber suç etrafındaki “hackleme kursu”, “etik hackerlık kursu” gibi terimlerin aranması tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmış durumda.

Ayrıca Mart ayında popüler hacker siteleri ve forumlara girişlerin de %66’ya oranında artış gösterdiği belirtiliyor. Bu sonuçlar yakın zamanda siber suçluların artabileceğinin altını çiziyor.

bilgisayar korsanı
Şimdi herkes hacker olmak istiyor.

Rapora için Google Trendler ve SimilarWeb’deki siber suçlarla ilgili arama verileri analiz edildi. Sonuçlara göre “hack kursu” ve “etik hack kursu” aramaları tüm zamanların en yüksek seviyelerine
çıkarken “dark web’e nasıl erişirim?”,”hacklemeyi öğren” gibi diğer siber suçlarla ilgili terimler son 5
yılın en yüksek seviyesine çıktı. Ayrıca “nasıl hack yapılır?”, “nasıl hacker olunur?” ve “empire market” (dark web’in en büyük marketi) gibi terimlerin de arama sayılarında çarpıcı artışlar görülmüş durumda. SimilarWeb’e göre popüler hacker web sitelerine yönelik trafik Mart ve Nisan ayında belirgin bir şekilde artmış. CyberNews’e göre bilgisayar korsanlığı ile ilgili aramaların yıllar hatta on yıllar içerisindeki en yüksek seviyeye ulaşması, bu yıl içerisinden itibaren büyük bir siber suç dalgası olabileceği yönünde.

COVID-19 virüsünün siber suçlara etkisi olup olmadığını anlamak için Google Trendleri kullanan araştırma, siber suçlarla ilgili terimlerin en yüksek seviyede olduğunu gösterdi. Aynı şekilde bilgisayar korsanlığı hakkında kurs aramaları da Mart ayının sonunda görülmemiş bir artışla başlayarak Nisan ayına kadar yükselmeye devam etmiş durumda. Sonuçlara bakarak bu aramaların hepsinin siber suç amacıyla yapıldığının söylenmesi elbette yanlış olur. Ancak İnternet kullanıcılarının siber suç kategorisine girebilecek konulara ilgi gösterdiği ise rahatça söylenebiliyor.

Birçok ülkede siber suçlara karşı ilginin artışta olduğu gözlemlenirken, rapora göre siber suçlara artan ilginin çoğunluk olduğu ilk beş ülke şöyle:

  1. Bangladeş
  2. Nijerya
  3. Hindistan
  4. Pakistan
  5. Endonezya

Ülkemizde Durumlar Ne?

siber suçlara türkiyede ilgi
Pandemiyle Beraber İnsanların İlgi Alanı Değişti: Hackerlık Aramaları

Bu süreçte ülkemiz de payını almış durumda. Türkiye’de siber suç terimlerinin aramalarında çok ciddi bir artış olmasa da, 2020 yılı itibari ile siber korsanlık web sayfaları ve eğitimleri oldukça fazla ziyaretçiye ulaşıyor.

Bilgisayar korsanı diye adlandırılan kişiler elbette her zaman kötü amaçlı olarak kabul görmüyor. Ancak araştırmalara göre bu işe ilk başlayan kişiler genellikle zarar verme üzerine yoğunlaşıyor. Belirli bir dönemden sonra beyaz şapkalı bilgisayar korsanı denilen, tahribattan ziyade açıkları bularak, ilgili açıkların düzeltilmesi konusunda yardımlarda bulunan bilgisayar korsanı olmayı tercih ediyorlar.

Umarız bu kadar araştırma yapan insan beyaz şapkayı takmayı planlıyordur.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.