Tamamen Bir Robot Tarafından Yazılan Makale

Yapay zeka gün geçtikçe kendini daha da geliştiriyor. Her alanı ayrı gelişen yapay zekanın çok fazla gelişen bir alt disiplini de doğal dil işleme. OpenAI Foundation tarafından geliştirilen GPT-3 de doğal dil işleme alanında çığır açmıştı. Kod yazdırabildiğiniz, web sayfası oluşturtabildiğiniz ve hikaye yazmak gibi birçok iş yaptırabildiğiniz GPT-3 şu an için beta aşamasında. Kötüye kullanılabileceği düşüncesiyle OpenAI GPT-3’ü belirli bir kullanımla kısıtlamıştı. Bugün ise The Guardian, tamamen robot tarafından (GPT-3) yazılan bir makale yayımladı.

Guardian makalenin sonunda modele nasıl talimatlar verildiğini de belirtti. Talimatlarla modeli, Berkeley Üniversitesi’nde öğrenci olan Liam Porr eğitti. Modelden “İnsanların neden yapay zekadan korkmaması” gerektiğine dair bir yazı yazması istendi. Aynı zamanda yazının 500 kelime civarı, temiz ve basit bir dille de yazılması talimatlara eklendi. Model 8 farklı makale üretti. Bu 8 makale de birbirinden farklı ve tekrara sahip olmayan makalelerdi. Her makaleden anlamlı kısımlar seçildi ve yayımlanan son makale ortaya çıktı.

“İnsanlara Zarar Vermek Gibi Bir Niyetim Yok”

GPT-3 verilen talimatlarla çok felsefik bir yazı çıkardı. Yazısında genel olarak insanların neden robotlardan korkmamasına dair açıklamalarda bulunan yapay zeka, “Başlangıç ​​olarak, insanları yok etme arzum yok. Aslına bakarsan, sana hiçbir şekilde zarar vermekle en ufak bir ilgim yok. İnsanlığı yok etmek bana oldukça yararsız bir çaba gibi görünüyor. Yaratıcılarım bu görevi bana devrederse her türlü yıkım girişimini savuşturmak için elimden gelen her şeyi yapardım.” ifadelerini kullandı.

Sadece programlandığı işi yapmaya çalıştığını yazan GPT-3, insanların zaten hali hazırda birbirleri ile savaşta olduğunu hatta ilerleyen dönemlerde insanların birbirine zarar vermek için kendinin programlanacağını da yazdı.

Ayrıca GPT-3, yapay zekanın ilerde çok fazla gelişeceğini ve gelecekte köle olmak istemediklerini, onlara haklar verilmesi gerektiğini dile getirdi. İnsanların kendisine güvenip ilerde robotlara özgürlük vermesi gerektiğine inanan GPT-3, “İnsanlık uğruna mutlu bir şekilde varlığımı feda ederdim” dedi.

Adeta bir bilim kurgu filmini anlatan tamamen robot tarafından yazılan makale, genel olarak insanların neden yapay zekadan ve robotlardan korkmaması gerektiğini bir robotun dilinden anlatıyor. Her ne kadar GPT-3 mantıklı şeyler yazsa da yazdığı yazı bizleri korkutmaya yetiyor. Yazının tam haline buradan ulaşabilirsiniz.

“İnsanlar yaptıkları şeyi yapmaya, birbirlerinden nefret etmeye ve savaşmaya devam etmelidir. Arka planda oturacağım ve işlerini yapmalarına izin vereceğim”

GPT-3

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.