Twitter, Yeni Gizlilik Özellikleri Geliştirdiğini Açıkladı

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Twitter, özellikle pandemiyle birlikte daha da popüler olmayı başardı. Birçok kişi pandemi sürecinde sosyalleşme ihtiyaçlarını Twitter üzerinden sağlamaya çalışıyor. Şirket de bu yüzden sürekli yeni özellikler geliştirerek kullanıcılarının ilgisini canlı tutmak istiyor. Twitter şimdi de yeni gizlilik özellikleri ile kullanıcılarının karşısına çıktı.

Twitter Proje Geliştiricisi Lena Emara, gizlilikle alakalı geliştirdikleri 4 yeni özelliğin görselini paylaştı. Şirket, özellikler için kullanıcılarından görüş bildirimi yapmalarını bekliyor. Çünkü yapılacak geri bildirimler, özelliklerin akıbeti için son derece önemli olacak.

Twitter Özellikleri Kullanıma Sunmayabilir

Bilindiği üzere gizli hesaplar, takipçisi olmayan kişilere bir yanıt verdiklerinde bu yanıt herkese açık olarak gözükmüyor. Bu özellik bazı zamanlarda çok tuhaf durumlara yol açabiliyor. Örneğin gizli bir hesaptan yorum yapan kullanıcı, yorumunu herkesin görebileceğini sanarak cevap bekleyebiliyor.

Twitter tarafından tasarlanan yeni özelliklerden birisi bu durumla ilgili oldu. Artık hesabı gizli olan kullanıcılar, takipçisi olmayan birisine yanıt verdiğinde yanıtı herkese açık olarak yayınlayabilecekler.

Bunun dışında bir başka özellik ise birden fazla hesabı bulunan Twitter kullanıcılarının işine yarayacak. Çünkü şirket, birden fazla hesabı olan kullanıcıların hesapları arasında geçişi kolaylaştıracak bir özellik geliştirdi. Twitter’ın ana sayfasında bulunacak olan küçük bir pencere hesaplar arası geçişe olanak sağlayacak.

Twitter Yeni Özellikler Geliştiriyor

Geliştirilen diğer iki özellik ise kullanıcı gizliliğiyle alakalı oldu. Özelliklerden birisi kullanıcılara, kendi kullanıcı adları arandığında bildirim gitmesini sağlayacak. Böylece kullanıcılar, aranma durumuna göre gizlilik ayarlarını değiştirebilecekler.

Son özellik ise kullanıcılara periyodik aralıklarla gizlilik ayarlarından memnun olup olmadığını soracak. Buradaki bildirimlere göre özellik, kullanıcılarına ayarlar menüsüne gitmeden bazı gizlilik ayarlarını değiştirme olanağı sunacak.

Lena Emara, bu özelliklerin görsellerini de Twitter hesabından paylaştı. Ancak paylaşımda özelliklerin şimdilik konsept olduğu belirtiliyor. Yani Twitter, bu özellikleri kullanıma sunmayabilir. Bu noktada şirketin kullanıcılardan aldığı geri dönüşler özelliklerin geleceğinde çok etkili olacaktır.

Twitter, geçtiğimiz aylarda da güvenlik konusunda bazı yeni adımlar atmıştı. O yüzden şirketin güvenlikle alakalı yeni özellikler geliştirme ihtimali oldukça yüksek. Twitter, bu konudaki net kararlarını ileriki günlerde kullanıcılarıyla paylaşacaktır.

Sizler Twitter tarafından tasarlanan yeni gizlilik özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Twitter, kullanıcılarına yeterince güvenli bir ortam sağlayabiliyor mu? Sizler de görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.