Ana Sayfa > Listeler > Dünyanın En Hızlı Arabası – 2021 Yılı

Dünyanın En Hızlı Arabası – 2021 Yılı

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte en çok gelişen sektörlerden birisi de ulaşım ve motorlu araç sektörü oldu. Gelişen teknoloji, otomotiv sektöründe de büyük gelişmelere yol açtı. 1886 yılında Karl Benz tarafından üretilen Benz-Motorwagen ilk otomobil unvanını almıştı.

Yıllar geçtikte teknolojinin gelişmesiyle otomobiller de hem konfor hem donanım olarak geliştiler. Bu yüzden de günümüzde bazı arabalar, hayal edilenin ötesinde konfor ve hız seviyesine ulaştılar.

Günlük yaşantılarda konfor seviyeleri ve performanslarından dolayı Mercedes, Porsche gibi markaların en hızlı araba markaları olduğu düşünülür. Ancak yapılan testlerde daha iyi performans gösteren araçlar mevcut.

Otomobil tutkunları bu araçları biliyor olabilir. Fakat birçok kişi dünyanın en hızlı arabaları konusunda yanlış tahminlerde bulunuyor. Bizler de bu yüzden sizler için en hızlı arabaları listeledik. Lafı daha uzatmadan listemize geçelim. İşte karşınızda dünyanın en hızlı 10 arabası.

SSC Tuatara

SSC Tuatara

Amerikan araba üreticisi SSC tarafından üretilen SSC Tuatara, dünyanın en hızlı arabası listemizde ilk sırada yer alıyor. Aracın tasarımı Jason Castriota ile ortak tasarlandı.

2011 yılında konsepti oluşturulmaya başlanan aracın konseptinin tamamlanması 3 yıl sürdü. Fakat, pandemi sebebiyle aracın üretim süreci biraz yavaşladı.

Dünya genelinde şu an tam olarak 3 tane Tuatara bulunmaktadır. Ancak, 2022 sonuna kadar bu sayının 25’e çıkması planlar arasında.

Aracın sıra dışı donanımından bahsedelim. Araçta 5.9 litrelik çift turbo V8 motor kullanılıyor. İngiliz pilot Oliver Webb tarafından test edilen araç ortalama 508 km/s hıza ulaşabiliyor. Saatte 500 kilometrenin üstünde bir hıza sahip araç şüphesiz dünyanın en hızlı arabası listesinde yer almaya hak kazanıyor.

Bugatti Chiron SuperSport

Bugatti Chiron SuperSport

Listemizdeki bir diğer araç ise İtalyan asıllı araba üreticisi Bugatti’nin Chiron Sport modeli. Araç, 2018 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Tam adı Chiron SuperSport 300+ olan aracın üretilme amacı saatte 300 mil barajını aşmak.

Yapılan testlerde araç, hedefine ulaşmış gibi duruyor. Çünkü bu testlerde çıkan sonuçlara göre araç 490 km/s hıza ulaştı. Bunun yanı sıra araçta 420 km/s hız sınırlandırması yer alıyor. Bu akıl almaz hız göstergesi Bugatti’nin bir yer uçağı geliştirdiğini gözler önüne seriyor.

Aracın donanımına bakacak olursak, arabada dört turbo şarjlı W16 motor mevcut. Araç temel olarak standart Chiron modeliyle çok benzer olsa da Chiron SuperSport pist odaklı üretildiği için biraz daha hafif kalıyor. Ayrıca, son derece şık bir tasarıma sahip olduğunu da belirtelim.

Hennessey Venom GT

Hennessey Venom GT

Hennessey Venom GT, Amerika merkezli Hennessey şirketi tarafından üretildi. Aracın tasarım ve üretim sürecine 2011 yılında başlanıldı. 2013 yılında ise üretilen ilk Hennessey Venom GT, en hızlı araç olarak kayıtlara geçti.

1.244 beygir gücündeki araçta ikiz turbo şarjlı LS7 V8 Corvette motor yer alıyor. Hennessey Venom GT, Kennedy Uzay Üssü’ndeki testlerde 434 km/s hıza ulaştı. Bu da 2013 yılı için en hızlı araç olma özelliğini kazandırmaya yetiyordu.

Ancak Hennessey Venom GT, bu pisti sadece bir kere kullanabildi. Guinness Rekorlar Kitabı’nın kurallarına göre ise en hızlı araç olabilmek için gidiş-dönüş olmak üzere iki test yapılması gerekiyor. Bu nedenle Hennessey Venom GT, resmi olarak kayıtlara geçemedi. Fakat Kennedy Üssü’ndeki test, aracın hızını kanıtlamasına yetti.

