Sony, PlayStation 5 Satışları ile Rekor Kırdı!

Sony çıkardığı en son nesil oyun konsolu ile oldukça yüksek başarı yakaladı. Nisan ayında 7,5 milyon olarak açıklanan satış rakamı yeni açıklanan rakama göre 10 milyona ulaştı! Sony, PlayStation 5 satışları ile büyük bir başarıya imza attı.

Bu rakamlara göre PS5, bir önceki nesil PS4’ün satışlarını geride bırakmaya devam ediyor. Ayrıca Sony, bir önceki nesil konsolları satış hızında da geride bırakıyor. En yeni nesil konsolu PlayStation 5 satışları oldukça kısa bir sürede rekor rakamlara ulaştı.

PS5, satış rakamları konusunda oldukça başarılı. Ancak konsol piyasaya çıktığından beri yaşadığı stok sıkıntısı oldukça büyük bir problem.

Küresel çip sıkıntısı da aslında yaşanan stok sıkıntılarının kaynağı denebilir. Bu konuda Sony Interactive Entertainment başkanı ve CEO’su Jim Ryan “Her ne kadar oyun konsolumuz iyi satış rakamları elde etse de PS5’e olan talebi karşılayamadığımız sürece önümüzde halen çok iş var” dedi.

Ayrıca Sony, PS5 lansmanında tanıtılan oyunlara dair satış verileri de paylaştı. Spider-Man: Miles Morales, Kasım ayında satışa sunulmasından bu yana 6,5 milyondan fazla satıldı. Aynı zamanda Spider-Man: Miles Morales lansman esnasında en çok dikkat çeken yapımlardan biriydi.

Ratchet & Clank: Rift Apart geçen ay piyasaya sürülmesinin ardından 1,1 milyon adet satış rakamına ulaştı. Son olarak Returnal ise Nisan ayından bu yana 560.000 adet satış rakamına ulaştı.

playstation 5 satışları

Rakip Konsoldan Ses Yok!

Sony satış rakamlarını açıklarken Xbox cephesi satış rakamlarını paylaşmayı durdurdu. Microsoft CEO’su Satya Nadella “Hepimiz oyundayız. Xbox Series X/S en hızlı satan oyun konsollarımızdan ve bir önceki nesilleri geride bıraktı” dedi.

Niko Partners’ta kıdemli bir analist olan Daniel Ahmad, Twitter’da bu konu hakkında bir paylaşım yaptı. Paylaşımda Xbox Series X/S konsollarının toplam satış miktarının 6.5 milyon olduğu tahmininde bulundu. Bu rakamlar aynı zaman diliminde Xbox One için 5,7 milyon adetti. Bir önceki nesil olan Xbox 360 için ise 5 milyondu.

Konsol piyasasındaki satış hızı ve rekabet gün geçtikçe artmakta. Gelecek dönemde Sony cephesinin stok sıkıntılarına çözüm bulması oldukça önemli. Çözüm sonrası ise PS5 satışlarında büyük bir artış yaşanması mümkün. Ancak stok sıkıntısının en büyük kaynağı olan çip krizinin ne kadar daha süreceği oldukça önemli.

Sizler PlayStation 5 satışları hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.