Twitter Fleets İçin Kullanıcıları Şaşırtan Karar Geldi!

Twitter, bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda Fleets adındaki yeni özelliğini kullanıcılarla buluşturmuştu. Bu özellik aslında Twitter kullanıcılarına hikaye paylaşma olanağı sunmuştu. Ancak Twitter geliştiricileri Fleets’in performansından pek memnun kalmadılar gibi duruyor. Çünkü şirket tarafından yapılan yeni bir karar ile Fleets, 3 Ağustos’tan itibaren Twitter platformunda bulunmayacak.

Şirket yetkilileri bu kararın nedenini net olarak açıklamadı. Ancak bazı Twitter kullanıcıları, hikaye sisteminin Twitter’da bulunmasını doğru bulmuyorlardı. Platformun geliştiricileri de bu görüşü benimsenmiş gibi duruyor.

Twitter, yaptığı açıklamada Fleets’in kaldırılmasının bazı nedenleri paylaştı. Bu nedenler temel olarak hikaye sistemini gereksiz bulan kullanıcıları haklı çıkartıyor diyebiliriz.

Kullanıcılar 3 Ağustos’ta Fleets’e Veda Edecekler

Twitter, yaptığı açıklamada kullanıcıların Fleets’e yeterince ilgi göstermediklerini kabul etti. Bazı kullanıcılar, sistemin tanıtıldığı ilk zamanlarda bu durumu tahmin ediyorlardı.

Çünkü kullanıcılar, Twitter’ı fotoğraf paylaşmaktan daha çok görüşlerini paylaşmak için kullanıyorlar. Bu yüzden de hikaye sisteminin Twitter kullanıcıları için ilgi çekici olmayacağı tahmin ediliyordu.

Bunun dışında Twitter geliştiricileri, Fleets’in platformun ana yapısında bozulmalara yol açtığını belirtti. Bu yüzden de geliştiriciler, Fleets yerine Tweet sistemini geliştirmenin daha doğru olacağını belirtiyorlar.

Twitter, yaptığı açıklamada Fleets özelliğine 3 Ağustos’ta veda edileceğine dair karar verdiklerini ifade etti.

Şirket yetkilileri, kullanıcıların görsel paylaşımından daha çok Tweet paylaşmalarını istiyorlar. Ancak yapılan açıklamada bunun için henüz etkili bir sistem geliştirilemediği kabul ediliyor. Bu yüzden de önümüzdeki aylarda Twitter geliştiricileri, yeni özellikler ile kullanıcılarının karşılarına çıkabilirler.

Bilindiği gibi Fleets kısmı Twitter ana sayfasının en üstünde yer alıyordu. Twitter, tasarım anlamında pek değişiklik olmayacağını belirtiyor. Geliştiriciler, Fleets kısmını Spaces ile doldurmayı planlıyorlar.

Twitter tarafından geliştirilen Spaces, Fleets’e göre daha çok ilgi gördü diyebiliriz. Hatta Spaces, kısa bir zamanda Clubhouse ile rekabet edebilecek duruma geldi.

Twitter, özellikle pandemi sürecinde kullanıcılarının ilgisini çekebilmek adına birçok özellik geliştirdi. Ancak görüldüğü üzere şirket, bazı özelliklerden istediği performansı alamadı.

Bu durum Twitter yetkilileri için olumsuz bir örnek olmayacak gibi duruyor. Çünkü şirket yetkilileri, gelecek aylarda kullanıcıların daha çok Tweet atmalarını sağlayacak özellikler geliştirecekleri konusunda oldukça iddialılar.

Şimdilik Twitter’ın bu konuda ne gibi projelerinin olduğu bilinmiyor. Fakat, Twitter’ın hız kesmeden yenilikler geliştirmeye devam edecek olması kesin gibi duruyor.

Sizler Twitter’ın ne gibi yeni özellikler geliştireceğini düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.