Dünyanın En Hızlı Arabası – 2023

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte en çok gelişen sektörlerden birisi de ulaşım ve motorlu araç sektörü oldu. Gelişen teknoloji, otomotiv sektöründe de büyük gelişmelere yol açtı. 1886 yılında Karl Benz tarafından üretilen Benz-Motorwagen ilk otomobil unvanını almıştı. Yıllar geçtikte teknolojinin gelişmesiyle otomobiller de hem konfor hem donanım olarak geliştiler. Bu yüzden de günümüzde bazı arabalar, hayal edilenin ötesinde konfor ve hız seviyesine ulaştılar. Bundan dolayı araba tutkunları, günümüzde dünyanın en hızlı arabası hangisi diye çok fazla merak ediyorlar.

Günlük yaşantılarda konfor seviyeleri ve performanslarından dolayı Mercedes, Porsche gibi markaların en hızlı araba markaları olduğu düşünülür. Ancak yapılan testlerde daha iyi performans gösteren araçlar mevcut. Otomobil tutkunları bu araçları biliyor olabilir. Fakat birçok kişi dünyanın en hızlı arabaları konusunda yanlış tahminlerde bulunuyor. Çünkü dünyanın en hızlı arabaları, genellikle yarışlara uygun veya rekor denemesi yapmak amacıyla üretiliyorlar. Bundan dolayı da bu araba modelleri, genellikle pek fazla bilinmiyorlar.

Bizler de bu yüzden sizler için en hızlı araba modellerini listeledik. Lafı daha fazla uzatmadan sizler için hazırlamış olduğumuz listemize geçelim. İşte karşınızda dünyanın en hızlı araba modelleri!

Dünyanın En Hızlı Araba Modelleri Listesi

Otomotiv sektörü her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Araba üreticileri, ürettikleri arabaları çeşitli özellikler üzerinden geliştirmeye çalışıyorlar. Bu özelliklerin başında da arabaların saatte ulaşabildikleri hız geliyor. Arabaların ulaşabildikleri maksimum hız, çoğu günlük araba kullanıcısı için önemli olmuyor. Ancak bazı otomotiv tutkunları, araçların hız değerleriyle yakından ilgileniyorlar.

Bundan dolayı araba üreticileri de hem yarışlar için hem de hız tutkunları için yüksek hız değerlerine ulaşan araba modelleri geliştiriyorlar. Günümüzde arabaların ulaştıkları hız değerleri, oldukça yüksek seviyelere ulaştı. Hatta bu değerler, hızla gelişen teknoloji sayesinde her geçen gün artış göstermektedir.

Özellikle spor araba modelleri üreten araba üreticileri, hız konusunda çok başarılı işlere imza atıyorlar. Birçok alanda olduğu gibi hızlı araba kategorisinde de ciddi bir rekabet söz konusu. Bundan dolayı birçok otomotiv tutkunu, dünyanın en hızlı arabası hangisi diye merak etmektedir.

Bu konuda net olarak tek bir model belirtmek pek mümkün değil. Çünkü yapılan çeşitli hız testlerinde üretilen araba modelleri, birbirlerine üstünlük sağlamaktadır. Bundan dolayı bizler de çeşitli tarafsız hız testlerini göz önünde bulundurarak sizler için dünyanın en hızlı araba modelleri listesini hazırladık.

Listemizde geçmiş yıllardan üretilen araba modellerinden yeni araba modellerine kadar çok sayıda arabayı göreceksiniz. Bu arabalar, belirttiğimiz gibi tamamen tarafsız hız testleri sonucunda ortaya çıkan verilere göre seçilmiştir. Lafı daha fazla uzatmadan sizler için hazırlamış olduğumuz dünyanın en hızlı araba modelleri listemize geçelim.

SSC Tuatara

SSC Tuatara

Amerikan araba üreticisi SSC tarafından üretilen SSC Tuatara, dünyanın en hızlı arabası listemizde ilk sırada yer alıyor. Aracın tasarımı Jason Castriota ile ortak tasarlandı.

2011 yılında konsepti oluşturulmaya başlanan aracın konseptinin tamamlanması 3 yıl sürdü. Fakat, pandemi sebebiyle aracın üretim süreci biraz yavaşladı.

Dünya genelinde şu an tam olarak 3 tane Tuatara bulunmaktadır. Ancak, 2022 sonuna kadar bu sayının 25’e çıkması planlar arasında.

Aracın sıra dışı donanımından bahsedelim. Araçta 5.9 litrelik çift turbo V8 motor kullanılıyor. İngiliz pilot Oliver Webb tarafından test edilen araç ortalama 508 km/s hıza ulaşabiliyor. Saatte 500 kilometrenin üstünde bir hıza sahip araç şüphesiz dünyanın en hızlı arabası listesinde yer almaya hak kazanıyor.

