Sony Mobil Oyunlar Üzerinde Çalışacak

Sony, popüler PlayStation oyun serilerini mobil oyunlar haline getirmek için çalışacak. Şirket, yayınladığı iş ilanında yer alan ifadeye göre, Sony’nin en popüler PlayStation oyun serileri üzerinde çalışacak kişileri arıyor. İşe alınacak kişinin, bu oyunları mobil platformlar için başarılı bir şekilde adapte edecek kapasitede olması bekleniyor.

Üstelik bu kişinin PlayStation Studios içinde açılacak yeni birimin başına geçeceği belirtiliyor. Yani, bu ekibe liderlik yapacağı ifade ediliyor.

PlayStation’ın popüler oyunları denilince akla ilk gelen isimler Last of Us ve God of War oluyor. Ayrıca, Uncharted ve Gran Turismo da mobil platformlar için adapte edilebilecek türden oyunlar olarak karşımıza çıkıyor. Ancak, bu oyunların piyasaya çıkacağı tarih henüz kesin değil. Ayrıca, bizim tahmin ettiğimiz oyunların mobile adapte edileceği de tahminden öteye geçemiyor. Bilinen ise şu; Sony, önümüzdeki 3-5 yılın yol haritasını hazırlayacak bir aday istiyor.

3-5 yıllık yol haritası, tüm ürünlerin 5 sene sonra çıkacağı anlamına gelmiyor tabii ki. Belki de bu süreç içerisinde tüm oyunlar belli aralıklarla bizlerle buluşturulabilir.

Sony Daha Önce de Mobil Oyunlar Geliştirmişti

Sony, daha önce de bazı mobil oyunları piyasaya sürmüştü. “Run Sackboy! Run!” ve “UNCHARTED: Fortune Hunter” gibi iki mobil oyunu oyuncularla buluşturan şirket, mağazalarda PlayStation Mobile Inc. isimli bir hesaba sahip. Ayrıca, bu hesabın sunduğu diğer uygulamalar arasında çoğunlukla oyunlar için eşlikçi (İng. companion) uygulamalar ve PlayLink uygulamaları yer alıyor.

İş ilanından da anlaşılacağı üzere Sony, mobil oyunlar için oldukça büyük bir adım atıyor. Mobil oyun piyasasının gün geçtikçe büyüyen bir sektör olduğu yadsınamaz bir gerçek. Her gün milyonlarca insan telefonlarından ve tabletlerinden oyun oynuyor. Sony’nin bu sektöre girmekte geç kaldığı bile söylenebilir.

Mobile ağırlık vereceğinin sinyallerini gösteren bu yeni birim, Sony adına çok güzel sonuçlar doğurabilir. Şirketin yapması gereken tek iş bir an önce harekete geçmek. Böylece, oyuncular da severek oynadığı PlayStation serilerini mobil cihazlardan oynayabilirler.

Tanıtılan yeni oyuncu telefonları Sony’nin böyle bir karar almasında pay sahibi olabilir. Lenovo’nun yeni çift fanlı Legion Phone Duel 2 modeli oldukça iddialı. Ayrıca, Asus’un ROG Phone 5‘i bilgisayarlarla yarışabilecek düzeyde bir donanıma sahip.

Peki, siz Sony’nin bu kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Sony mobil oyunlar konusuna ağırlık vermekle doğru bir hamle mi yapıyor? Görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.