Twitter Bazı Sahte Hesapları Onayladığını İtiraf Etti

Sosyal medya platformlarına gösterilen ilgi, pandemiyle birlikte iyice artmaya başladı. Bu yüzden şirketler de platformlarına sürekli yeni özellikler katmaya çalışıyorlar. Twitter da bu platformların başında geliyor. Bilindiği üzere şirket, geçtiğimiz aylarda hesap onaylama başvurularını almaya başladı. Bu başvurular çok doğru bir şekilde değerlendirilmiyor gibi duruyor. Çünkü Twitter, bazı sahte hesapları onayladığını kabul etti.

Twitter yetkilileri yaptıkları açıklamada hesapları yanlışlıkla onayladıklarını açıkladı. Bunun üzerine yetkililer, durum fark edilir edilmez gerekli işlemleri yaptıklarını belirttiler.

Twitter Hesapları Kalıcı Olarak Askıya Aldı

Sosyal medya platformlarının spam, sahte hesap gibi konularda bazı önlemleri mevcut. Twitter, bu konudaki en hassas sosyal medya platformlarının başında geliyor diyebiliriz. Çünkü Twitter, diğer platformlardan biraz farklı.

Twitter’ın işleyişi gereği sahte hesaplar oldukça rahatsız edebiliyor. Hatta bu hesaplar kullanıcıların güvenliğini bile tehdit edebiliyor. Bu yüzden de Twitter, yanlışlıkla onaylanan hesapların “spam” ve güvenlik kuralları gereği kalıcı olarak askıya alındıklarını açıkladı. Bunun dışında şirket, bu hesapların onay rozetini de iptal etti.

Twitter’daki onay rozeti kullanıcıların oldukça ilgisini çekiyor. Çünkü bu rozet, hesabın güvenilir olduğunu gösteriyor. Kullanıcılar da bu rozete sahip kişilerle daha rahat iletişim kuruyor.

Ancak şirketin yanlışlıkla da olsa sahte hesaplara onay vermesi Twitter’a duyulan güvenin biraz sarsılmasına yol açabilir. Bu yüzden şirketin hesapların onaylanmasını sağlayan algoritmasını tekrar gözden geçirmesi gerekecek gibi duruyor.

Çünkü veri analisti “Conspirador Norteño” tarafından açıklanan verilere göre Twitter en az 1200 sahte hesaba onay verdi. Twitter’ın az sayıda hesap olarak ifade ettiği bu sayının hafife alınmaması gerek.

Conspirador Norteño tarafından paylaşılan hesaplardan bazıları askıya alınmışken bazıları hâlâ erişilebilir durumda. Bu yüzden Twitter’ın şimdilik bu hesaplara karşı aldığı önlemler yetersiz kalmış gibi duruyor.

Ayrıca Norteño’nun 1200’den fazla sahte hesaba onay verildiğini tespit etmesi, kullanıcıların aklına Twitter’ın hesaplara onay vermeden önce hesapları kontrol edip etmediği sorusunu getiriyor. Özellikle yüzlerce kullanıcı mavi tik alamazken bazı sahte hesapların doğrulanması kafaları karıştırıyor.

Bu durum üzerine Twitter’ın herkese açık onay başvurularını almaya devam etmeden önce bazı değişikliklere gitmesi gerekiyor. Twitter’ın konu hakkında yeni önlemler alıp almayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Sizler Twitter sahte hesapları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Twitter, bu hesaplar hakkında yeterli önlemleri alıyor mu? Şirketin bu hesaplara yanlışlıkla olsa bile onay vermesi onaylı hesaplara bakış açınızı değiştirdi mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.