Yahoo Groups Kapatılıyor: Son Tarih 15 Aralık 2020

Yaklaşık 20 yıldır aktif olarak kullanılan, internetin efsanelerinden biri diyebileceğimiz Yahoo Groups 15 Aralık 2020 itibariyle tamamen kapatılıyor. 2017 yılında Verizon tarafından satın alınan Yahoo, yaklaşık 1 sene önce Yahoo Groups’un bir çok fonksiyonunu sonlandırma kararı almıştı. Yahoo ve Verizon bu sefer daha da radikal bir şekilde Yahoo Groups’un tamamını kapatma kararını açıkladı.

15 Aralık 2020 tarihinden itibaren ulaşılamayacak olan Yahoo Groups’dan, 12 Ekim tarihinden itibaren yeni grup oluşturma özelliği de kaldırıldı. Artık groups.yahoo.com adresini ziyaret ettiğinizde Yahoo Groups’un 15 Aralıkta tamamen kapatılacağına dair bir mesaj ile karşılanıyorsunuz.

Yahoo’nun yapmış olduğu açıklamada; geçtiğimiz yıllarda Yahoo Groups kullanımının istikrarlı bir şekilde düşmesinden dolayı böyle bir karar alındığı vurgulanıyor. Aynı zamanda şirketin uzun dönem planları için de bu tarz bir kararı vermek zorunda kaldıklarını belirtiyorlar.

Yahoo, Yahoo Groups web sayfasında yaptığı duyuruda 15 Aralık 2020 tarihinden itibaren Yahoo gruplara gönderilecek olan e-postaların gönderilmeyeceği ve Yahoo Groups web sayfasına erişilemeyeceğini de belirtiyor.

Kısa ve orta vadede benzer bir servis yaratmayı planlamadığı anlaşılan Yahoo, sadık kullanıcılarına benzer platform önerilerinde de bulunuyor. Yahoo’nun Yahoo Groups alternatifi olarak sunduğu seçeneklerin arasında Facebook ve Google grupları yer alıyor.

Yahoo E-Posta Servisi Kullanan Kullanıcılar Ne Olacak?

Yahoo’nun Yahoo Groups’u kapatmasının, e-posta servisi ile bağlantılı olmadığını hatırlatmak isteriz. Yahoo sadece Yahoo Groups’u kapatıyor, diğer servisler eskisi gibi çalışmaya devam edecek. En azından şimdilik.

Bir İnternet Efsanesinin Daha Sonuna Geldik

Yahoo Groups gibi bir internet efsanesinin tarihin tozlu sayfalarında kalacak olması üzücü elbette. Günümüzde hala daha ciddi bir kullanıcı sayısına sahip olan Yahoo Gruplarını özleyeceğimiz kesin. Yahoo 15 Aralık 2020 tarihinde tüm servisi kapatarak, verileri sileceği için; bir grup internet sevdalısı yaklaşık 1 senedir Yahoo Groups’un verilerini yedeklemek için yoğun bir şekilde çalışıyor.

Bakalım bu karar sonucu Yahoo’nun geleceği ne olacak? Hali hazırda eski iyi günlerinden pek eser kalmayan Teknoloji şirketi ilerleyen dönemde karşımıza yeni servisler ile çıkar mı dersiniz? Yoksa Verizon yavaş yavaş Yahoo adını da tarihin tozlu sayfalarına göndermeyi mi planlıyor?

Yahoo Groups kapatılıyor haberi hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Yahoo Groups kullanıyor muydunuz?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.