Oyun Programlama İçin En İyi 7 Python Framework’ü

Battlefield, Pirates of Caribbean ve daha bir çok popüler video oyunları için çok sayıda işlevselliği ve eklentileri nedeniyle Python programlama dili kullanılıyor. Oyun endüstrisindeki ilerlemeyle beraber, Python dili oyun programlama bakımından olağanüstü bir seçim olduğunu kanıtlamış oldu.

Bu yazımızda, oyun geliştirme için bilmeniz gereken 7 Python Framework’ünü listeledik.

Not: Önem sırasına göre listelenmemiştir.

1- Pygame

Pygame, mükemmel SDL (Yazılım ve Dokümantasyon Yerelleştirmesi) kütüphanesinin üzerine inşa edilmiş multimedya uygulamaları yapmak için (oyun gibi) kullanılan açık kaynaklı bir Python kütüphanesidir.

Bu kütüphane C, Python, Native, OpenGL’nin bir kombinasyonudur. Pygame, kullanıcıların Python dili ile tam kapasiteli oyunlar ve multimedya programları oluşturmalarını sağlar. Son derece işlevli olmasının yanı sıra, neredeyse her platformda ve işletim sisteminde çalışmaktadır.

Bazı özellikleri:

  • Çok çekirdekli CPU’lar kolayca kullanılabilir.
  • Daha çok temel işlevleri karşılamak amacıyla C ve Assembly kodunu kullanır.
  • Basit ve portatiftir.
  • Oyun programlama için az miktarda kod gereklidir.

Daha detaylı bilgi almak ve kütüphaneyi indirmek için GitHub deposuna göz atabilirsiniz.

2- PyKyra

PyKyra, Python için hem SDL’ye hem de Kyra oyun motoruna dayanan en hızlı oyun geliştirme çerçevelerinden biridir. Bu çerçevenin standart özelliklerinin yanı sıra, MPEG video, MP3, Ogg Vorbis, Wav vb. gibi sesleri, doğrudan görüntülerin okunmasını ve çok daha fazlasını destekler.

İlgili sayfaya giderek daha detaylı bilgi alabilir ve kütüphaneyi indirebilirsiniz.

3- Pyglet

Pyglet, Python için açık kaynaklı, çapraz platformlu pencereleme ve multimedya kütüphanesidir. Güçlü bir Python kütüphanesi olan Pyglet, Windows, Mac OS X ve Linux gibi işletim sistemlerinde oyun geliştirmek ve görsel açıdan zengin olan uygulamalar yapmak için kullanılabilir. Pyglet, pencerelemeyi, Joystickleri, OpenGL grafiklerini, resim, video ve müzik yüklemeyi destekler. Ayrıca, Python 3.5+ ve daha eski sürümlerinde çalışır.

Bazı özellikleri:

  • Harici bağımlılık ve kurulum gereksinimi yoktur.
  • Esnek yerel pencerelemeye sahiptir
  • Görüntü ve sesleri destekler.
  • Saf Python ile yazılmıştır.

Daha detaylı bilgi almak ve kütüphaneyi indirmek için GitHub deposuna göz atabilirsiniz.

4- PyOpenGL

python oyun programlama kütüphanesi pyopengl

PyOpenGL, OpenGL ve ilgili API’lara en yaygın platformlar arası Python bağlarından biridir. PyOpenGL’de bağlanma, standart Ctypes kütüphanesi kullanılarak oluşturulur. PyOpenGL, Python için PyGame, PyQt, Raw XLib gibi çok sayıda harici GUI (grafiksel kullanıcı arayüzü) kütüphanesi ile birlikte çalışabilir.

Daha detaylı bilgi almak ve kütüphaneyi indirmek için GitHub deposuna göz atabilirsiniz.

5- Kivy

Çok dokunuşlu uygulamalar gibi, özgün kullanıcı arayüzleriyle donatılmış olan Kivy, uygulamaların hızlı gelişmesi için kullanılan açık kaynaklı ve çapraz platformlu bir Python oyun programlama kütüphanesidir. Linux, Windows, OS X, Android, IOS ve Rasperry Pi üzerinde çalışır ve aslında WM_Touch, WM_Pen, Mac OS X Trackpad, Magic House, Mtdev, Linux Çekirdek HID ve TUIO dahil olmak üzere çoğu giriş, protokol ve cihazı kullanabilir. Kütüphane GPU (Grafik işlemci birimi) ile hızlandırılmış ve 20’den fazla genişletilebilir araç ile birlikte gelir.

İlgili sayfaya giderek daha detaylı bilgi alabilir ve kütüphaneyi indirebilirsiniz.

6- Panda3D

python oyun programlama kütüphanesi panda 3d logo

Python ve C ++ ile yazılmış olan Panda3D, gerçek zamanlı 3D oyunlar, görselleştirmeler, simülasyonlar, deneyler ve daha fazlası için açık kaynaklı ve tamamen ücretsiz bir oyun motorudur. Panda3D, kaynak içeriklerin işlenmesi ve optimize edilmesi için kullanıcıların içerik üretim hattını otomatikleştirmesine olanak tanıyan komut satırı araçları içerir. Bullet fizik motoru, Assimp model yükleyici, OpenAL ve FMOD ses kütüphaneleri gibi birçok popüler üçüncü parti kütüphanelerini destekler.

İlgili sayfaya giderek daha detaylı bilgi alabilir ve kütüphaneyi indirebilirsiniz.

7- Cocos2d

python oyun programlama kütüphanesi logo

Python, C ++ ve Objective C ile yazılmış olan Cocos2d, oyunlar, uygulamalar ve diğer platformlar arası GUI tabanlı etkileşimli programlar oluşturmak için kullanılabilen açık kaynaklı bir yazılım çerçevesidir. Ayrıca, Cocos2d-JS, Cocos2d-x motorunun, basitleştirilmiş Javascript dostu API’lerle tam Cocos2d-x işlevselliğini destekleyen Javascript sürümüdür.

İlgili sayfaya giderek daha detaylı bilgi alabilir ve kütüphaneyi indirebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.