Koenigsegg Agera RS

Koenigsegg Agera RS

Listemize İsveçli araba üreticisi Koenigsegg Automotive tarafından üretilen Koenigsegg Agera RS ile devam ediyoruz. Araç, 2015 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılmıştır. Fakat, Agera RS 2018 yılında üretim hattından çıktı.

Arabada 5.0 L Koenigsegg çift turbo şarjlı V8 motor mevcut. Ancak Koenigsegg, arabanın talipleri için özelleştirme seçenekleri sunuyor. Aracı satın almak isteyenler aracın motor gücünü yükseltebiliyor. Bunun dışında araba tamı tamına 1.115 beygir gücüne sahip.

Tasarımı ve güçlü donanımıyla ilgi çeken Koenigsegg Agera RS, hız testinde de oldukça başarılı sonuçlar verdi. Araba, 2019 yılında yapılan testlerde 463 km/s hıza ulaştı. Rakipleri 500 km/s hıza yaklaşsa da saatte 463 kilometre hızın son derece etkileyici olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Bugatti Veyron SuperSport

Bugatti Veyron SuperSport

Dünyanın en hızlı arabası listesine başka bir Bugatti üretimi araç ile devam ediyoruz. Listemizdeki bir diğer Bugatti modeli olan Chiron Sport henüz çok yeni bir araç. Fakat Veyron SuperSport kesinlikle öyle değil. 2010 yılında tasarlanmaya başlanan Bugatti Veyron SuperSport, 2011 yılında Fransa’da bir araba fuarında tanıtılmıştır.

Bugatti Veyron SuperSport, yapılan testlerde 431 km/s hıza kadar ulaştı. 2010 yılında tasarlanmaya başlanan bir araç için bu hız değeri oldukça yüksek. Ancak Bugatti, aracın lastiklerinin parçalanmasını önlemek amacıyla aracın ulaşabileceği maksimum hızı 415 km/s ile sınırlandırdı.

Testlerde ulaştığı hız değeriyle ilgi gören Bugatti Veyron SuperSport, tasarımıyla da insanları büyülemeyi başarıyor. Üstelik, bunu tam olarak 10 yıl önce başarmış olması daha da büyüleyici.

Saleen S7 Twin Turbo

Saleen S7 Twin Turbo

Amerikan otomobil üreticisi Saleen tarafından üretilen Saleen S7 Twin Turbo da listemizdeki yerini alıyor. 2006 yılında tasarımına başlanan araç, üretildiği yıl adından oldukça söz ettirmişti.

Saleen S7 Twin Turbo, tasarım anlamında klasikleşen yarış arabalarının görünümüne sahip. Bunun yanı sıra aracın donanımına bakacak olursak, arabada 7.0 litrelik 558 beygir gücünde atmosferik V8 motor bizleri karşılıyor.

Araç, üretildiği yıla göre oldukça güçlü diyebiliriz. Test kısmına gelecek olursak Saleen S7 Twin Turbo, yapılan testlerde 399 km/s hıza ulaştı.

Listedeki diğer araçlara göre Saleen S7 Twin Turbo biraz zayıf kalabilir. Fakat bu değer 2006 yılında tasarlanmaya başlanan bir araç için oldukça iyi.

SSC Ultimate Aero TT

2009 SSC Ultimate Aero TT

Amerikan araba üreticisi SSC, bir diğer modeliyle de listemizde yer almayı başardı. 2009 yılında üretilen SSC Ultimate Aero TT, serinin önceki modellerine göre oldukça güçlü. SSC, bu modeli üretirken diğer modellerden %15 daha güçlü bir araç üretmeyi hedefledi. Yapılan testlere göre de hedeflerine başarıyla ulaşmış olduklarını söylemek mümkün.

Çift turbo şarjlı SSC V8 motor kullanılan araç, 1.287 hp güç çıkışına sahip. Yapılan hız testlerinde 415 km/s hıza kadar ulaşan SSC Ultimate Aero TT, performansı kadar tasarımıyla da otomobil tutkunlarını etkiliyor.

Tesla Roadster

Tesla Roadster dünyanın en hızlı arabası

Tesla, son yıllarda ürettiği elektrikli araçlarla tanınmayı başardı. Şirket, hem elektrikli hem de güçlü araçlar üreterek insanların dikkatini çekiyor. Bunun yanı sıra Tesla’nın ürettiği araçlar konfor bakımından da oldukça gelişmiş durumda. Tasarım konusunda da bir eksikliği bulunmuyor. Hatta, fütüristik tasarımlar ile oldukça büyük bir kitlenin beğenisini topladığını söylemek gerek.