Bugatti Chiron SuperSport

Bugatti Chiron SuperSport

Listemizdeki bir diğer araç ise İtalyan asıllı araba üreticisi Bugatti’nin Chiron Sport modeli. Araç, 2018 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Tam adı Chiron SuperSport 300+ olan aracın üretilme amacı saatte 300 mil barajını aşmak.

Yapılan testlerde araç, hedefine ulaşmış gibi duruyor. Çünkü bu testlerde çıkan sonuçlara göre araç 490 km/s hıza ulaştı. Bunun yanı sıra araçta 420 km/s hız sınırlandırması yer alıyor. Bu akıl almaz hız göstergesi Bugatti’nin bir yer uçağı geliştirdiğini gözler önüne seriyor.

Aracın donanımına bakacak olursak, arabada dört turbo şarjlı W16 motor mevcut. Araç temel olarak standart Chiron modeliyle çok benzer olsa da Chiron SuperSport pist odaklı üretildiği için biraz daha hafif kalıyor. Ayrıca, son derece şık bir tasarıma sahip olduğunu da belirtelim.

Hennessey Venom GT

Hennessey Venom GT

Hennessey Venom GT, Amerika merkezli Hennessey şirketi tarafından üretildi. Aracın tasarım ve üretim sürecine 2011 yılında başlanıldı. 2013 yılında ise üretilen ilk Hennessey Venom GT, en hızlı araç olarak kayıtlara geçti.

1.244 beygir gücündeki araçta ikiz turbo şarjlı LS7 V8 Corvette motor yer alıyor. Hennessey Venom GT, Kennedy Uzay Üssü’ndeki testlerde 434 km/s hıza ulaştı. Bu da 2013 yılı için en hızlı araç olma özelliğini kazandırmaya yetiyordu.

Ancak Hennessey Venom GT, bu pisti sadece bir kere kullanabildi. Guinness Rekorlar Kitabı’nın kurallarına göre ise en hızlı araç olabilmek için gidiş-dönüş olmak üzere iki test yapılması gerekiyor. Bu nedenle Hennessey Venom GT, resmi olarak kayıtlara geçemedi. Fakat Kennedy Üssü’ndeki test, aracın hızını kanıtlamasına yetti.

Koenigsegg Agera RS

Koenigsegg Agera RS

Listemize İsveçli araba üreticisi Koenigsegg Automotive tarafından üretilen Koenigsegg Agera RS ile devam ediyoruz. Araç, 2015 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılmıştır. Fakat, Agera RS 2018 yılında üretim hattından çıktı.

Arabada 5.0 L Koenigsegg çift turbo şarjlı V8 motor mevcut. Ancak Koenigsegg, arabanın talipleri için özelleştirme seçenekleri sunuyor. Aracı satın almak isteyenler aracın motor gücünü yükseltebiliyor. Bunun dışında araba tamı tamına 1.115 beygir gücüne sahip.

Tasarımı ve güçlü donanımıyla ilgi çeken Koenigsegg Agera RS, hız testinde de oldukça başarılı sonuçlar verdi. Araba, 2019 yılında yapılan testlerde 463 km/s hıza ulaştı. Rakipleri 500 km/s hıza yaklaşsa da saatte 463 kilometre hızın son derece etkileyici olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Bugatti Veyron SuperSport

Bugatti Veyron SuperSport

Dünyanın en hızlı arabası listesine başka bir Bugatti üretimi araç ile devam ediyoruz. Listemizdeki bir diğer Bugatti modeli olan Chiron Sport henüz çok yeni bir araç. Fakat Veyron SuperSport kesinlikle öyle değil. 2010 yılında tasarlanmaya başlanan Bugatti Veyron SuperSport, 2011 yılında Fransa’da bir araba fuarında tanıtılmıştır.

Bugatti Veyron SuperSport, yapılan testlerde 431 km/s hıza kadar ulaştı. 2010 yılında tasarlanmaya başlanan bir araç için bu hız değeri oldukça yüksek. Ancak Bugatti, aracın lastiklerinin parçalanmasını önlemek amacıyla aracın ulaşabileceği maksimum hızı 415 km/s ile sınırlandırdı. Testlerde ulaştığı hız değeriyle ilgi gören Bugatti Veyron SuperSport, tasarımıyla da insanları büyülemeyi başarıyor. Üstelik, bunu tam olarak 10 yıl önce başarmış olması daha da büyüleyici.

