Uber ve Arrival Elektrikli Araba Üretecek: 2023’te Geliyor

Dünyanın en büyük ulaşım ağı şirketlerinden Uber ve İngiliz şirket Arrival ortak olarak bir elektrikli araba üretecek. Uber ve Arrival, aracın tasarımını bu yıl içerisinde tanıtacak. Ancak, aracın üretimi 2023 yılında başlayacak.

Şirketler, fosil yakıtların hızla tükenmesinden dolayı elektrikli arabaların üretimine ağırlık vermeye başladılar. Honda, Mini ve daha birçok araba üreticisi, benzinli arabalarının üretimlerine son vereceklerini açıkladı.

Otomotiv sektörünün dışındaki şirketler de elektrikli araç üreteceklerini belirtiyorlar. Uber de bu şirketlerden birisi.

Araba Uygun Fiyatlı Olacak

Bir Amerikan şirketi olan Uber, İngiliz bir girişim olan Arrival ile ortak bir elektrikli araba üretecek. Üretilecek olan araba sadece Uber’e özel olmayacak. Fakat üretilecek araçlar, Uber’in %100 elektrikli araç kullanma hedefinin bir parçası olabilirler.

İki şirketin amacı da tüm kullanım alanlarına uygun bir araç tasarlamak. Bunun yanı sıra Arrival ve Uber, aracın uygun fiyatlı olmasını planlıyor.

Aracın tasarımı henüz net olarak belli değil. Ancak Arrival ve Uber, paylaştıkları görsellerle aracın iç tasarımı hakkında bilgi veriyor. Yapılan açıklamada, arabanın tasarımının bu yıl içerisinde tanıtılacağı belirtiliyor.

Uber Elektrikli Araba

Paylaşılan görseller incelendiğinde, arabanın iç tasarımının oldukça sade olduğu gözüküyor. Arabanın kontrol panelinde yatay bir ekran mevcut. Bunun dışında direksiyonda çok fazla kontrol tuşu bulunmuyor.

Arrival, yaptığı açıklamada arabanın iç tasarımının klasik gözükmesinin yanı sıra diğer araçlardan birkaç farkının olduğunu belirtiyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise sürücü koltuğu oluyor. Şirketin iddialarına göre araçta, uzun yolculuklar için ergonomik tasarıma sahip bir sürücü koltuğu mevcut.

Bunun yanı sıra ön tarafta bulunan yolcu koltuğu katlanabiliyor. Arrival ve Uber’in geliştirdiği araç bu sayede daha fazla diz mesafesine sahip.

Uber’in ulaşım sektöründeki görevi ve konumu düşünülünce bu ufak koltuk hamlesi oldukça mantıklı bir hal alıyor. Uber ile seyahat eden yolcuların daha konforlu bir yolculuk geçirmesi için ön koltuk kapatılabilecek.

Arrival ve Uber Elektrikli Araç

Arrival yetkilisi Tom Elvidge yaptığı açıklamada, aracın tasarımında daha önce uygulanmamış birçok ince detay olacağını belirtiyor. Elvidge, aracın uygun fiyatlı olabilmesi adına üretim maliyetini olabildiğince azaltacaklarını söylüyor.

Uber, 2040 yılına kadar bünyesindeki tüm araçların elektrikli olacağını açıklamıştı. Şirketin daha sonra elektrikli araç üretimi konusunda bir adım atması %100 elektrikli araç hedefine ulaşabileceklerini gösteriyor.

Peki sizce Uber elektrikli araç üretimi konusunda başarılı olabilecek mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.