Honda Elektrikli Araç Üretimine Odaklanacak

Yenilenemeyen enerji kaynaklarının hızla tükenmesinden dolayı araç üreticileri üretim tercihlerini değiştirmeye başladı. Mini, Volvo, Volkswagen ve Ford başta olmak üzere birçok şirket elektrikli araç üretimine ağırlık vereceklerini açıklamıştı. Şimdi ise bu markalara bir yenisi daha eklendi. Japon otomotiv devi Honda, yapılan açıklamaya göre 2040 yılına kadar gazla çalışan otomotiv üretimini durduracak. Honda, 2040 yılından sonra tamamen elektrikli araç üretimine odaklanacak.

Açıklama Yeni Honda CEO’sundan Geldi

Honda E
Honda E

Fosil yakıtların hızla tükenmesi otomotiv şirketlerinin alternatif enerji kaynaklarına yönelmelerine sebep oluyor. Birçok araba üreticisi yakın zamanda benzinli araç üretimlerine son vereceklerini açıkladı. Otomotiv devi Honda da yapılan son açıklamayla birlikte bu şirketlerin arasında yerini aldı.

Honda’nın yönetiminde nisan ayında büyük bir değişiklik gerçekleşmişti. Nisan 2021’de, 2015 yılından beri şirketin CEO’luk görevini üstlenen Takahiro Hachigo görevini terk etti. Onun yerine ise görevi Toshihiro Mibe devraldı. Konuyla ilgili açıklamayı da Honda’nın yeni CEO’su Toshihiro Mibe yaptı.

Bir basın toplantısında konuşan Mibe, Japon hükümetinin politikalarının da aldıkları bu kararda etkili olduğunu belirtti. Japon hükümeti, 2030 yılına kadar karbon emisyonunu %46 azaltmayı hedefliyor. Japon devi Honda da bu politikayı desteklemek amacıyla elektrikli araç üretimine odaklanmaya karar verdi.

Mibe yaptığı açıklamada, şirketin elektrikli araçlar üzerinde yaptıkları araştırma ve geliştirmelere hız vereceklerini belirtti. Bu kapsamda Honda, 2021-2027 yılları arasında elektrikli araç araştırmaları için 47 milyar dolar yatırım yapmayı hedefliyor.

Şirketin yeni uygulayacağı politika motosiklet ve moped serilerini de kapsıyor. Hatta Honda, bu kapsamda 2024 yılına kadar 3 yeni moped ve 1 yeni elektrikli motosiklet modeli çıkartmayı planlıyor.

Honda Elektrikli Araç Üreten Şirketlerden Birisi

Honda Elektrikli Araba

Otomotiv devi Honda, önceki yıllarda da elektrikli araç üretmeyi denemişti. Şirket bu kapsamda Clarity EV serisini tanıtmıştı. Ancak kısa bir süre önce Honda tarafından yapılan açıklamayla bu serinin üretiminin durduğunu belirtmişti.

Bu seri dışında Honda, 2019 yılının sonlarında diğer bir elektrikli araç serisi olan Honda E’yi tanıtmıştı. Araç, elektrikli olmasının yanı sıra tasarımıyla dikkatleri üzerine toplamayı başarmıştı. Şehir içi kullanım için tasarlanan araç, 2020 ortalarında 33 bin 850 € fiyatıyla Almanya’da satışa çıkmıştı.


Toshihiro Mibe, yaptığı açıklama ile bazı Honda hayranlarını sevindirirken bazılarını ise üzdü. Bilindiği gibi elektrikli araçları destekleyenler kadar benzinli araçları destekleyenlerin sayısı da oldukça fazla. Ancak, fosil yakıtların çevreye ve insanlara verdiği zararı göz önünde bulundurduğumuzda elektrikli araçların yaygınlaşması kaçınılmaz diyebiliriz.

Honda’nın yeni elektrikli araçlarının nasıl olacağı oldukça merak ediliyor. Sizler de beklentilerinizi ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.