Twitter, Yeni Olumsuz Oy Özelliğini Test Ediyor

21 Temmuz tarihinde Twitter Support tarafından paylaşılan bir gönderiye göre yeni bir özellik çok yakında Twitter’a geliyor. Twitter, Reddit gibi forumlarda da var olan olumsuz oy özelliğini test ediyor.

Twitter geliştiricileri, platformu daha iyi hale getirmek için sürekli çalışıyor. Özellikle son bir sene içerisinde birkaç büyük özellik getiren Twitter geliştirmelere ara vermeyecek gibi gözüküyor. Her ne kadar tüm özellikler beklenen ilgiyi görmeyen özellikler platformdan kaldırılsa da Twitter denemekten vazgeçmiyor.

Twitter tarafından sunulan özelliklerin en yenisi ise olumsuz oy butonu oluyor. Twitter’ın test ettiği yeni özellik ile kullanıcılar bir Tweet’e gelen cevapları beğenmediklerini de ifade edebilecek. Ancak şirket, bu özelliğin tam olarak beğenmeme işlevinde olmadığını belirtiyor.

Twitter, bu denemeyi kullanıcıların deneyimini daha iyi bir hale getirmek için gerçekleştirdiklerini ifade ediyor. Şirket, test ettikleri bu özellik ile verileri analiz ederek bir konuşmadaki en uygun cevapları kullanıcının oylamasına göre sunacaklarını belirtiyor.

Bir başka deyişle, kullanıcılar atılan Tweet’e verilen cevapları olumsuz olarak oylayabilecek. Twitter, analiz ettiği bu oylamaların sonucunda gelecek dönemde kullanıcının karşısına daha uygun yanıtları çıkartacak.

Ayrıca, bu olumsuz oyların hiç kimse tarafından görülmeyeceği de belirtiliyor. Bir cevaba verilen olumsuz oylar yalnızca oyu veren kullanıcı tarafından görülebiliyor. Öte yandan, olumlu oy ya da beğenme durumu klasik işlevini sürdürüyor.

Özellik için Araştırmalar Sürüyor

Twitter, bu yeni özelliğin şimdilik sadece bazı iOS kullanıcılarının karşısına çıkacağını belirtiyor. Henüz araştırma aşamasındaki özelliğin herkese sunulup sunulmayacağı belli değil.

Şirket, özellik için üç farklı grup oluşturmuş gibi gözüküyor. İlk grupta bir yukarı ok butonu ve bir aşağı ok butonu cevapların altında yer alıyor. Diğer grupta alışılagelmiş beğenme butonunun yanında bir aşağı ok butonu bulunuyor.

En ilginç deneme ise şüphesiz son grup. Twitter, her iki tuşu da tamamen değiştirerek başparmak aşağı ve başparmak yukarı butonlarını kullanıcılarının karşısına çıkarıyor.

Özelliğin tam olarak bir beğenmeme özelliği olmasının en büyük kanıtı olumsuz oyların tüm kullanıcılar için bir etkisinin olmaması. Twitter tarafından yapılan açıklamaya göre olumsuz oy verilen yanıtlar yanıtların sıralamasını herhangi bir şekilde değiştirmiyor.

Reddit’in Twitter’a verdiği yanıt

Reddit, YouTube ve benzeri platformlarda uzun süredir olan bu “beğenmeme” butonu hakkında önümüzdeki dönemde daha detaylı açıklamalar gelecektir. Ancak şimdilik Twitter, özelliğin test ve araştırma aşamasında olduğunu belirtmekten fazlasını yapmıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.