Saleen S7 Twin Turbo

Saleen S7 Twin Turbo

Amerikan otomobil üreticisi Saleen tarafından üretilen Saleen S7 Twin Turbo da listemizdeki yerini alıyor. 2006 yılında tasarımına başlanan araç, üretildiği yıl adından oldukça söz ettirmişti.

Saleen S7 Twin Turbo, tasarım anlamında klasikleşen yarış arabalarının görünümüne sahip. Bunun yanı sıra aracın donanımına bakacak olursak, arabada 7.0 litrelik 558 beygir gücünde atmosferik V8 motor bizleri karşılıyor. Araç, üretildiği yıla göre oldukça güçlü diyebiliriz. Test kısmına gelecek olursak Saleen S7 Twin Turbo, yapılan testlerde 399 km/s hıza ulaştı.

Listedeki diğer araçlara göre Saleen S7 Twin Turbo biraz zayıf kalabilir. Fakat bu değer 2006 yılında tasarlanmaya başlanan bir araç için oldukça iyi.

SSC Ultimate Aero TT

2009 SSC Ultimate Aero TT

Amerikan araba üreticisi SSC, bir diğer modeliyle de listemizde yer almayı başardı. 2009 yılında üretilen SSC Ultimate Aero TT, serinin önceki modellerine göre oldukça güçlü. SSC, bu modeli üretirken diğer modellerden %15 daha güçlü bir araç üretmeyi hedefledi. Yapılan testlere göre de hedeflerine başarıyla ulaşmış olduklarını söylemek mümkün.

Çift turbo şarjlı SSC V8 motor kullanılan araç, 1.287 hp güç çıkışına sahip. Yapılan hız testlerinde 415 km/s hıza kadar ulaşan SSC Ultimate Aero TT, performansı kadar tasarımıyla da otomobil tutkunlarını etkiliyor.

Tesla Roadster

Tesla Roadster dünyanın en hızlı arabası

Tesla, son yıllarda ürettiği elektrikli araçlarla tanınmayı başardı. Şirket, hem elektrikli hem de güçlü araçlar üreterek insanların dikkatini çekiyor. Bunun yanı sıra Tesla’nın ürettiği araçlar konfor bakımından da oldukça gelişmiş durumda. Tasarım konusunda da bir eksikliği bulunmuyor. Hatta, fütüristik tasarımlar ile oldukça büyük bir kitlenin beğenisini topladığını söylemek gerek. Tesla’nın 2022 yılında üretmeye başlayacağı 2. nesil Tesla Roadster, hız konusunda da insanları etkileyecek gibi duruyor. Çünkü Tesla CEO’su Elon Musk, aracın hız konusunda oldukça iddialı olduğunu belirtiyor.

İddialara göre yeni nesil Tesla Roadster, 250 mil hıza ulaşabiliyor. Bu da 402 km/s hız yapabildiği anlamına geliyor. Elektrikli motorun ani hızlanma yeteneklerini de unutmamak gerek. Bu sayede hız tutkunlarını oldukça memnun edecek bir performansa sahip olacağı düşünülüyor.

İlk olarak sadece 1000 adet üretilecek 2. nesil Tesla Roadster, şimdiden araba sevenleri heyecanlandırmayı başardı.

Lykan Fenyr Supersport

Lykan Fenyr Supersport dünyanın en hızlı arabası

Dünyanın en hızlı arabası listemizdeki bir diğer araç ise Lykan Fenyr Supersport oluyor. Listedeki çoğu araç Amerikan ya da Avrupalı bir şirketin üretimi. Ancak Fenyr Supersport Dubai merkezli W Motors tarafından üretilmiştir. Fakat, aracın montaj işlemleri Avusturya’da yapılmıştır.

2015 yılında Dubai Motor Show’da tanıtılan araç, güçlü özelliklerine ek olarak sıra dışı tasarımıyla da oldukça ilgi gördü. Aracın tasarımında Anthony Jannarelly ve Exequiel Di Salvo imzası bulunuyor.

Araçta 3.8 L çift turbo şarjlı bir motor mevcut. 799 hp güç çıkışı sağlayan araç gösterdiği performans ile otomobil tutkunlarını hayran bırakıyor. Lykan Fenyr Supersport, yapılan hız testlerinde 400 km/s hıza kadar ulaşmayı başarıyor.

McLaren Speedtail

Dünyanın en hızlı arabası - McLaren Speedtail

Listemize McLaren Speedtail ile devam ediyoruz. 2018 yılında tanıtılan araç, 2020 yılından beri kullanıcılarıyla buluşuyor. İngiliz araba üreticisi McLaren, bilindiği gibi genellikle üst düzey araçlar üretiyor. Şirket, bu araçlarda yüksek hız değerlerine ulaşmayı hedefliyor. McLaren Speedtail da bu kapsamda geliştirilen bir araç olarak karşımıza çıkıyor.

