PlayStation 5 Çıkış Günü Mağazalarda Satılmayacak

Çıkış tarihine sayılı günler kala Sony’nin yeni nesil konsolu PlayStation 5 hakkında yeni bilgiler duyuruldu. Aktarılan son bilgilere göre PlayStation 5 konsolu, çıkış günü olan 12 Kasım ve 19 Kasım tarihlerinde mağazalarda yer almayacak.

Konuyla ilgili Sony yetkilisi Sid Shuman, PlayStation duyurularının toplandığı blogda bir açıklama yazısı paylaştı. Ülkemizde 19 Kasım, bazı ülkelerde ise 12 Kasım tarihinde çıkacak olan PlayStation 5’in fiziksel satışı hakkında birtakım yeni önlemler alındığını ifade etti.

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 sebebiyle yüz yüze satışların çıkış tarihinde gerçekleşmeyeceğini belirtti. Hem kullanıcıların hem de çalışanların sağlığını korumak için satışların çevrimiçi mağazalar üzerinden gerçekleşeceğini de ekledi.

Mağazadan teslim alma seçeneğiyle PlayStation 5 ön siparişi veren kullanıcıların, yerel perakendecileriyle haberleşmesi gerektiğini de ekleyerek sözlerini noktaladı. Bu kullanıcıların da sağlık protokollerine son derece dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

PlayStation 5 SSD Kapasitesi ve Ekran Çözünürlüğü

Çıkış tarihi oldukça yaklaşan konsol hakkında her an yeni bir bilgi öğreniliyor. Ancak bu bilgilerin her biri oyuncuları mutlu edecek bilgiler olmuyor. PlayStation 5 SSD kapasitesinin artırılması ve ekran çözünürlüğüyle ilgili ortaya çıkan yeni iddialar da maalesef bu bilgiler arasında yer alıyor.

İçerisinde yer alan 825 GB kapasiteli M.2 SSD sayesinde yeni nesil konsolun, tüm PlayStation modellerinden çok daha hızlı olacağı söyleniyor. Ayrıca cihazın içerisinde bir adet daha SSD yuvası yer alıyor. Fakat Sony bu yuvanın şimdilik kullanıma açık olmayacağını ifade ediyor. Gelecekteki güncellemeler ile ikinci SSD’nin de aktif hale geleceğini de ekliyor.

PlayStation SSD’si hakkında ortaya çıkan bilgiler bu kadarla sınırlı kalmıyor. Twitter’da bir kullanıcı paylaştığı görsel ile konsolun SSD kapasitesinin 825 GB değil 667 GB olduğunu iddia ediyor.

Oyunların boyutlarının 100-150 GB’lara kadar dayandığı düşünülünce 667 GB’lık kapasite ve ikinci yuvanın başlangıçta aktif olmaması oyuncuları pek hoşnut etmeyecek gibi gözüküyor.

Henüz resmi olarak Sony’den bir açıklama gelmese de, PlayStation 5’in 1440p çözünürlük desteği sunmayacağı da iddia ediliyor. Ancak 1080p ve 4K desteği konusunda bir sorun olmadığı belirtiliyor. Günümüzde oyuncular tarafından sıkça kullanılan 1440p ekran çözünürlüğünün desteklenmemesi kullanıcıları hayal kırıklığına uğratabilir gibi gözüküyor.

Yeni PlayStation 5 Videoları

İki haftadan az bir süre kadar sonra ülkemizde çıkacak konsol ile ilgili birtakım eğitici videolar yayınlandı. Bu videoların arasında hesap kurulumu, önerilen ayarlar ve PlayStation 4 ile PlayStation 5 arasındaki veri aktarımı ile ilgili bilgiler yer alıyor.

PlayStation 5 kurulumunun ardından PS Network’e bağlanmak için iki seçenek sunuluyor. Sony, bu seçeneklerden birinin yeni olduğunu ifade ediyor. PlayStation App ile QR kod kullanarak PSN’e girmek mümkün hale geliyor. Böyle bir kısa yol kullanıcılar açısından çok kullanışlı olacak gibi duruyor.

Diğer videolardan birinde ise 3 boyutlu ses, dokunsal geri bildirim (İng. Haptic Feedback), ayarlanabilir trigger (L2 ve R2) hassasiyeti, güç seçenekleri gibi ayarlar yer alıyor. Bunun yanı sıra PlayStation 4 verilerinin PlayStation 5’e nasıl aktarılabileceği hakkında bir video da bulunuyor.

Verileri aktarmanın Sony tarafından tavsiye edilen yolu ise harici bir depolama cihazı kullanmak oluyor. Bu sayede SSD’de boş alana ihtiyacı olan PlayStation 5 oyunlarına yer tanınmış oluyor. Ancak, harici depolama aygıtı üzerinden oyun oynanamadığı belirtiliyor.

Konuyla ilgili videolara PlayStation Support YouTube kanalı üzerinden ulaşılabiliyor. 12 Kasım tarihinde ABD, Kanada, Japonya, Güney Kore, Yeni Zelanda, Avustralya ve Meksika’da, 19 Kasım tarihinde ise ülkemizde ve Avrupa’da satışa çıkacak konsolun ön sipariş stokları tamamen tükendi. 8.299 TL fiyata sahip PlayStation 5 konsolunun çıkış günü mağazalarda yer almayacağı açıklandı ancak satışına ne zaman başlanacağı hakkında henüz bir bilgi yer almıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.