Sony, PlayStation Oyunu Satışlarında Düşüş Yaşıyor

Sony, PlayStation oyun satışları hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamasına göre şirket, son çeyreğinde 2.4 milyon PlayStation 5 konsolu sattığını duyurdu. Bunun ise geçen yılın aynı döneminde satışı olan 2.3 milyona göre sadece %4 arttığını belirtti.

Sony, donanım satışları yıldan yıla belli oranda artarken yazılım satışlarında ise %26 düşüş yaşadığını duyurdu. Şirket, oyun satışlarındaki düşüşü geçen yıla kıyasla PlayStation oyunlarının eksikliğinden kaynaklandığını söyledi. Aynı zamanda şirket, aylık aktif PlayStation Network kullanıcılarının %3 düşüşle 102 milyona düşmesinin de bunda payı olduğunu belirtti.

Sony PlayStation Oyun Sektörü için Kar Tahminini Düşürdü

Reuters, Sony’nin son 3.7 milyar dolarlık Bungie satın alımıyla ilgili maliyetlerin yanı sıra gelecek çeyrekte oyun satışlarında düşüş öngördüğünü bildirdi. Bu bildiriye göre şirketin, oyun sektörü için kar tahminini %16 oranında aşağıya düşürdüğü belirtti.

PlayStation oyun satışlarının pandeminin ilk zamanlarındaki büyük artışın ardından oyun endüstrisinin yavaşlamasından kaynaklandığı tahmin ediliyor. Bunun yanında Microsoft ise Xbox donanım satışlarıyla ilgili bir açıklama yapmadı. Ancak şirketin, Xbox içerik ve hizmet gelirlerinde %6’lık bir düşüş yaşadığı düşünülüyor.

Aynı zamanda toplam oyun gelirinin de %7’lik bir düşüşle karşı karşıya geldiği bilgisi yer alıyor. Ayrıca Xbox donanım gelirinin son çeyrekte %11 düştüğü de tahminler arasında kendisini gösteriyor. Buna ek olarak Microsoft, Xbox içerik ve hizmet gelirlerinin önümüzdeki çeyrekte düşeceği konusunda uyarıyor.

Sony 2022 mali yılı için 18 milyon PlayStation 5 satışı öngörmüştü. Ancak şirket bu tahminlerini henüz güncellemedi. Sony CFO’su Hiroki Totoki, PlayStation talebini karşılamaları gerektiğini vurguladı. Sony, PS5 gönderilerini etkileyen şeyin bileşen eksikliğinin yanı sıra tedarik zinciri kesintileri olduğunu belirtti. Aynı zamanda şirket, donanım gönderilerinin bu yıl daha iyi olması gerektiğini de ekledi.

Sony PlayStation oyun satışları genel olarak düşüş yaşarken, bu satışların %79’unun dijital olduğunu vurguladı. Son çeyrekte bu alanda yıllık %11 artış yaşadığı da bilgiler arasında yer aldı. Bu oyun satışlarının, son yıllarda pandemi ve PS5’in sadece dijital sürümü tarafından desteklenen bir alana da yöneldiği bilgisi kendisini gösterdi.

Sony’nin yeni PlayStation Plus Extra ve Premium katmanlarını geçen ay ABD’de piyasaya çıktı. Ancak bunların nasıl bir etki yaratacağı önümüzdeki dönemde belli olacak gibi duruyor. Bunun yanında PlayStation Plus abonelerinin geçen yıla göre 46.3 milyondan 47.3 milyona yükseldiği bildiriliyor.

Ancak bu sayının 2021’in üçüncü çeyreğindeki 48 milyona göre düşük olduğu da gözlemler arasında yer alıyor. Aylık aktif PlayStation Network kullanıcılarının ise son çeyrekte 105 milyon yıllık düşüşle 102 milyona gerilediği bilgisi de kendisini gösteriyor.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/7/29/23283410/sony-playstation-game-sales-down-q1-2022/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.