Sony PlayStation 5 için 1440p Desteğini Test Ediyor

Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için 1440p çözünürlük desteğini test etmeye başladı. Uzun zamandır çokça talep edilen eklentinin erişimi beta test kullanıcılarına bugün açılıyor. Test kullanıcıları 1440p desteği, kütüphaneleri için seçilmiş oyun listeleri ve sosyal özellikler içeren PS5 sistem yazılım betasına erişim imkanı bulacak.

Sony, bu yeni PS5 yazılımını bugün itibari ile beta test kullanıcılarına paylaşıyor. En iyi ihtimalle önümüzdeki aylarda yazılım desteklerinin tüm PS5 sahiplerine paylaşılması da muhtemel. Öte yandan PlayStation 5 için yeni 1440p video çıkış desteği, kullanıcıların uyumlu TV ve monitörlerinde seçenek olarak yer alacak. Dolayısıyla oyunlar da 1440p desteği mevcutsa yerel 1440p çıkışı da sağlanıyor.

PlayStation 5 için Ek Güncellemeler de Yer Alıyor

Sony, PlayStation 5 konsolu için yeni destek olan 1440p çözünürlüğü duyurdu. Böylece bugün itibari ile beta yazılımına sahip PS5 sahipleri, HDMI bağlantılı ekranlarının video bölümlerinde 1440p desteğini kontrol edebilecekler. Öte yandan Sony, değişken yenileme hızının 1440p’de desteklenmeyeceğini ifade etti. Aynı zamanda PS5’de yalnızca 1080p ve 4K’da çalışacağı konusunda da uyardı. Böylece 4K oyunlar, 1440p için de FHD’ye kıyasla daha iyi görünüm sağlıyor.

En son gelen PS5 yazılım güncellemesi, düzenlemeyi kolaylaştıracak tasarlanmış oyun listelerini de içeriyor. Böylece oyun listesi özelliği ile oyunların organizasyonu kolaylaşacak. Ayrıca ana oyun kitaplığından oyun listeleri oluşturmayı da mümkün kılıyor.

Dahası her liste yaklaşık 100 kadar oyunu destekliyor. Aynı zamanda toplamda 15 oyun listesi sınırı ile beraber listelere disk ve dijital gibi oyunların tümü eklenebiliyor. Özetle birden fazla oyun ekleyebileceğiniz klasörlerden oluşuyor.

Tüm bunlara ek olarak Sony, yeni sosyal özellikler de ekliyor. Böylece PlayStation 5 konsolu için 1440p HDMI video çıkış desteğinin yanı sıra sosyal iyileştirmelerde söz konusu. Bu sosyal özellikler içerisinde ekran paylaşma için bir istek seçeneği yer alıyor. İstek paylaşım ekranı ile parti üyelerinden oyunlarını izlemek için “Ekran Paylaşma” seçeneğini başlatmalarını isteyebilirsiniz.

Bir diğer sosyal özellik ise parti katılımında arkadaşınızın devam eden oyununa katılmayı hatırlatan bildirim seçeneği oluyor. Ayrıca partilerde çıkartmalar ve sesli mesaj gönderebilmeniz de mümkün. Öte yandan tercih edilen ayarı seçmeden önce 3D ses ile normal stereo arasındaki farkı karşılaştırabilirsiniz. Siz de yeni güncellemeler ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/7/28/23281984/sony-playstation-5-1440p-resolution-support

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.