Twitter Güvenlik İçin Yeni Bir Özellik Geliştiriyor

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Twitter, hız kesmeden yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Twitter, şimdi de platformu güvenlik açısından daha iyi bir yer yapmak adına yeni bir özellik geliştiriyor.

Özellikle pandemiyle birlikte Twitter’ın kullanıcı sayısında çok büyük bir artış oldu. Şirket de bu yüzden bu süreçte birçok yeni özellik tanıttı.

Sosyal medya platformları, insanlar için çok keyif veren yerler haline geldi. Fakat bu platformları kötü niyetle kullanan insanlar da mevcut. Bu yüzden de kullanıcılar sözlü taciz gibi istenmeyen durumlarla karşılaşabiliyorlar.

Twitter da böyle durumların önüne geçebilmek için yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Şirket, bir süredir platformun güvenliği hakkında çalışmalar yapıyordu. Hatta Twitter, bunun için de istenmeyen kullanıcıları susturma gibi birkaç özellik eklemişti.

Ancak bu özellik, istenmeyen durumların önüne pek geçemedi. Çünkü bilindiği üzere Twitter’da isteyen kişi, istediği kullanıcıdan bahsederek Tweet paylaşabiliyor. Bu durum da kullanıcılar için çok rahatsız edici olabiliyor.

Bunun farkına varan Twitter, kullanıcılara artık hangi kullanıcıların kendilerinden bahsedebileceğini seçebilecekleri bir özellik geliştiriyor.

Twitter Güvenliği Artırmaya Çalışıyor

Özellikle pandemiyle birlikte insanlar zamanlarının çoğunu evlerinde geçirmeye başladılar. Bu durum da sosyalleşme ihtiyacının karşılanmasını zorlaştırdı.

Bu noktada devreye sosyal medya platformları giriyor. Pandemiyle birlikte birçok insan sosyal medya platformlarına yöneldi. Bu durum insanların sosyalleşme ihtiyaçlarını karşılarken güvenlik konusunda bazı sıkıntılar yaşamalarına sebep oluyor.

Twitter da bu sıkıntıları en aza indirmeye çalışan şirketlerin başında geliyor. Şirket, özellikle güvenlik konusunda sıkı tedbirler almaya çalışıyor. Fakat yine de platformda bulunan kötü niyetli insanlar, bir şekilde diğer kullanıcıları rahatsız edebiliyorlar.

Twitter ürün tasarımcısı Dominic Camozzi, bu tür durumların sayısını azaltacak bir özellik tanıttı. Camozzi tarafından tanıtılan özelliğe göre artık Twitter kullanıcıları kimin kendilerinden bahsedip bahsedemeyeceğini ayarlayabilecek.

Bunun dışında kullanıcılar, kendilerinden bahsetmelerini istemediği kullanıcıları belirli süreyle kısıtlayabilecekler.

Twitter Güvenliği Artırmaya Çalışıyor

Ayrıca bu özellik sayesinde kullanıcılar, bahsedildikleri bir Tweet’ten kendi etiketlerini kaldırabilecekler. Böylece Twitter, insanların istemedikleri Tweetler’de olmalarının önüne geçecek.

Özelliğin bir diğer güzel tarafı ise çok fazla bahsedildiğinizde sizlere bildirim gelecek olması. Bu sayede etiketlendiğiniz önemli gönderileri kaçırmamış olacaksınız.

Bu özellik, Twitter kullanıcıları için oldukça faydalı olacaktır. Çünkü insanlar sıklıkla istemedikleri paylaşımlarda yer alabiliyorlar. Bu durum da kullanıcılar için gerçekten oldukça rahatsızlık verici olabiliyor.

Camozzi, özelliğin ne zaman herkesin kullanımına açılacağını belirtmedi. Fakat özelliğin tanıtımı yapıldığına göre, Twitter özelliği çok yakıda kullanıcılarının kullanımına açacaktır. Ayrıca yeni güvenlik özelliği Twitter Blue kapsamında da sunulabilir.

Sizler Twitter’ın yeni özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.