Tumblr Reklamları Kapatma Özelliği Geliştirdi!

Tumblr, bu aralar sessiz kalan sosyal medya platformlarından bir tanesi olarak ön plana çıkıyor. Platformun altın çağını geride bıraktığını söylemek mümkün. Çünkü geçtiğimiz yıllarda Tumblr’ın fazlası ile kullanıcı kaybettiğini söyleyebiliriz. Şirket, elinde bulundurduğu kitle için yeni güncellemeler yayınlayarak eskisi gibi popüler olmanın yollarını arıyor. Bu kapsamda Tumblr, reklamları kapatma özelliği geliştirdiklerini duyurdu.

Bu özellik, uygulamayı küllerinden döndürecek tipte bir güncelleme değil. Fakat platformun temel kullanıcılarının bu özelliği uzun süredir beklediklerini söyleyebiliriz. Tumblr, telefon ve masaüstü uygulamalarında kullanıcılarına reklamları kapatma imkanı sunacak.

Ancak şirket, bu hizmeti ücretsiz olarak kullanıcılarıyla buluşturmayacak. Yapılan açıklamaya göre şirket, bu hizmet için kullanıcılarından aylık 4.99, yıllık ise 39.99 Dolar abonelik ücreti alacak.

Yani Tumblr, Yahoo’nun himayesi altına girmeden önceki reklamsız haline dönüyor diyebiliriz. Platformu kullanmayı bırakan birçok kullanıcının bu sebeple geri dönmesi mümkün. Ancak önceden belirttiğimiz gibi reklamların gitmesinin bir ücreti var.

2019’da Tumblr, cinsel içerikli gönderileri yasaklamıştı. Bu karardan sonra şirket, açıklanan verilere göre kullanıcılarının üçte birini kaybetti. Çoğu kullanıcının bu sebeple sırf reklamlar kaldırılabiliyor diye geri dönmesi zor olacaktır. Bundan dolayı şirket, bu hamleyi temel olarak mevcut kullanıcılarını memnun etmek için geliştirdi diyebiliriz.

Tumblr Reklamları Kapatma Özelliği Sayesinde Eski Popülerliğini Yakalayabilecek mi?

Tumblr Reklamları Kapatma Özelliği Sayesinde Eski Popülerliğini Yakalayabilecek mi?

Tumblr’ın bu güncelleme ile hâlâ piyasada yer edinmeye çalıştığını göstermesi, platformun geleceği için umut vadediyor diyebiliriz. Reklamları kapatma seçeneği, uygulamanın altın döneminde gelmiş olsaydı kullanıcılarında çok daha büyük bir etki bırakabilirdi. Ancak görünen o ki pek çok insan bu özelliği şu an için önemsemiyor. Bundan dolayı Tumblr’ın yeni gelişmeler ile karşımıza çıkacağı tahmin ediliyor.

Kullanıcıların asıl merak ettiği konu ise bu özelliklerin de ücretli olup olmayacağı oluyor. Daha önceden de bahsettiğimiz gibi uygulamanın ağır kullanıcı kaybı yaşaması sebebi, NSFW içerikleri yasaklamış olmasaydı. İleride bu tarz içeriklere izin verileceğini çoğu kullanıcı düşünmüyor. Ancak birçok kullanıcının bu tarz içeriklerin geri gelmesi durumunda Tumblr’a dönüş yapabileceği söyleniyor. Yine de araştırmacılara göre şirketin yakın zamanda aldığı bu kararı geri çekmesi şu an için pek muhtemel gözükmüyor.

Tumblr’ın yakın gelecekte bizlere neler sunacağını bekleyip göreceğiz. Fakat şimdilik reklamları kapatma seçeneğinin, uygulamayı kullananlar için memnun edici bir yenilik olduğunu söyleyebiliriz. Sizler Tumblr tarafından geliştirilen bu özellik hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizler de Tumblr reklamları kapatma özelliği hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/2/24/22949109/ad-free-tumblr-subscription-automattic-social-media

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.