Amazon Irkçı mı? George Floyd Temalı Tişört Kaldırıldı

Dünyaca ünlü e-ticaret sitesi Amazon ırkçı bir hareket mi sergiledi? Amazon, George Floyd’un ölüm anını resmeden baskılı tişörtünün satışını sitesinden kaldırdı. Bu durumda Amazon’a karşı insanlar ikiye bölünebilir mi sorusu gündemde. Bir kısım bunu, Amazon’un ırkçılık karşıtı hareketi destekleyip acı bir anın bir tişört üzerinde durmasını istemediği şeklinde yorumlayabilir. Fakat diğer bir yandan, insanlar ırkçı geçmişiyle Amazon’u ikiyüzlü olarak da nitelendirebilir.

Amazon bu durumu nasıl açıkladı?

Amazon e-ticaret sitesi içerisinde bulunan yaklaşık 5 milyon satıcı gibi bu ürün de o satıcılardan biri tarafından satılıyordu. Amazon ırkçılık konusunda gündemden düşmek istediği için, her ne kadar bu durumun soruşturulduğunu ve satıcı politikalarına aykırı olduğunu söylese bile bu yeterli bir açıklama olmuyor. Benzer sahneyi içeren ürünlerin çoğunu kaldırsa da bazı satıcıların ürünleri hala ABD marketinde gözüküyor. Bir suç anını içeren görüntülerin satıcı ve site politikalarına aykırı olduğunu belirten Amazon kadar büyük bir firmanın, bunu denetlemek adına bir şey yapamaması da insanların kafasında soru işareti bırakıyor.

Amazon şirketi

Amerika’da basit bir sahtecilik suçuyla gözaltına alınan George Floyd’un o andaki ölümü dünya çapında ırkçılık karşıtı protestolarla ses getirdi. Hala Amerika’da devam eden bu protestoların yağmacılar tarafından fırsat bilinmesi büyük firmaları da etkiledi. Bu firmalardan sadece biri olan Amazon’un kargo araçlarının yağmalandığı haberleri karşımıza çıkmıştı.

Amazon, Amerika Birleşik Devletleri’ne ait dünyanın en büyük e-ticaret sitesi ünvanına sahip olan teknoloji devi bir kuruluştur. Amazon firması adından Amerika’da yükselen ırkçılık karşıtı protestolarda çokça söz ettirmişti. Kendi platformlarında ırkçılık karşıtı mesajlar yayınlayan ama eylemleri o doğrultuda olmayan Amazon’un ikiyüzlü bir tavır sergilediği belirtiliyor. Hem siyahi toplulukları kötüye kullanan ve aşağılayan teknolojiler kullanması hem de bunları polis departmanlarına sergilemesi bu konuyu çok iyi bir şekilde açıklıyor.

Amazon’dan Irkçı Teknoloji

Amazon Rekognition Uygulama Görseli

“Amazon Rekognition” adına sahip olan bir yazılım, görüntü ve videoları tanımlayıp uygunsuz içeriklerin tespitini sağlamaya yarıyor. Amazon, Rekognition yazılımını yüz tanıma, algılama ve ayırt etme özellikleriyle; bilgileri depolama yöntemi sayesinde kamusal alanda da kullanılabilecek bir araç olarak tanıtmıştı. ACLU (Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği) 2018’de Amazon’un bu yüz tanıma yazılımıyla ilgili bir rapor yayınladı. Rapor bu yazılımın tamamıyla ırkçı olduğunu iddia ediyordu. Kongre’de bulunan 6 siyahi kongre üyesi ACLU tarafından yapılan test sonucunda Rekognition’da yanlış eşleştirildiler ve polis verilerinde tutuklanan siyahi suçlular olarak belirtilmeleri büyük bir skandal yarattı.

Amazon yazılımının beyaz olmayan insanları yanlış eşleştirmesi, ırkçı bir yazılım olarak nitelendirilmesine neden oldu. Bunun dışında, daha güncel olan bir Amazon skandalında yine ırkçı bir sahneyle karşılaşıldı. İngiltere pazarında bu kez Amazon sitesinde “airpods” kulaklığının ürün görseli üzerinde ırkçı ve tehdit içeren bir mesaj bulunması kullanıcıları oldukça öfkelendirdi. Amazon her ne kadar bu mesajı kaldırmış olsa da insanlar üzerindeki etkisini uzun bir süre unutturamayacak.

Amerika’da gün geçtikçe boyutu artan ırkçı karşıtı protestolarda Amazon e-ticaret sitesi her ne kadar kendini bu yönde paylaşımlar yaparak temize çıkarmaya çalışsa da tamamen başarılı olamıyor. Kesin bir tavır sergilerse büyük bir kullanıcı kitlesini kaybedeceği için bu kez farklı stratejiler deniyor. Amazon’un yeni stratejisi ikiyüzlü davranmak mı?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı

“Amazon Irkçı mı? George Floyd Temalı Tişört Kaldırıldı” üzerine 4 yorum

  1. Sonra Türkler ırkçı, Türkler barbar.. Hiç şaşırmadım Amazon’un bu tavırlarına.. Sadece Amazon da değil, eminim birçoğu bu şekildedir. Bilgilendirme için teşekkürler.

  2. 21. yy ‘da “ırkçılık” gerçeği ne yazık ki devam ediyor . Tüm Dünya vatandaşlarını derinden üzen bir durumu kaleme aldığınız için teşekkürler.

Yorumlar kapalı.