Araçta 4.0 L McLaren tarafından üretilen M840T motor mevcut. Bunun yanı sıra hibrit olan araçta 310 PS elektrik motoru da yer alıyor. 1050 PS güç çıkışı sunan araç, elektrik motoru ile birlikte 1.647 kWh kapasitesindeki bataryasıyla birlikte kullanıcılarıyla buluşuyor.

McLaren, aracın test sürecinde hayranlarını etkilemeyi başardı diyebiliriz. Çünkü yapılan testlerde araç, 403 km/s hıza kadar ulaştı. Bunun yanı sıra test sonuçları, aracın yaklaşık 15 saniyede 300 km/s hıza ulaştığını gösterdi. Bu değeler de McLaren Speedtail’in hız konusunda oldukça iddialı olduğunu gösteriyor. Böylece McLaren Speedtail, dünyanın en hızlı arabası listemizde kendisine yer bulmayı başarıyor.

Koenigsegg CCR

Koenigsegg CCR dünyanın en hızlı arabası

Dünyanın en hızlı arabası listemize yine İsveçli araba üreticisi Koenigsegg marka bir araba ile devam ediyoruz. 2004 yılında tasarlanmaya başlanan Koenigsegg CCR, hız testlerinde gösterdiği başarı ile listemizde yer almayı başarıyor. Koenigsegg CC serisinin en güçlü versiyonu olan araç, 2004 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda otomobil meraklılarıyla buluştu.

Sadece 14 tane üretilen araçlarda, 4.7 L Koenigsegg ikiz süper şarjlı V8 motor mevcut. 806 hp güç çıkışı sağlayan araç, donanımı kadar tasarımıyla da ilgi çekiyor. Aracın tasarımı oldukça sade ve klasik duruyor. Fakat, hayalet sembolü ile süslenen Koenigsegg CCR, tasarım konusunda oldukça iddialı. Bunun yanı sıra yapılan testlerde 388 km/s hıza ulaşan araç performansıyla da etkilemeyi başarıyor.

Dünyanın en hızlı arabası listemizde sizler için seçtiğimiz arabalar burada sona eriyor. Şık tasarımları ve yüksek hızlara ulaşabilmeleriyle listemizdeki arabalar oldukça dikkat çekiyor. Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte bu listedeki araçların da gelecekte yerlerini başka araçlara bırakacak olması oldukça muhtemel duruyor.

Elektrikli araçların yaygınlaşıyor olması yüksek hızlı araçların geleceği konusunda bazı insanları tereddütte bırakıyor. Ancak 50 yıl öncesinde bu kadar hızlı araçların üretilebilecek olması da sadece hayalden ibaretti. Bu yüzden elektrikli araçların da yüksek hızlara ulaşan örnekleri olacaktır. Hatta belki de, günümüzdeki araçlara hız konusunda fark atacak araçlar bile ortaya çıkar.

Porsche 918 Spyder

Ürettiği üst düzey araba modelleriyle tanınan Porsche, 918 Spyder modeliyle dünyanın en hızlı arabası listemize girmeyi başardı. Alman merkezli şirket, 2013 yılında özel üretimle yeni bir hibrit araba modeli üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Bunun üzerine Porsche, kısa bir süre sonra 918 Spyder modelini hız tutkunları ile buluşturdu.

Porsche, bu modelde 4.6 L doğal emişli V8 bir motor kullanmayı tercih etti. 652 kW güç çıkışı sunan araç aynı zamanda 6.8 kW sıvı soğutmalı lityum iyon bataryalara sahip. Aracın bataryaları, seyir halindeyken motordan gelen aşırı güç ile şarj olabiliyorlar. Böylece Porsche, sürücülere yaklaşık 680 km menzil vadediyor.

Porsche 918 Spyder

Yapılan testlerde Porsche 918 Spyder, yaklaşık 3 saniyede 0-100 km/s hıza ulaştı. Bunun yanı sıra aracın 345 km/s hıza ulaştığı da yapılan testlerde kanıtlandı. Bu hız değeri de Porsche 918 Spyder modelini dünyanın en hızlı araçlarından birisi yapıyor.

Araba tutkunları özellikle spor araba türlerini sevenler, Porsche markasını yakından tanıyorlar. Şirket, uzun yıllardır ürettiği sportif araç modelleriyle adından söz ettirmeyi başarıyor. 918 Spyder modeli de şirketin en çok popüler olan modellerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Porsche, hızı ve tasarımıyla dikkat çeken bu modelin üretimini 2015 yılında sonlandırdı. Şirket, paylaşılan verilere göre 918 adet 918 Spyder üretti.

Ferrari Enzo

Dünyanın en hızlı arabası listemize bir diğer popüler araba üreticilerinden olan Ferrari tarafından üretilen bir model ile devam ediyoruz. İtalyan kökenli Ferrari, ürettiği spor tipi arabalarla biliniyor. Şirketin günlük kullanıma uygun olarak ürettiği araçlar bile yarış arabası hissi uyandırıyor. Bundan dolayı hızdan bahsedilen bir listede herhangi bir Ferrari modelinin bulunmaması düşünülemezdi.

Ferrari Enzo, 2002 yılında geliştirilmeye başlandı. Şirket yöneticileri, geliştirilen araca şirketin kurucusu olan Enzo Ferrari’nin adını vermeye karar verdiler. Enzo Ferrari’nin adını taşıyan araç, 6.0 L V12 bir motora sahip. Araç, 660 PS güç çıkışı sunuyor. Bu değer de aracın 651 beygir gücünde olduğunu gösteriyor.

2002 yılında üretilen bir araç, performans açısından ciddi soru işaretleri uyandırabilir. Fakat Ferrari tarafından yapılan testler, aracın kalitesini ortaya çıkartıyor. Test sonuçlarına göre Ferrari Enzo, 0-100 km/s hıza yaklaşık 4 saniyede ulaşıyor. Bunun yanı sıra testlere göre araç, 350 km/s maksimum hız değerine ulaşabiliyor.

Ferrari Enzo

Ferrari, 2000’li yılların başında ürettiği araç ile tekrardan kalitesini kanıtladı diyebiliriz. Özellikle hız tutkunları için Ferrari Enzo, hem tasarımıyla hem de ulaştığı hız değerleriyle ilgi çekici bir araç olmayı başarıyor. Şirket, bu modeli 2002-2004 yılları arasında üretti. Bu süreçte Ferrari, toplam 399 aracı kullanıcılarıyla buluşturdu.

Bazı araba tutkunları, Enzo modelinin piyasaya çıkışı üzerinden uzun bir süreç geçmesinden dolayı en hızlı araba modellerinden birisi olamayacağını düşünüyorlar. Fakat günümüzde üretilen araçların çoğu, Ferrari Enzo tarafından gösterilen performansa kolay kolay ulaşamıyorlar. Bundan dolayı Enzo, bir süre daha en hızlı araçlar listesine girmeye devam edecek diyebiliriz.

Rimac Concept One

Rimac markası, listedeki çoğu aracın üretici şirketi kadar popüler bir marka değil. Hırvatistan merkezli şirket, elektrikli araçlar üzerine çalışmalar yapıyor. Bu çalışmaların çoğunluğu ise spor otomobiller üzerine gerçekleşiyor. Tabii ki spor otomobil üzerine çalışılan bir şirkette hız konusunda da çalışmalar yapılmazsa olmazdı. Bu noktada da karşımıza Rimac Concept One modeli çıkıyor.

Şirket, bu modeli 2013 yılında geliştirmeye başladı. 1990’lı yıllardan itibaren elektrikli araçlar üzerine yapılan çalışmaların sayısı arttı. Fakat 2010 yılı, elektrikli araç sektörü için bir dönüm noktası oldu diyebiliriz. Bu tarihten itibaren birçok büyük araba üreticisi, elektrikli araç üretimine yönelmeye başladı. Rimac Concept One da böyle bir ortamda hem elektrikli hem spor model olmasıyla çok fazla ön plana çıktı.

Rimac Concept One

Araçta 90 kWh Lityum bir batarya yer alıyor. Bu batarya, aracın kullanıcılarına 330 km menzil sağlıyor. Bunun yanı sıra araç 1241 PS güç çıkışı sunuyor. Bu değere göre Rimac Concept One, 1224 beygir gücünde kullanıcılarına performans veriyor.

Yapılan testler, Rimac Concept One’ın 0-100 km/s hızlanma süresine 2.5 saniyede ulaştığını gösterdi. Bu süre, bir elektrikli araç için rekordu. Bundan dolayı Rimac, Concept One’ın piyasaya çıktığı yıllarda aracın en kısa sürede hızlanan araç olduğunu iddia etti.

Rimac, hem elektrikli hem de hızlı olmasıyla dikkat çeken aracı sınırlı sayıda üreteceğini açıkladı. Şirket, aracın üretim aşamasına 2013 yılında başladı. Rimac, kısa bir sürede sınırlı sayıda Concept One üretimi gerçekleştirdi. Daha sonra yakın tarihte araştırmacılar, aracın yenilenen bir versiyonunun tekrardan satışa sunulabileceğini söylüyorlar.

McLaren F1

Dünyanın en hızlı arabası listemize yine İngiltere merkezli McLaren şirketinin F1 modeli ile devam ediyoruz. McLaren F1, 1990’lu yıllara damgasını vurmayı başaran araçlardan birisi olarak biliniyor. Araç, yüksek performansı sayesinde hâlâ günümüzde en hızlı araçlar listesine girmeyi başarabiliyor. Bunun yanı sıra aracın şık ve üretildiği tarihe göre yenilikçi tasarımı da otomobil tutkunlarını etkilemeyi başarıyor.

McLaren, bu modelde 6.1 L V12 bir motor kullanmayı tercih etti. Araçta kullanılan motor ise BMW tarafından üretilen S70/2 oldu. Bu motor, 1990’lı yılların en güçlü motorlarından birisi olarak ön plana çıkıyordu. Bundan dolayı McLaren F1’in BMW S70/2 motora sahip olması bile aracı popüler hale getirmişti.

Bunun yanı sıra McLaren F1, 461 kW güç çıkışı sunuyor. Bu değer de aracın 618 beygir gücünde olduğunu gösteriyor. Bu değer, günümüzde yeni geliştirilen spor araçlara göre çok yüksek gelmeyebilir. Fakat aracın 1992 yılında geliştirilmeye başlandığını düşünürsek Mclaren başarılı bir iş çıkarttı diyebiliriz.

McLaren F1

Araç, yapılan testlerde de kendisini göstermeyi başardı. McLaren F1, yapılan testlerde 0-100 km/s hızlanma süresine 6 saniyede ulaştı. Bunun yanı sıra çeşitli kuruluşlar tarafından yapılan testlerde araç, 323 km/s maksimum hız değerine ulaştı.

McLaren, yılların eskitemediği F1 modelini 1992-1998 yılları arasında üretti. Şirket, bu süreçte paylaşılan verilere göre 106 adet F1 modelini kullanıcılarıyla buluşturdu. Yakın bir zamana kadar McLaren F1 tarafından ulaşılan hız değerleri, çoğu araç tarafından ulaşılamıyordu. Bundan dolayı araç, günümüzde hâlâ popülerliğini korumayı sürdürüyor.

Pagani Huayra

Pagani, bir başka İtalya merkezli araç üreticisi olarak karşımıza çıkıyor. Şirket, özellikle spor araba üretimi konusunda ciddi yatırımlar yapıyor. Bu yatırımlardan birisi de Huayra modeli oldu. 2012 yılında üretilmeye başlanan Huayra, yüksek performansıyla adından söz ettirdi. Bunun yanı sıra araç, yüksek hız değerleri sayesinde dünyanın en hızlı arabası listemize girmeyi başardı.

Şirket, aracın tasarımı konusunda çok başarılı bir iş çıkarttı. Genel olarak spor arabaların belirli bir tasarım kalıbı mevcut. Araç üreticileri de bu kalıbın dışına çıkmayı pek tercih etmiyorlar. Fakat Pagani, tasarım konusunda yaptığı ufak yeniliklerle hem sportif duran hem de estetik olarak neredeyse tüm araba tutkunlarının ilgisini çekebilecek bir tasarım yapmayı başardı.

dünyanın en hızlı arabası - Pagani Huayra

Bunun yanı sıra Huayra, sahip olduğu özellikler sayesinde de adından söz ettirdi. Pagani, araçta Mercedes tarafından üretilen 6.0L ve V12 bir motor kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra şirket, aracın ilk üretilen modellerinde 740 PS güç çıkışı olduğunu belirtiyordu. Bu değer de aracın 730 beygir gücünde olduğunu gösteriyor. Fakat aracın daha sonra üretilen modellerinde ise bu değer 838 beygire kadar çıktı.

Pagani Huayra, hız değeri konusunda da oldukça iddialı. Aracın ilk sürümünde yapılan testlere göre araç, 0-100 km/s hızlanma süresine yaklaşık 3 saniyede ulaşıyor. Bunun yanı sıra testlerin sonucu, aracın 383 km/s maksimum hıza ulaşabildiğini gösteriyor.

Şirket, günümüzde Huayra modelinin çeşitli versiyonlarını kullanıcılarına sunuyor. Bunda dolayı Pagani Huayra, çeşitli sürümleriyle birlikte listemizde en çok üretilen araçların başında geliyor diyebiliriz.

Aston Martin Valkyrie

Listemize Aston Martin Valkyrie ile devam ediyoruz. İngiltere kökenli Aston Martin, dünyanın en büyük araba üreticilerinden birisi olarak biliniyor. Şirket, günlük kullanıma uygun araçlar ürettiği gibi sportif araçlar da üretiyor. Bu araçlardan birisi de Valkyrie oldu. Valkyrie, listemizde yer alan en yeni modellerden birisi olarak ön plana çıkıyor.

Aston Martin, Valkyrie modelini 2016 yılında tasarlamaya başladı. Şirket, bu modeli hem günlük hem de pistte kullanıma uygun şekilde tasarlamayı hedefledi. Bu doğrultuda araçta Aston Martin tarafından üretilen 6.5 L ve V12 bir motor kullanıldı. Bunun yanı sıra araçta 160 beygir gücünde bir de elektrikli motor yer alıyor. Böylece Aston Martin, hibrit spor araba modeli tasarladı.

Aston Martin Valkyrie

Yapılan testlerde aracın 3 saniyede 0-100 km/s hıza ulaştığı tespit edildi. Bunun yanı sıra aracın maksimum hızının ise 402 km/s olduğu belirtiliyor. Ancak bu değer, önümüzdeki senelerde artacaktır. Çünkü Aston Martin, Valkyrie modelinin Spider sürümü üzerinde çalışıyor. Şirket, yeni sürümle birlikte aracın hız değerlerinde de belirli bir artış yakalayacaktır.

Aston Martin, Valkyrie modelini duyurmasıyla birlikte yoğun bir ilgi görmeyi başarmıştı. Şirket, bu ilgiyi yakın zamanda tekrar gördü. Çünkü belirttiğimiz gibi 2023 yılından itibaren Valkyrie modelinin Spider sürümü araba tutkunlarıyla buluşacak. Şirketin ön planlarına göre Spider sürümünden 85 adet üretilecek.

Lamborghini Sian FKP 37

Lamborghini, yeni modellerinden birisi olan Sian FKP 37 ile dünyanın en hızlı arabası listemize girmeyi başardı. Şirket, yakın zamanda hibrit bir araba modeli tasarladıklarını duyurdu. Bu model, hem spor araçlarını sevenleri hem de hibrit araba tutkunlarını ortak paydada buluşturacak. Bu kapsamda Sian FKP 37, şirket tarafından açıklanan özellikleriyle şimdiden yoğun bir merak uyandırmayı başardı.

Şirket, bu modelde 6.5 L ve V12 olan L539 motor kullanılacağını açıkladı. Bu motor, Lamborghini hayranlarına yabancı gelmeyecektir. Çünkü şirket bu motor modelini uzun süredir araçlarında kullanıyor. Sian FKP 37 de L539’un güncel sürümü ile kullanıcılarıyla buluşacak.

Lamborghini Sian FKP 37

Bu motor, 774 beygir gücünde olacak. Bunun yanı sıra araçta bir de elektrik motoru yer alacak. Elektrik motoru ise 34 PS güç çıkışı ile kullanıcılarına hizmet verecek. Bu değer de elektrik motorunun 34 beygir gücünde olacağını gösteriyor. Totalde araç 808 beygir gücünde çalışacak.

Lamborghini, aracın 0-100 km/s hız değerine 2.8 saniyede ulaşacağını belirtiyor. Bunun dışında aracın maksimum hızı ise şu anlık 350 km/s olarak planlanıyor. Ancak tabii ki bu değerler planlanan değerler olarak karşımıza çıkıyorlar. Bundan dolayı resmi sonuçlarda maksimum hız değeri planlanan değerin altında ya da üzerinde olabilir.

Şirket, yeni modelin 63 adet coupe ve 19 adet roadster olmak üzere toplamda 82 adet üretileceğini açıkladı. Bu modellerin hepsi henüz araçlar üretilmeden sahiplerini buldular. Lamborghini hem tasarım hem de teknik özellik bakımından araba tutkunlarını heyecanlandırmayı başardı. Bundan dolayı Sian FKP 37, listemizde kendisine yer buluyor.

Aspark Owl

Dünyanın en hızlı arabalarından bahsettiğimiz bir listede Aspark Owl olmazsa olmazdı. 2017’de konsept olarak tanıtılan araç, 2020 yılında üretilmeye başlandı. Aspark Owl, listemizdeki diğer araçların aksine tamamen elektrikle çalışıyor. Bu özelliğiyle araç hem hızlı oluşu hem de elektrikli olmasıyla adından oldukça fazla söz ettiriyor.

dünyanın en hızlı arabası - Aspark Owl

69 kWh bir bataryaya sahip olan araç, güçlü bir elektrikli motora sahip. 1.900 kg ağırlığında olan araç, yapılan testler sonucunda 0-100 km/s hız değerine 2 saniyede ulaştı. Bu değer de aracın gücünü kanıtlar nitelikte diyebiliriz. Bunun yanı sıra aracın 0-299 km/s hız değerine ise yaklaşık 11 saniyede ulaştığı belirtiliyor.

