Twitch Cinsel İstismar Suçlamalarına Cevap Verdi

Twitch cinsel istismar ve ırkçılık ile suçlanan yayıncılarına yönelik yeni bir açıklama yayımladı. Yaptığı açıklamada “En kısa zamanda ortaya çıkan her vakayı gözden geçiriyoruz ve en ağır vakalara öncelik verdik. Tespitlerimiz sonucunda hesapları derhal askıya almaya başlayacağız.” dedi. Twitch, olayın Twitch ile ilgili olmadığını, bu durumla ilgili daha fazla bilgi toplamak istediklerini ve daha kapsamlı bir araştırma yürütmek için durumun daha yetkili makamlara bildirileceğini söylüyor.

Düzinelerce kadın Twitch üzerinden diğer yayıncılar ya da izleyiciler tarafından cinsel saldırıya uğradığını iddia etmişti. Bazı yayıncılar ise Twitch’in içerik üreticilerine yönelik cinsel saldırı iddialarına yeterince hızlı bir şekilde müdahale etmediğini söyledi. Kısaca bu platformda kadın yayıncılara, içerik üreticilerine ya da izleyicilere karşı büyük bir cinsel istismar ya da bir taciz söz konusu. Twitch ise artık cinsel istismar konusuna bir çözüm üretmesi gerektiğini anlamış gözüküyor.

twitch yayın platformu cinsel istismara karşı geliyor

Twitch içerik üreticilerinin canlı yayın açarak direkt olarak izleyicilerden yani kullanıcılardan bağış alabildiği günlük izleyici sayısının 30-40 milyon olduğu çok kanallı bir televizyon gibidir. İçerik üreticileri çeşitli alanlarda yayın açabilirler. Genel olarak oyun oynayan ve bunu kaydeden yayıncılar tarafından yayın yapılmaktadır. Birçok insan kendine bu şekilde ek gelir elde edebilir.

Bu platformda yayın yapılırken bir sohbet penceresi de vardır ve insanlar bu kısımda kendi düşüncelerini belirtebilirler. Bu şekilde anonim olarak gizlenen insanlar hem yayıncılara hem de kullanıcılara onların haklarını ihlal eden sözler söyleyebilir. Bazı yayıncılar da bu şekilde aynı şeyi diğer yayıncılara ya da izleyenlere yapabiliyor.

Twitch Cinsel İstismara Karşı Yasaklı Kelimeleri Artıracak

twitch logosu

Twitch, bu sıkıntılar karşısında birçok konuda önlem alacağını duyurdu. Taciz ve nefret söylemleri ile mücadele için daha fazla yardımcı araç ya da uygulamalarla Twitch’i daha güvenli bir ortama getireceğini söyledi. Sohbet kısmında yasaklı kelimelere izin verilmeyeceğini ve yasaklı kelimeler listesini daha da geliştireceklerini belirtti. Tabii ki yalnızca bu önlemler alınmadı.

Yayıncı JessyQuil, bazı yayıncılara karşı olan şikayetleri normal ve anonim kullanıcılardan toplayarak Google e-tablosu oluşturdu. Bununla beraber, Twitch ufak çaplı bir yayın yasağı getirdi. Cinsel istismar, ırkçılık ya da nefret söylemi gibi konuları tartışmak için bir yayın düzenlendi. Birçok yayıncı ve Twitch CEO’su Emmet Shear bu yayına katıldı. Yayında JessyQuil’in hazırladığı şikayet tablosu değerlendirildi ve diğer içerik üreticileriyle fikir alışverişi yapıldı.

Twitch yaptığı açıklamada da dediği gibi bu hesapları askıya almaya başladı. StreamerBans.com sitesinde, yakın zamanda yasaklanan Twitch yayıncılarının listesi paylaşıldı.

Twitch bu platformu, taciz ve nefret söylemlerinin olmadığı daha güvenli bir ortam haline getirme çabalarını sürdürmekte kararlı gibi görünüyor. Platformda değişikliğe neden olan diğer yayıncı ve izleyici topluluklarından aldığı şikayetler bu konuda iyi bir başlangıç oldu. Elbette bu konuda yapılması gereken daha çok şey var gibi görünüyor. Bu durum oyun endüstrisindeki davranışlar hakkında çok daha geniş bir tartışmanın başlangıcı olabilir mi?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı