Mini Elektrikli Araç Üzerine Odaklanıyor: Son Tarih 2030

Dünya çapında fosil yakıtların hızla tükenmesinden dolayı birçok araba üreticisi elektrikli araç üretimine ağırlık vermiş durumda. Ford ve Volvo başta olmak üzere birçok şirket yakın zamanda elektrikli araç üretimini hızlandıracaklarını açıklamıştı. Çok yakında bu markalara bir yenisinin ekleneceğini söyleyebiliriz. Söylenenlere göre İngiliz araba üreticisi Mini, 2030 yılında sadece elektrikli araç üretmeye başlayacak. Aynı iddialara göre Mini, 2025 yılında petrolle çalışan son arabalarını satışa çıkaracak. 2030 yılından itibaren ise sadece elektrikli araç üretmeye başlayacak.

Mini, Elektrikli Araçlarını Çok Yakında Satışa Sunacak

Mini Cooper SE
Cooper SE

Mini, Alman araba devi BMW grubuna bağlı bir otomobil markası. BMW, yakın gelecekte Mini’nin sadece elektrikli araçlar üretmesini hedefliyor.

Mini’nin şu an piyasada Cooper SE isimli elektrikli bir aracı mevcut. Yapılan iddialara göre ise 2027 yılında Mini’nin piyasadaki araçlarının %50’si elektrikli hale gelmiş olacak. 2030 yılına gelindiğinde ise şirket sadece elektrikli araç üretmeye başlayacak. Ayrıca iddialara göre Mini, elektrikli araçlarını bir Çin şirketi olan Great Wall Motor ile ortak üretmeye başlayacak.

Ortaya atılan iddialar ile birlikte Mini hayranları petrolle çalışan araçların ne olacağını merak etmeye başladılar. Dedikodulara göre Mini, 2025 yılına kadar petrolle çalışan araç üretimine devam edecek. Ancak 2025 yılında petrolle çalışan son araçlarını satışa sunacaklar.

Ülkemizde hala petrolle çalışan araçlar elektrikli araçlara göre daha popüler olsa da Avrupa’da bu durum değişmeye başladı diyebiliriz. 2020 yılında paylaşılan raporlara göre, Avrupa’da satılan elektrikli araç sayısı oldukça fazla. Bu yüzden BMW‘nin bu kararı ülkemizdeki Mini hayranlarını üzecek olsa da Avrupa’da oldukça güzel tepkiler alacağını söyleyebiliriz. Durum şimdilik böyle ancak, 2030 yılına kadar ülkemizdeki yollar ve şarj istasyonları elektrikli araçların kullanımına daha elverişli hale gelebilir.

Tabii ki bunlar şimdilik bir iddiadan ibaret. BMW’nin çok yakında bir yönetim toplantısı yapacağı ve bu kararın basınla paylaşılacağı belirtiliyor. Her ne kadar bu haberin şu anlık sadece iddiadan ibaret olduğunu söylesek de birçok araba üreticisinin elektrikli araçların üretimine ağırlık vermesi haberin doğruluk oranını yükseltiyor.

Mini’nin böyle bir karar alması doğamız ve geleceğimiz için son derece kritik. Fosil yakıtların hızla tükenmesinden dolayı gelecekte de birçok araba üreticisinden bu tarz haberler almamız oldukça muhtemel.


Sizler BMW’nin bu kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? Gelecekte Mini yapımı bir elektrikli araç kullanmayı düşünür müsünüz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.