Aspark Owl, mühendislerinin iddiasına göre 400 km/s hız değerine ulaşabiliyor. Bu hız değeri de aracı, dünyanın en hızlı araçlarından birisi haline getiriyor. Tam elektrikli bir aracın bu şekilde hızlanması, elektrikli araçların geleceği için de oldukça umut verici oluyor.

Bugatti Bolide

Bugatti, sizler için hazırlamış olduğumuz dünyanın en hızlı arabası listemizde bir kez daha kendisine yer buluyor. Şirketin yeni model araçlarından birisi olan Bolide, araba tutkunlarının ilgisini çekmeyi başarıyor. Bugatti, aracın çeşitli testlerini gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra kendi web sitesi üzerinden tanıtım da yaptı. Ancak edinilen son bilgilere göre henüz şirket, aracın satışı için gerekli onayları almadı. Bundan dolayı Bugatti Bolide, kullanıcılarıyla buluşmayı bekliyor.

Bugatti Bolide

Bugatti, aracın ağırlığını hafifletebilmek adına 3D baskılarla elde ettiği ürünleri kullandı. Bunun yanı sıra araçta W16 8.0 motor yer alıyor. Bugatti, aracın hızı konusunda oldukça iddialı. Öyle ki şirket, aracın 310 mph hız değerine ulaşabildiğini belirtiyor. Yani iddialara göre araç, yaklaşık 500 km/s hız değerine ulaşabiliyor. Tabii ki Bugatti tarafından belirtilen bu değerler, henüz araç satışa sunulmadığı için kullanıcılar tarafından test edilemedi.

Son paylaşılan bilgilere göre Bugatti, bu aracı 2024 yılında kullanıcılarıyla buluşturacak. Eğer şirket, belirttiği hız değerlerine ulaşabilirse otomobil sektöründe yeni bir devri başlatabilir.

Rimac Nevera

Dünyanın en hızlı araba modelleri listemizin son sırasında, son zamanlarda adından oldukça fazla söz ettiren Rimac Nevera yer alıyor. Hırvat otomotiv üreticisi Rimac, bu modelinde yine yüksek hız değerlerine ulaşmayı hedefledi. Bu doğrultuda şirket, oldukça güçlü bir motora sahip olan Rimac Nevera modelini araba sektörüyle buluşturdu.

Dünyanın en hızlı arabası - Rimac Nevera

2021 yılında üretilmeye başlanan araç, 2022 yılında teslim edilmeye başlandı. Elektrikli olarak tasarlanan Rimac Nevera, 1.427 kW güç çıkışına sahip. Bunun yanı sıra araçta 120 kWh bir batarya yer alıyor. Bu batarya, yaklaşık olarak 550 km performans gösteriyor. Bu performans da yüksek hız değerlerine ulaşan bir elektrikli araba için şimdilik gayet ideal diyebiliriz.

2.150 kg ağırlığında olan araç, hız değerleriyle oldukça iddialı. Yapılan ölçümlere göre araç, 0-100 km/s hız değerine yaklaşık olarak 2 saniyede ulaşıyor. Bunun yanı sıra aracın maksimum hız değeri ise 412 km/s olarak belirtiliyor. Bu sayede Rimac Nevera, dünyanın en hızlı arabaları listesinde kendisine yer bulmayı başarıyor.


Genel Değerlendirme

Sizler için hazırlamış olduğumuz dünyanın en hızlı araba modelleri listemiz burada sona eriyor. Bu listemizde çeşitli markaların hız testlerinde başarılı sonuçlara ulaşan araba modellerine yer verdik. Gelişen teknolojiyle birlikte yakın zamanda bu listede yer alan araç sayısı artış gösterecektir.

Peki, sizce yüksek hızlı araçlar gelecekte hayatlarımızda yer edinebilecek mi? Bu araçlar şu an çok pahalı olmasından dolayı pek yaygın değiller. Ancak gelecekte teknolojinin daha da gelişmesiyle bu tür hızlı araçların fiyatları daha uygun olabilir.

Eğer gelecekte bu tür yüksek hız seviyesine ulaşabilen araçlar, daha uygun fiyatla satılırsa bu araçların kullanımı ciddi ölçüde artacaktır. Bu doğrultuda gelecekte araçların daha yüksek hız değerlerine ulaşabileceklerini belirtmek hiç de yanlış olmayacaktır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.