Tesla’nın 2022 yılında üretmeye başlayacağı 2. nesil Tesla Roadster, hız konusunda da insanları etkileyecek gibi duruyor. Çünkü Tesla CEO’su Elon Musk, aracın hız konusunda oldukça iddialı olduğunu belirtiyor.

İddialara göre yeni nesil Tesla Roadster, 250 mil hıza ulaşabiliyor. Bu da 402 km/s hız yapabildiği anlamına geliyor. Elektrikli motorun ani hızlanma yeteneklerini de unutmamak gerek. Bu sayede hız tutkunlarını oldukça memnun edecek bir performansa sahip olacağı düşünülüyor.İlk olarak sadece 1000 adet üretilecek 2. nesil Tesla Roadster, şimdiden araba sevenleri heyecanlandırmayı başardı.

Lykan Fenyr Supersport

Lykan Fenyr Supersport dünyanın en hızlı arabası

Dünyanın en hızlı arabası listemizdeki bir diğer araç ise Lykan Fenyr Supersport oluyor. Listedeki çoğu araç Amerikan ya da Avrupalı bir şirketin üretimi. Ancak Fenyr Supersport Dubai merkezli W Motors tarafından üretilmiştir. Fakat, aracın montaj işlemleri Avusturya’da yapılmıştır.

2015 yılında Dubai Motor Show’da tanıtılan araç, güçlü özelliklerine ek olarak sıra dışı tasarımıyla da oldukça ilgi gördü. Aracın tasarımında Anthony Jannarelly ve Exequiel Di Salvo imzası bulunuyor.

Araçta 3.8 L çift turbo şarjlı bir motor mevcut. 799 hp güç çıkışı sağlayan araç gösterdiği performans ile otomobil tutkunlarını hayran bırakıyor. Lykan Fenyr Supersport, yapılan hız testlerinde 400 km/s hıza kadar ulaşmayı başarıyor.

Koenigsegg CCR

Koenigsegg CCR dünyanın en hızlı arabası

Listemizin son sırasında yine İsveçli araba üreticisi Koenigsegg marka bir araba yer alıyor. 2004 yılında tasarlanmaya başlanan Koenigsegg CCR, hız testlerinde gösterdiği başarı ile listemizde yer almayı başarıyor. Koenigsegg CC serisinin en güçlü versiyonu olan araç, 2004 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda otomobil meraklılarıyla buluştu.

Sadece 14 tane üretilen araçlarda, 4.7 L Koenigsegg ikiz süper şarjlı V8 motor mevcut. 806 hp güç çıkışı sağlayan araç, donanımı kadar tasarımıyla da ilgi çekiyor. Aracın tasarımı oldukça sade ve klasik duruyor. Fakat, hayalet sembolü ile süslenen Koenigsegg CCR, tasarım konusunda oldukça iddialı. Bunun yanı sıra yapılan testlerde 388 km/s hıza ulaşan araç performansıyla da etkilemeyi başarıyor.

Dünyanın en hızlı arabası listemizde sizler için seçtiğimiz arabalar burada sona eriyor. Şık tasarımları ve yüksek hızlara ulaşabilmeleriyle listemizdeki arabalar oldukça dikkat çekiyor. Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte bu listedeki araçların da gelecekte yerlerini başka araçlara bırakacak olması oldukça muhtemel duruyor.

Elektrikli araçların yaygınlaşıyor olması yüksek hızlı araçların geleceği konusunda bazı insanları tereddütte bırakıyor. Ancak 50 yıl öncesinde bu kadar hızlı araçların üretilebilecek olması da sadece hayalden ibaretti. Bu yüzden elektrikli araçların da yüksek hızlara ulaşan örnekleri olacaktır. Hatta belki de, günümüzdeki araçlara hız konusunda fark atacak araçlar bile ortaya çıkar.

Peki, sizce yüksek hızlı araçlar gelecekte hayatlarımızda yer edinebilecek mi? Bu araçlar şu an çok pahalı olmasından dolayı yaygın değil. Ancak gelecekte teknolojinin daha da gelişmesiyle bu tür hızlı araçların fiyatları daha uygun olabilir. Eğer gelecekte bu tür araçlar daha uygun fiyatla satılırsa almayı düşünür müsünüz? Siz de görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, teknoloji ile ilgili araştırmalar yapmayı seven, oyun ve spor tutkunu bir uluslararası girişimcilik öğrencisi.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.